Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná kancelária: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Západoslovenské múzeum v Trnave: info tu
And gallery: info tu
Galéria Jána Koniarka v Trnave: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

KAŽDOROČNÉ KALENDÁRIUM:

1. január: Novoročný koncert Koncertná sála Marianum
Február : Reprezentačný ples mesta Mestská športová hala
Február: Detský maškarný ples Mestská športová hala
Február: Pochovávanie basy Hlavná ulica
Marec: Víno Tirnavia Súťažná výstava vín Mestská športová hala
Marec, apríl : Trnavská hudobná jar Cyklus koncertov vážnej hudby
30. apríl : Stavanie mája Hlavná ulica
Máj: Lumen Medzinárodný festival gospelovej hudby, Mestský amfiteáter a Trojičné námestie
1. jún : Dobrovoľníci deťom Trojičné námestie
Jún: Dni zdravia Podujatia propagujúce zdravý životný štýl
Jún - júl : Radničné hry Radnica
Júl, august : Trnavské kultúrne leto Pravidelné koncerty a pouličné divadlá
August : Trnavský jazzyk Medzinárodný jazzový festival Dom hudby M. Schneidera-Trnavského
Júl, august : Letný kinematograf Výber najlepších českých filmov na veľkoplošnej obrazovke Trojičné námestie
Jún - júl : Radničné hry Radnica
August : Trnavská brána Folklórny festival s medzinárodnou účasťou Trojičné námestie, Mestský amfiteáter
August, september : Trnavské organové dni Festival organovej hudby s medzinárodnou účasťou Bazilika sv. Mikuláša
2. septembrový víkend : Tradičný trnavský jarmok Ľudové umelecké remeslá, koncerty a pouličné divadlá
September : Trnavské dni Každoročné stretnutie trnavských rodákov z rôznych kútov sveta
September : ZOOM + Medzinárodný festival vokálnej hudby, Koncertná sála Marianum
Október, november : Trnavská hudobná jeseň Cyklus koncertov vážnej hudby
November : Deň vínnych pivnícOchutnávka vín v starobylých pivniciach historického centra mesta
November : Divadelné inšpiratívne vystúpenia Prehliadka alternatívnych a inšpiratívnych divadelných súborov Divadlo J. Palárika v Trnave
November : Novéna ku cti Trnavskej Panny Márie Deväťdňová pobožnosť v Bazilike sv. Mikuláša
1. - 22. december : Vianočné trhy na Trojičnom námestí Stretnutia pri vianočných koledách a varenom víne spojené s nákupom drobných darčekov

Trnava

trnava stare foto

Trnava je jedno z krajských miest Slovenska, leží v centre Trnavskej pahorkatiny, v nadmorskej výške 146 m n. m., vo vzdialenosti 45 km severovýchodne od Bratislavy. Bohatá história mesta zanechala dnešnej generácii duchovné posolstvo a dedičstvo. Historické centrum bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Trnava je známa predovšetkým množstvom sakrálnych pamiatok od gotických po barokové, pre ktoré dostala prívlastok Malý Rím.
Mesto sme navštívili viac krát. Trnava je pekne upravené mesto so zachovanými mestskými hradbami, pozdĺž ktorých sa nachádza park. Nás upútala hlavne pekná výsadba mesta. Pri parkovaní v meste treba dávať pozor na to ,že sa môže parkovať len na označených miestach (vodorovným alebo zvislým dopravným značením). Policajti veselo rozdávajú pokuty.
Rýchle odkazy:Najdôležitejšie pamiatky v centre Trnavy
Trnava - centrum stredovekej vzdelanosti
Múzeá a galérie v Trnave
Tipy na výlety v okolí Trnavy

Najdôležitejšie pamiatky v centre Trnavy

Mestská veža v Trnave

Mestská veža v Trnave , vybudovaná v 70-tych rokoch 16. storočia bola v minulosti nielen symbolom slobodného kráľovského mesta, ale slúžila aj ako pozorovateľňa – rozhľadňa so stálou strážnou službou. V súčasnosti je objekt v letných mesiacoch sprístupnený verejnosti. Priestor na prvom poschodí je využívaný na inštaláciu krátkodobých výstav a na ostatných poschodiach je zriadená expozícia, ktorá oboznamuje návštevníkov s históriou samotnej veže, mesta a so známymi osobnosťami a pamiatkami Trnavy. Nezabudnuteľným zážitkom je vyhliadka z ochodze šiesteho poschodia na mesto a okolie. Na prízemí mestskej veže so vstupom z Trojičného námestia sídli turisticko-informačná kancelária.

