Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

WEBKAMERA:

Tesárske Mlyňany

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Arborétum Tesárske Mlyňany

Na mieste kde kedysi rástol len cer, hrab a agát, kde zimné teploty často poklesnú pod -20°C a drsné východné vetry vytvárajú silné záveje, kde zrážky len zriedkavo prekračujú 700 mm, vládne typické kontinentálne suché leto, založil Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi park s rozlohou 15 ha (rok 1914).

Tesárske Mlyňany Arborétum Mlyňany patrí medzi najvýznamnejšie svetové parky. Dnes sa tu nachádza 2300 variet, foriem a kultivarov drevín.

Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi sa narodil v roku 1869 v Nizze. Po absolvovaní strednej školy vo viedenskom Tereziane vyštudoval právo na univerzite vo Viedni a v Budapešti. Vždyzelené dreviny mal rád už od detstva. Jeho záľubu podporili aj časté cesty po južnej Európe. Tieto mu boli inšpiráciou pre výstavbu Arboréta.

V roku 1892 svadbou s Antóniou Migazziovou získal mlyniansky veľkostatok, ku ktorému prikúpil dubovo-hrabový lesík vo Vieske nad Žitavou. Bolo to nevľúdne miesto a chudobný porast, avšak pomocou výborného odborníka-záhradníka Jozefa Mišáka tu založil prírodné zákutia akoby prenesené z Kaukazu, Grécka alebo Apenín.

Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi.

Dubovo-hrabový les spred založenia AM vystriedal pekný porast okrasných stromov a krovín, z ktorých je najviac rozšírený stálozelený vavrínovec lekársky. Sú tu pekné exempláre jedle obrovskej ,smreka kaukazského, cenné a krásne cédre atlaské, himalájske a libanonské. Nájdeme tu i veľmi bohatú a cennú zbierku najdekoratívnejších krov arboréta - rododendrónov, ktoré vytvárajú zákutia na oddych.

Tesárske Mlyňany Pri vstupe

Tesárske Mlyňany Kaštieľ z iného pohľadu dopĺňa atmosféru tohto miesta

Tesárske Mlyňany Tesárske Mlyňany Obrázok vľavo: výzdoba piečelia budovy kaštieľa, obrázok vpravo: mohutná drevina bola bez pomenovania

Tesárske Mlyňany Jeden z exemplárov v rozáriu

V súčasnosti, svojou plochou 67 ha, Arborétum Mlyňany zasahuje do katastrálnych území dvoch susediacich obcí: Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany. Dominantu tohto chráneného areálu tvorí romantický kaštieľ (z r.1894) s charakteristickou vežou (z r.1905).

Negatíva: Ako negatívum tohto miesta vidíme, že ako sídlo SAV neponúka možno návštevníkom to, čo očakávajú. Priemerná 4-členná rodina zaplatí za vstup takmer 8,5 € a to bez akéhokoľvek odborného výkladu alebo poskytnutých informácii o AM. Odborný výklad na jednu hodinu stojí 7,90€, čo pre možnosti bežného človeka priveľa, ba dokonca by to malo byť zahrnuté už v cene lístka. Ak sme chceli vedieť ako sa tá ktorá drevina či rastlina volá, museli sme doslova hľadať šnúrkou uchytený papierik, kde bola táto informácia v slovenskom i latinskom pomenovaní. Avšak až pričasto táto vychytávka arboréta Mlyňany ležala pohodená v tráve alebo bola tak vysoko, že nebolo na ňu vidieť. Myslím, že to je základná vec, na ktorej by mali tunajší odborníci popracovať ak chcú, aby sa k nim ľudia vrátili.

Tesárske Mlyňany

Množstvo lavičiek v areáli arboréta bolo naozaj peknou vizitkou.

Tesárske Mlyňany
odporúčanie

Odporúčania a varovania: AM disponuje veľkým množstvom už spomínaných rododendrónov a azaliek, ktoré vykvitajú najviac v máji-júni, preto práve vtedy sa sem oplatí ísť pozrieť. naopak milovníci ruži asi o 2 mesiace neskôr. V areáli platí zákaz vodiť psov!!!

ikona

Cenník, vstupné Arborétum Mlyňany

Deti do 6 rokov 0,00 €
Deti základných škôl 1,50 €
Organizované zájazdy pre deti ZŠ 1,00 €
Výučbový program pre ZŠ a centrá voľného času (cena na žiaka) 1,50 €
Študenti, dôchodcovia 2,50 €
Organizované zájazdy pre študentov stredných a vysokých škôl 1,50 €
Dospelí 3,50 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí s deťmi do 6 rokov) 6,50 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí s dieťaťom od 6 do 15 rokov) 7,50 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí s dvoma a viac deťmi od 6 do 15 rokov) 8,50 €