O výlete
Náročnosť: (náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) Zlaté Moravce ---> Žitavany |
Celkový čas: 06:50 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
10/2020 Pohronský Inovec, nevysoké sopečné pohorie na rozhraní Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, môžete vidieť po ľavej strane z rýchlostnej cesty R1 medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou.
Lokalita je známa svojími peknými listnatými lesmi, nie moc výraznymi vrcholmi, ktoré sa dajú zdolávať okrem chôdze aj na bicykli a v zime na bežkách.
Ja a Viťo sme sa rozhodli pre generálku pred hrebeňovkou Malých Karpát, teda vyskúšať nejakú kratšiu trasu s terénom podobným Malým Karpatom.
Plán bol jasný - prejsť zo Zlatých Moraviec (známych aj ako Calexcity) do Novej Bane (známej ako Nová Baňa ).
Nad ŽitavanmiVzhľadom na neochotu ísť po relatívne frekventovanej ceste bez chodníka či krajnice zo Zlatých Moraviec do Žitavian, sme si skrátili trasu o tento úsek autobusom. Stretko sme posunuli do centra obce na zákrute pri krčme, ktorá robí podľa billboardu expresne rýchlo za 10 minút pizzu. Viťo to neriskol, doplnil zásoby len o jedny DRU tyčinky. Na terase napriek studenému a veternému počasiu sedeli dvaja štamgasti, ktorí si chceli vtipne požičať rúško. Vyzerá to tak, že ich naša prítomnosť rozveselila. Tak prečo nie.
Za Žitavanmi sa chodník schoval do pekného lesa a my sme začali naberať nadmorskú výšku.
Neprebehlo veľa času a je tu rázcestník Machulinský škripec. Neváhali sme a urobili zachádzku na vrch Benát po žltej.
Chata po ceste Machulinský škripec Niekde pod Benátom Cestou na Benát, kto sa bojí nemôže ísť do lesaKde sa vzal tu sa vzal spoza hmly Benát. Vrcholová časť pripomína Sninský kameň, akurát v miniatúrnejšom vydaní. Výhľad z neho býva ževraj pekný, nakoľko sme boli v oblaku, veľa z neho sa nám neušlo. Vrch je tvorený sopečnými horninami, najmä andezotom, ktorého ložisko a povrchová baňa sa nachádza priamo pod vrcholom.
Zaujímavý BenátVrátili sme sa späť na červenú značku a z Machulinského škripca sme pokračovali Obyckými lúkami. Po celoplošných a trvalých zrážkach tu bolo množstvo vody. Zo zeme sa stala obrovská nafukovačka, ktorá sa ohýbala pod váhou našich nôh.
Zrazu hlasný neidentifikovateľný zvuk. Po lepšom započúvani sa sme zistili, že vychádza zo zeme. Po každom kroku sa uvolnil vzduch zo zeme uväznený pod hladinou stojacej vody. Zistenie, že aj zem prdí nás pobavila
Na lúkach Obycké lúkyV tejto lokalite je pomerne veľa malých chatiek, ktoré boli v čase nášho výletu prázdne.
Potoky vody
Na vrchole Veľkého InovcaZ Obyckých lúk cez Inovecké sedlo, popri chate pod Inovcom až na vrchol Veľkého Inovca to bola asi polhodina. Veľký Inovec sa podobal na Benát aj keď skál tu bolo menej. Nechýbal vrholový kríž (ako na pomaly každom vrchole), kniha a dokonca namalovaný slovenský znak, aby sme nezabudli, komu vrch patrí :)
Z Veľkého Inovca to bolo už dole kopcom. Z oblaku sme sa dostali niekde pri Loksovej lúke. Našli sme tu viacero polámaných alebo vyvrátených stromov, ktoré pravdepodobne nezvládli nápor ťažkého októbrového snehu a vetra.
Loksová lúka Novobanská štálová oblasťChodníkom sme sa dostali do osady Bukovina. Pekné miesto na chalupárčenie.
Nakoniec už len zostup do Novej Bane. Tu sme sa ubytovali nakoľko sme chceli pokračovať do Žarnovice, ale o tom až nabudúce.