Divadlo v Trnave

Klasicistická stavba divadla bola realizovaná podľa plánov Bernharda Grünna v roku 1831. V roku 1907 vybudovali reprezentačnú zrkadlovú sieň – Pannoniu. Od roku 2001 nesie divadlo meno významného slovenského dramatika Jána Palárika.
Súsošie Najsvätejšej Trojice (v popredí fotky vľavo) vytvoril Ján Krištof Khien v roku 1695. Na rohoch štvorhranného základu sú sochy: sv. Florián, sv. Agáta, sv. František Xaverský a sv. Anton Paduánsky V kamennom hrobe je ležiaca socha sv. Rozálie, na vrchole 4 m vysokého stĺpa súsošie Najsvätejšej Trojice korunujúce Pannu Máriu.

Radnica v Trnave

Radnicu tvorí komplex stavieb od gotiky po baroko. Budova s arkierom na rohu Radlinského ulici je barokovým objektom zo začiatku 18. storočia s krížovými klenbami a bohatou štukovou výzdobou, ktorá je dielom talianskych štukatérov.

Bazilika sv. Mikuláša je charakteristickou dominantou Trnavy, postavená v rokoch 1380-1421. Gotická trojloďová bazilika s dvojvežovým priečelím a barokovými kaplnkami má vo svätyni osem vysokých okien s kamennými kružbami a farebnými vitrážami. Najstarším oltárom je ranobarokový oltár Všetkých svätých /1659/. V barokovej kaplnke Panny Márie Trnavskej je milostivý obraz, vďaka ktorému je Trnava známym pútnickým miestom. V bočných kaplnkách sú vzácne renesančné a barokové epitafy ostrihomských arcibiskupov. Na juhovýchodnej strane presbytéria Baziliky sv. Mikuláša bol objavený románsky karner – kostnica, najstaršia sakrálna stavba Trnavy.
Kostol sv. Jozefa v Trnave

Kostol sv. Jozefa – paulínsky
Kalvíni začali s jeho stavbou v roku 1616. Kostol je charakteristický barokovou architektúrou s výraznými prvkami nemeckej renesancie. V 17. storočí, po príchode paulínov do Trnavy, kostol získala ich rehoľa. Paulíni kostol stavebne upravili, v roku 1701 pristavili loretánsku kaplnku a v 19. storočí drevenú zvonicu s barokovou báňou. Na hlavnom oltári je obraz sv. Jozefa Pestúna. Na strope kostola sú štyri oválne kartuše s obrazmi zo života sv. Jozefa.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa je prvá ranobaroká stavba na Slovensku, patrí k najkrajším v Európe. Postavili ju talianski architekti Pietro a Antonio Spazzovci. Tvorila súčasť univerzitných budov. Skvostom interiéru je pôvodný celodrevený hlavný oltár z roku 1640, vysoký 20,3 m a široký 14,8 m. Oltár je bohato zlátený a polychromovaný, tvoria ho tri oltárne obrazy, 27 sôch svätých Starého a Nového zákona v nadživotnej veľkosti a viacero malých. Hlavným oltárnym obrazom je Krst Ježiša Krista, na ktorý nadväzujú ďalšie scény zo života sv. Jána Krstiteľa v kartušiach na klenbe kostola. Pod kostolom je krypta, v ktorej sú pochovaní členovia Spoločnosti Ježišovej a rodina palatína Mikuláša Esterháziho. Od roku 1977 je katedrálou Trnavskej arcidiecézy. V roku 2003 ju navštívil Svätý Otec Ján Pavol II.
Kostol sv. Anny v Trnave
Kostol sv. Anny – uršulínsky postavili uršulínky z vena rehoľníčok a darov dobrodincov koncom 18. storočia. Jednoloďový kostol má eliptický pôdorys, aký sa na Slovensku vyskytuje iba zriedka. Hlavný stĺpový klasicistický oltár má v strede veľký obraz Jozefa Zanussiho sv. Anna vyučuje Pannu Máriu ako dieťa. Na západnej strane sa nachádza jeho ďalší obraz Kristus na Olivovej hore. Pod oltárom Panny Márie je umiestnená zdobená cínová truhla s ostatkami sv. košických mučeníkov.
Kostol sv. Heleny v Trnave
Kostol sv. Heleny
Gotická pamiatka z polovice 14. storočia. Hlavné priečelie s portálom zdobí edikula s plastikami sv. Alžbety, sv. Heleny a sv. Barbory. Ústredná socha sv. Heleny je gotická práca z roku 1400. Ako iné sakrálne objekty v Trnave, aj tento kostol bol v baroku prestavaný. Z pôvodných častí stavby sa zachovala krížová klenba a gotické pastofórium v múre svätyne. Vo svätyni sú okná s farebnými vitrážami. V južnej kaplnke je najstarší a jediný tabuľový oltár v Trnave.
hradby v Trnave
V Trnave je jedno z mála zachovaných najstarších tehlových opevnení na Slovensku. Malo obdĺžnikový tvar s rozmermi 800 x 700 m. Vytvorilo priestor pre mesto 56 ha, čím sa Trnava zaradila v 13. storočí medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Múr opevnenia bol miestami až 10 m vysoký a 170 – 230 cm široký s 35 štvorpodlažnými vežami. V opevnení boli štyri brány, dve na južnej a dve na severnej strane. Okrem týchto brán boli dve malé bránky, tzv. fortne pre peších vo východnej a západnej časti opevnenia.

