Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Topoľčiansky hrad

Zrúcanina Topoľčianskeho hradu sa vypína priamo nad obcou Podhradie, vzdialenou približne 18 km od okresného mesta Topoľčany. K hradu je možné dostať sa po vyznačenom chodníku, my sme však zaparkovali pri penzióne priamo pod hradom. Terén je ľahko prístupný a samotný výstup vám nezaberie viac ako 5 minút.

Topoľčiansky hrad Topoľčiansky hrad a obec Podhradie

Topoľčiansky hrad by ste v Topoľčanoch hľadali márne

Hrad bol vybudovaný v 13. storočí na dolomitovom brale v juhovýchodnej časti Považského Inovca. Mnohí sa zamýšľajú nad otázkou, prečo sa Topoľčiansky hrad nachádza v obci Podhradie a nie priamo v meste, podľa ktorého je pomenovaný. Zriadenie hradu sa prisudzuje rodine Čákovcov, ktorí potrebovali vlastné opevnené centrum. A pretože rovinatý terén v okolí Topoľčian jeho stavbu neumožňoval, vznikol Topoľčiansky hrad pomerne ďaleko od mesta.

Topoľčiansky hrad Do horného hradu sa dostanete po moste

Nejasná minulosť

Vo svojej bohatej histórii vystriedal hrad množstvo majiteľov a musel čeliť nájazdom nepriateľských vojsk. Hovorí sa, že v rokoch 1431 – 1434 ho užívala posádka husitského vojska.

Topoľčiansky hrad Nádvorie horného hradu je zakonzervované

Na základe zachovaných písomných prameňov sa však ukázalo, že priamo na hrade husiti nikdy neboli. Ovládli mesto Topoľčany a z neho kontrolovali široké okolie. Iné zdroje uvádzajú, že v polovici 15. storočia bol hrad vypálený vojskami grófa Hunyadyho.

Topoľčiansky hrad

Pomalý úpadok

Počas protihabsburských povstaní bol opäť viackrát poškodený a opravovaný. Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do reprezentačného kaštieľa v Tovarníkoch (dnes súčasť Topoľčian).

Topoľčiansky hrad Hradná veža Hradná veža patrí k najmladším častiam hradu

Hradné ruiny však ešte zabezpečili pred rozpadom a dobudovali hradnú vežu v romantickom slohu. Keďže hrad už nemal vojenské využitie a bol neobývaný, začal pomaly pustnúť.

výserňa Bohvie či na niečom podobnom sedel aj barón Stummer :)

ponitrie Ponitrie

Slávni majitelia

stummer

Stummerovci patrili k najbohatším rodinám v Hornom Uhorsku a pod ich správu patrilo viacero panstiev v okolí Topoľčian. Boli šikovní bankári a podnikatelia. Vďaka pestovaniu cukrovej repy sa stali najväčším producentom cukru v Uhorsku. Nezabúdali však ani na pomoc chudobným. V Topoľčanoch vybudovali župnú nemocnicu, miestnu školu a škôlku. Stumerovci teda zohrali v dejinách Topoľčian a okolí mimoriadne významnú úlohu. Dokazuje to aj fakt, že v Horných Obdokovciach sa nachádza ich rodinná hrobka – mauzóleum, ktoré bolo postavené v secesnom slohu začiatkom 20. storočia. V areáli pohrebnej kaplnky sa nachádza aj mramorový náhrobok Karola Stummera.

kaštieľ továrniky Kaštieľ v Tovarníkoch - sídlo Stummerovcov na začiatku 19. storočia

Kaštieľ v Tovarníkoch bol vybudovaný už koncom 16. storočia a stal sa sídlom Stummerovcov potom čo nahradil Topoľčiansky hrad. Z historických prameňov sa dozvedáme, že bol obkolesený hlbokou vodnou priekopou a podľa špecifickej architektúry stavbu realizoval prof. F.A. Hildebrandt, ktorý ju postavil v duchu raného baroka. Súčasťou kaštieľa je aj nádvorie a priľahlý park. Od druhej polovice 19. storočia až do konca druhej svetovej vojny patril Stummerovcom a bol centrom jedného z ich panstiev.

Kam na výlet v okolí