O výlete
Náročnosť: (nenáročná)
Možnosť stravy:(nie) | Voda:(nie) | Doprava: individuálne | Celkový čas: 03:00 | |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
11/2020 Obec Poráč je zaujímavé a malebné miesto na Spiši. Jeho banícka minulosť je všade prítomná. Keď hľadáte toto miesto na turistickej mape, udrie vám do očí hustá sieť značkovaných chodníkov v jeho bezprostrednom okolí.
Viacero značkovaných chodníkov má status náučnych a spája zaujímavé banské diela, skvelé vyhliadkové miesta a tiež známu jaskyňu Šarkanova diera.
Samotná obec je umiestnená netradične takmer na vrchole kopca, pod ňou, v doline, sa nachádza lyžiarsko turistický rezort Poráčska dolina.
Obec Poráč - východisko náučného chodníkaPoráč je neobjavený klenot. Miestni sa vytrvalo snažia robiť všetko pre turizmus. Žiaľ cesta sem vedie cez Markušovce a Rudňany. Najmä prechod cez Rudňany je silný zážitok. Segregované osady pod lesmi, kde žijú ľudia v podmienkach bežných pre chudobnejšie vrstvy v 19. storočí je smutný.
Táto charakteristika sa však nevzťahuje už na samotný Poráč a jeho blízke okolie.
Výhľady z Vysokého vrchu na Tatry a SpišTak ako som už spomínal, obec sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške. Pre pohodlnejších turistov je to veľká výhoda. Na vrchol Vysokého vrchu je to iba 20 minút chôdze.
Toto miesto ponúka krásne výhľady na Spiš a Tatry. Priamo na vrcholovú kótu je to asi 3 minútová odbočka z rázcestníka Pri kríži.
Vysoký vrch 874 m n.m. Pohľad na Poráč Vysoký vrch 874 m n.m.Po toma ako sme sa nabažili výhľadmi z Vysokého vrchu, vrátili sme sa k rázcestníku Pri kríži a pokračovali sme po značkovanou náučnom chodníku na lúku Humence. Ešte asi 10 minút chodník klesal. Následne sme odbočili doprava po chodníku hore lesom k jaskyni Šarkania diera. Odbočka z lesnej cesty je dobre značená a nedá sa prehliadnúť.
Klesanie na Humence Spišský hrad Rázcestník HumenceMonumentálne stromy
Šarkanova diera
Prírodná pamiatka Šarkanova diera je chránené územie vyhlásené v roku 1994 na ochranu puklinovo-riečnej jaskyne v triasových vápencoch skalného hrebeňa medzi Vysokým vrchom a Borisovou v rámci planiny Galmus. Vnútri jakyne sú zvyšky sintrovej výzdoby, významné archeologické a paleontologické nálezy. Jej chodby siahajú do hĺbky 177 m.
Vľavo od otvoru Šarkanovej diery sa nachádza (verejnosti neprístupná) jaskyňa Chyža dlhá 14 m, v ktorej sa našli najstaršie kosti domestikovaného psa na Slovensku. Obidve jaskyne boli osídlené v mladšej dobe kamennej (cca 4 400 rokov p. n. l.).
Šarkanova dieraVybavení čelovkami sme preskúmali sprístupnenú časť jakyne. Neprístupná časť je oddelená mrežami, ktoré však boli vylomené. Pred jaskyňou nájdete prístrešok. My sme ho využili na občerstvenie. Následne sme pokračovali ďalej na vrch Borisová.
Na hrebeni k vrchu BorisováNa Borisovej
Z Borisovej nás čakalo klesanie až do Poráčskej doliny. Keď budete tesne pod obcou Poráč, treba hľadať odbočku vľavo, popri potoku, dole do Poráčskej doliny. Táto odbočka sa nachádza tesne za informačnou tabuľou náučného chodníka.
Po lúke do doliny
V závere krasovej Poráčskej doliny sa nachádza pekný rezort.
Poráč parkStredisko Poráč park je zaujímavé. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza štôlňa s koľajiskom a depom.
ŠtôlňaV štôlni
Depo
Z Poráč parku to bolo asi 20 minút späť do obce.