Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Hrebeňom Považského Inovca 3. časť

ikona

Turistický chodník: Deň 1.: Bezovec, bus (520 m n.m.) --> sedlo pod Skalinami (600 m n.m.) --> Pod Ostrým vrchom (830 m n.m.) --> Inovec (1042 m n.m.) --> Ch. pod Inovcom (790 m n.m.)
Celkový čas: 06:35
Deň 2.:Ch. pod Inovcom (790 m n.m.) --> Mníchova Lehota, vlak (355 m n.m.)
Celkový čas: 01:30

V našom putovaní po Považskom Inovci sa dostávame k poslednej časti, ktorou je 27 km po červenej značke z rázcestia Bezovec – bus (resp. zastávka) po Mníchovu Lehotu.

Začíname v Bezovci

Po krátkom čase vchádzame do areálu rekreačného strediska Bezovec, ktoré je známe celoročnou prevádzkou. V zime si tu návštevníci môžu zalyžovať na nenáročných zjazdovkách. Služby ako ubytovanie, stravovanie, wellness sú celoročne dostupné.

Bezovec Zjazdovky v Bezoveci.

Keďže som výlet absolvoval v apríli, jarná zelená ešte zvýrazňuje krásu tunajších lúk.

Sedlo pod Skalinami Sedlo pod Skalinami.

Sedlo pod Panskou Javorinou

Nasledujúci úsek prechádzal dlhšie lesom, takže sme sa presunuli až do Sedla pod Panskou Javorinou. Samotná Panská Javorina aj s rozhľadňou sa nachádza asi 15 minút z tohto sedla po modrej značke, my sme však z dôvodu náročného časového plánu pokračovali ďalej.

Sedlo pod Ostrým vrchom je taktiež rázcestím vo vnútri lesa, v blízkosti ktorého sa nachádza útulňa zvaná „Izba“ s možnosťou odpočinku aj uvarenia jedla (vlastného samozrejme :D). Cesta k nej je po prudkom svahu dolu. Vybavenosť útulne je na obrázku. Prameň s čistou vodou je asi 50 m od chaty.

utúlňa izba Útulňa izba a studnička.

Priamo spred chaty je možné pozorovať Považie ako na dlani (Nové Mesto nad Váhom).

považie Pekný výhľad na Považie.

Stúpanie na prvý vrchol dňa

Našim prvým vrcholom bol Ostrý vrch. Ešte pred ním sme sa zastavili pri kríži, ktorý bol postavený dobrovoľníkmi z Kálnice, odkiaľ sem každoročne smerujú púte. Je tu aj možnosť zápisu do vrcholovej knihy.

Ostrý vrch Ostrý vrch (901 m n. m.).

Po ďalšej časti tzv. lesnej turistiky sme sa dostali na miesta, kde už z lesa značne ubúda. Na obrázku nižšie je vidieť jedotlivé predvrcholy. Úplne posledný (vľavo) je najvyšší vrch Považského Inovca – Inovec (1 042 m n. m.).

Inovec Predvrcholy Inovca.

Predvrcholy:
1. Krželnica (968 m n. m.) – pohľad na obec Selec

Krželnica Pohľad z Krželnice (968 m n. m.) na obec Selec.

2. Palúch (1 004 m n. m.).

palúch Palúch (1 004 m n. m.)

Konečne najvyšší!

A nakoniec samotný Inovec (1 042 m n. m.), ktorý je však na rozdiel od vyššie spomenutých predvrcholov zalesnený.

inovec Na obrázku vysielač + možnosť odpočinku na vrchole Inovca.

Z Inovca sme následne veľmi rýchlo zbehli popri ďalšej zjazdovke a ruinách bývalého socialistického rekreačného strediska k Chate pod Inovcom (celoročná prevádzka, ubytovanie v hlavnej chate alebo okolitej chatovej osade, preliezky pre deti, kutlúrne podujatia, v zime možnosť lyžovania – komplexné služby), kde sme sa za lacný peniaz dobre najedli, prenocovali a na ďalší deň ráno opäť pokračovali na ceste do Mníchovej Lehoty.

chata pod inovcom chata pod inovcom Hlavná chata (Chata pod Inovcom).

Deň druhý

Na druhý deň nás čakalo už len posledných 6 km nielen našej 2 – dňovej trasy, ale aj celej hrebeňovky Považským Inovcom. Od chaty sme pokračovali kúsok po asfaltovej ceste, ktorá sem vedie z Mníchovej Lehoty, takže dostupnosť autom je až k chate, či už v letných alebo zimných mesiacoch. My sme sa však po chvíli odpojili z asfaltky a šli sme stále po červenej značke Krásnou dolinou odkiaľ boli výhľady na neďaleký Trenčín.

Trenčín z Inovca

Cieľ našej trasy, obec Mníchova Lehota leží JV od Trenčína a jej katastrálne územie je prirodzenou hranicou medzi dvoma odlišnými geomorfologickými celkami. Ide o Považský Inovec a Strážovské vrchy. V blízkosti sa nachádza aj prameň, z ktorého je plnená minerálna voda Mitická. Tento prameň sa nachádza medzi obcami Trenčianske Mitice a Mníchova Lehota.
Dopravná dostupnosť z tejto obce smerom na Trenčín je veľmi dobrá, takže po túre je možnosť využiť či už autobusovú alebo železničnú dopravu.

mníchova lehota Možnosti dopravy z Mníchovej Lehoty
odporúčanie

Odporúčanie a varovanie:Celý hrebeň Považského Inovca (červená značka) z Hlohovca až do Mníchovej Lehoty meria 70,8 km s celkovým stúpaním 2 657 m a klesaním 2 447 m je čistý turistický čas 19 h 50 min. Či už ubytovacie (hotely, chaty, útulne) alebo stravovacie zariadenia sú rozmiestnené tak, že hrebeňovku je možné absolvovať aj na jeden krát.

Chcete pomôcť cestovnému ruchu v svojom regióne? Pošlite svoje fotky a zážitky ako tento autor na admin@spoznaj.eu. Radi ich zverejníme!

gymes

Hrebeňom Považského Inovca 1. časť

ikona

Turistický chodník:Hlohovec(145 m n.m.)(červená značka)--> Ovčia skala (366 m n.m.)--> sedlo Humništia (295 m n.m.) --> sedlo Havran(390 m n.m.) Celkový čas: 06:00

gymes

Hrebeňom Považského Inovca 2. časť

ikona

Turistický chodník:sedlo Havran(390 m n.m.)(červená značka)--> Plešiny (440 m n.m.)--> Striebornica (420 m n.m.) --> Krahulčie vrchy (510 m n.m.) --> Marhát (748 m n.m.) --> Bezovec, bus (520 m n.m.) Celkový čas: 06:00