Trnava - centrum stredovekej vzdelanosti

Teologická a Filozofická fakulta v Trnave

Teologická a Filozofická fakulta
Impozantné budovy prvých fakúlt Trnavskej univerzity vznikali postupne od roku 1640. Ich súčasťou bola tlačiareň, lekáreň, bohatá knižnica, divadelná sála, laboratóriá a astronomické observatórium, ktoré projektoval matematik a astronóm európskeho významu Maximilián Hell. V súčasnosti je v tomto komplexe sídlo Vojenského archívu.

Lekárska fakulta v Trnave

Lekárska fakulta
Klasicistická dvojpodlažná budova bola postavená v rokoch 1770-1772. Po odchode Trnavskej univerzity bola v budove Kráľovská akadémia. Po obnovení Trnavskej univerzity tu sídli Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.

Adalbertínum

Seminár sv. Vojtecha – Adalbertínum
Arcibiskup Peter Pázmaň ho dal v roku 1619 postaviť pre chudobných študentov jezuitského gymnázia. Budovu postavili v roku 1623. Okrem meštianskej školy bola v budove i mestská knižnica a zbierky prvého mestského múzea.

Rubrorumm

Generálny seminár – Rubrorum
V roku 1649 ho založil arcibiskup Juraj Lippai pre uhorských bohoslovcov podľa podobného seminára v Ríme. Názov pochádza od červených reverend klerikov. Zachoval sa pôvodný ranobarokový portál s latinským nápisom a erbom zakladateľa.

Marianum

Mariánsky seminár – Marianum
Barokový objekt, z ktorého sa zachoval iba portál s erbom zakladateľa Juraja Selepčéniho a sochou Panny Márie. Bola v ňom jedna z univerzitných divadelných sál. Začiatkom 20. storočia po radikálnej prestavbe vznikla na prvom poschodí veľká spoločenská sála. Významný hudobný skladateľ Mikuláš Schneider – Trnavský v nej premiérovo uvádzal viaceré svoje diela. Dnes je obnovená sála reprezentatívnym priestorom pre spoločenské podujatia v meste.

Šľachtický konvikt

Šľachtický konvikt
Veľkolepú trojpodlažnú štvorkrídlovú budovu v štýle viedenského vrcholného baroka dala postaviť Mária Terézia pre študentov Trnavskej univerzity zo šľachtických rodín. Na chodbách, schodiskách a v jedálni sa nachádza rokoková štuková výzdoba. V južnom krídle je kaplnka sv. Jána Evanjelistu so stropnou freskou Apokalypsy od Vavrinca Mussingera z roku 1758. Budova je sídlom Arcibiskupského úradu.

