O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Celkový čas: 06:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Malé Karpaty patria do chránenej krajinnej oblasti rozprestierajúcej sa od Bratislavy až po Brezovú pod Bradlom. My sme však navštívili časť, ktorú netvorí centrálny hrebeň ale takisto patrí do CHKO Malé Karpaty. Toto územie je vymedzené na severe Novým Mestom nad Váhom, na juho obcou Šípkové a najjaujímavejšiu časť tvorí Čachtický hrad.
Začínali sme už tradične na autobusovej a zároveň železničnej stanici, kde sme sa doviezli priamym autobusovým spojom z Hlohovca. Čakalo nás necelých 23 km s odhadovaným časom 6 h 30 min. Celkové stúpanie 735 m a klesanie 700 m.
Stanica Nové Mesto nad Váhom.Úvodných 15 minút trasy viedlo priamo zastavanou plochou, centrom mesta, sídliskami, neskôr zónou rezidenčnej suburbanizácie až mimo intravilán.
Centrum mesta.Po opustení zastavanej plohy Nového Mesta nad Váhom sme išli striedavo cez polia a husté lesy v dĺžke okolo 5 km. Išlo o najmenej zaujímavý úsek, ktorý však končí veľmi naročným klesaním (pomenovali sme ho „tatranské“) až k rieke Jablonka, ktorá je pravostranným prítokom Váhu tejto oblasti. Táto rieka tečie cez viaceré obce (Hrochovište, Višňové, Čachtice) čo má za následok jej značné znečistenie – voda nevhodná na pitie.
Polia, hustý les a Jablonka.Po náročnom klesaní sme sa dostali do bezprostrednej blízkosti rieky Jablonka, pozdĺž ktorej sme pokračovali do obce Višnové. Turistická značka je umiestnená medzi železnicu a rieku.
Turistický chodník priamo pri železnici.Popri železnici sme šli ďalej do spomínanej obce, kde sa menia farby značiek. Z rázcestia „Pred Višnovým“ pokračuje žltá značka priamo na Čachtický hrad, my sme však pokračovali až do centra obce Višňové a odtiaľ na hrad po zelenej značke. Výber je ľubovolný ale typická vidiecka zástavba má tiež svoje čaro :).
Vrch Bakalár (vľavo hore), architektúra obce (vpravo hore), centrum Višňové a Čachtický hrad (v strede).Stúpanie po zelenej značke na Čachtický hrad bolo najnáročnejším na celej trase, výrazne sa menil charakter krajiny z listnatého lesa sme prešli do borin na nespevnom podklade. Tesne pod vrcholom sa zmenila zelená značka na modrú a les sa zmenil na lúky.
Boriny.Čachtický hrad sa nachádza vo výške cca 420 m n. m. s krásnymi výhľadmi na obec Višnové a hrebeň Považského Inovca. Čachtický hrad sa rekonštruuje od júna 2012 do mája 2014 takže možnosť obhliadky bola len z vonku.
Višňové. Čachtický hrad. Hrebeň Považského Inovca (vzadu).Od Čachtického hradu sme pokračovali po modrej značke, kde nás čakal další 5,5 km dlhý zalesnený, ale len mierne zvlnený úsek. Pozdĺž trasy sa nachádza niekoľko menších výhliadok, z ktorých možno vidieť spätne Čachtický hrad.
Už vzdialený Čachtický hradA nasleduje náš posledný vrchol, ktorým je Veľký Plešivec (484 m n. m.) bez náročného stúpania. Nie je zalesnený, čiže je zároveň aj vyhliadkou s typickým krížom. Z vyhliadky vidno vodnú nádrž Čachtice a značnú časť Považia.
Veľký Plešivec (484 m n. m.). Vodná nádrž Čachtice a Považie.Po krátkom oddychu na vrchole Veľkého Plešivca nás čakal už len záverečný 6 km dlhý úsek až do obce Šipkové nachádzajúcej sa v blízkosti mesta Vrbové. V strede tohto úseku ešte možno spomenúť Ošmek. Je to chatová osada v blízkosti Šípkového.
Ošmek (vľavo), Šípkové (vpravo).V Šípkovom končí cesta, takže je to obec periférna s absenciou ubytovacích a stravovacích služieb. Možnosť občerstvenia ponúka len miestne pohostinstvo a potraviny. Dopravu zabezpečujú autobusové spoje so silnejšou frekvenciou do Vrbového, ale aj niekoľkými priamymi spojmi do Piešťan.