Seminár sv. Štefana

Seminár sv. Štefana – Stefaneum
Dal postaviť Peter Pázmany pre študentov bohosloveckého seminára. Po odchode arcibiskupstva do Ostrihomu bol sídlom arcibiskupského vikára, neskôr v ňom bol chlapčenský sirotinec. Fasáde dominuje barokový portál znázorňujúci sprievod hodnostárov kráľovstva na korunovácii kráľa, pravdepodobne sv. Štefana.

Múzeá a galérie v Trnave

Západoslovenské múzeum

Západoslovenské múzeum
Toto múzeum vystavuje exponáty vo viacerých objektoch.
Expozície v Kláštore klarisiek:
-Archeologická expozícia:(kosti lebky neandertálskej ženy spred cca 45 000 rokov)
-Dejiny Trnavy: (privilegiálna listina panovníka Bela IV. z roku 1238.)

-Gotická Trnava: (kolekcia zvonov pochádzajúcich z rôznych lokalít)
-Krása zašlých čias: (dobový nábytok s doplnkami od začiatku 18. do začiatku 20. stor.)
-Ľudová úžitková hrnčina:(hlinený riad)
-Ľudový odev západného Slovenska
-Oratórium
-Príroda Malých Karpát: (preparáty zvierat, paleontologické nálezy zo západného Slovenska)
-Sakrálne pamiatky
-Štefan Cyril Parrák: (rozsiahla zbierka ľudových a umeleckohistorických pamiatok)
-Umelecké remeslo v Číne a Japonsku: (Kolekcia čínskej a japonskej proveniencie predmetov užitého umenia )
Múzeum knižnej kultúry: Život a dielo sochára a medailéra Williama Schiffera
Dom hudby MSchT: -Dejiny Cirkevného hudobného spolku
-Dvorana slávy dobra

Otváracie hodiny:Ut – Pia 8,00 – 17,00
So - Ne 11,00 – 17,00
Do domu hudby MSchT a Múzea knižnej kultúry sa musíte objednať !!!(tel. č.: 033/5512913)

Aktuálne výstavy a podujatia v múzeu

Galéria Jána Koniarka

Stále expozície: Sochár Ján Koniarek - Zakladateľ moderného slovenského sochárstva, Klenoty domova: Klasické slovenské umenie 20. storočia Galéria portrétov: Prehľad portrétneho žánru od 18. do 21. storočia zo zbierkového fondu GJK Trnava
Otváracie hodiny pre verejnosť: Pondelok zatvorené
Utorok - Piatok 9:00 - 17:00

Sobota - Nedeľa 13:00 - 18:00

Aktuálne výstavy a podujatia v galérií

And gallery je súkromná galéria zameraná na prezentáciu moderného výtvarného umenia. Unikum tejto galérie je prezentácia diel dvoch autorov, maliara a fotografa so zámerom poukázať na vzájomnú komunikatívnosť ich tvorby.
Výstavy prebiehajú v dvojmesačnej periodicite a v rámci výstavy And gallery ponúka autorom i popularizovanie ich diel farebnými pozvánkami-pohľadnicami s vyobrazením vybraného diela, plus ďalšie formy prezentácie. Viac Info

Tipy na výlet v okolí Trnavy

Zaujímavou lokalitou je chránený areál Trnavské rybníky. Predstavuje významný typ vodného a močiarneho biotopu na Trnavskej pahorkatine, ktorý výrazne ovplyvnil zloženie biocenózy, predovšetkým vtáctva tohto regiónu.

V blízkom susedstve mesta Trnava sa rozprestiera pohorie Malých Karpát, CHKO, ktoré poskytujú obyvateľom Trnavy a jej návštevníkom široké možnosti trávenia voľného času. Osobité čaro pohoriu dodávajú práve zrúcaniny strážnych hradov, ktoré chránili priechody cez Malé Karpaty. (Ostrý Kameň, Dobrá Voda, Smolenice). Svoje čaro však majú aj niektoré obce v okolí Trnavy. Pri obci Buková sa nachádza rovnomenná vodná nádrž.

Autori: Spoznaj.eu, Trnava.sk, zsmuzeum.sk, gjk.sk, andgallery.sk