O výlete
Náročnosť: (náročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(áno) |
Ubytovanie: Chata pod Inovcom |
Doprava:(bus)Piešťany ---> Bezovec, Mníchová Lehota ---> Trenčín (bus, vlak) |
Celkový čas: 06:35 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
V našom putovaní po Považskom Inovci sa dostávame k poslednej časti, ktorou je 27 km po červenej značke z rázcestia Bezovec – bus (resp. zastávka) po Mníchovu Lehotu.
Po krátkom čase vchádzame do areálu rekreačného strediska Bezovec, ktoré je známe celoročnou prevádzkou. V zime si tu návštevníci môžu zalyžovať na nenáročných zjazdovkách. Služby ako ubytovanie, stravovanie, wellness sú celoročne dostupné.
Zjazdovky v Bezoveci.Keďže som výlet absolvoval v apríli, jarná zelená ešte zvýrazňuje krásu tunajších lúk.
Sedlo pod Skalinami.Nasledujúci úsek prechádzal dlhšie lesom, takže sme sa presunuli až do Sedla pod Panskou Javorinou. Samotná Panská Javorina aj s rozhľadňou sa nachádza asi 15 minút z tohto sedla po modrej značke, my sme však z dôvodu náročného časového plánu pokračovali ďalej.
Sedlo pod Ostrým vrchom je taktiež rázcestím vo vnútri lesa, v blízkosti ktorého sa nachádza útulňa zvaná „Izba“ s možnosťou odpočinku aj uvarenia jedla (vlastného samozrejme :D). Cesta k nej je po prudkom svahu dolu. Vybavenosť útulne je na obrázku. Prameň s čistou vodou je asi 50 m od chaty.
Útulňa izba a studnička.Priamo spred chaty je možné pozorovať Považie ako na dlani (Nové Mesto nad Váhom).
Pekný výhľad na Považie.Našim prvým vrcholom bol Ostrý vrch. Ešte pred ním sme sa zastavili pri kríži, ktorý bol postavený dobrovoľníkmi z Kálnice, odkiaľ sem každoročne smerujú púte. Je tu aj možnosť zápisu do vrcholovej knihy.
Ostrý vrch (901 m n. m.).Po ďalšej časti tzv. lesnej turistiky sme sa dostali na miesta, kde už z lesa značne ubúda. Na obrázku nižšie je vidieť jedotlivé predvrcholy. Úplne posledný (vľavo) je najvyšší vrch Považského Inovca – Inovec (1 042 m n. m.).
Predvrcholy Inovca.Predvrcholy: 1. Krželnica (968 m n. m.) – pohľad na obec Selec
Pohľad z Krželnice (968 m n. m.) na obec Selec.2. Palúch (1 004 m n. m.).
Palúch (1 004 m n. m.)A nakoniec samotný Inovec (1 042 m n. m.), ktorý je však na rozdiel od vyššie spomenutých predvrcholov zalesnený.
Na obrázku vysielač + možnosť odpočinku na vrchole Inovca.Z Inovca sme následne veľmi rýchlo zbehli popri ďalšej zjazdovke a ruinách bývalého socialistického rekreačného strediska k Chate pod Inovcom (celoročná prevádzka, ubytovanie v hlavnej chate alebo okolitej chatovej osade, preliezky pre deti, kutlúrne podujatia, v zime možnosť lyžovania – komplexné služby), kde sme sa za lacný peniaz dobre najedli, prenocovali a na ďalší deň ráno opäť pokračovali na ceste do Mníchovej Lehoty.
Hlavná chata (Chata pod Inovcom).Na druhý deň nás čakalo už len posledných 6 km nielen našej 2 – dňovej trasy, ale aj celej hrebeňovky Považským Inovcom. Od chaty sme pokračovali kúsok po asfaltovej ceste, ktorá sem vedie z Mníchovej Lehoty, takže dostupnosť autom je až k chate, či už v letných alebo zimných mesiacoch. My sme sa však po chvíli odpojili z asfaltky a šli sme stále po červenej značke Krásnou dolinou odkiaľ boli výhľady na neďaleký Trenčín.
Cieľ našej trasy, obec Mníchova Lehota leží JV od Trenčína a jej katastrálne územie je prirodzenou hranicou medzi dvoma odlišnými geomorfologickými celkami. Ide o Považský Inovec a Strážovské vrchy. V blízkosti sa nachádza aj prameň, z ktorého je plnená minerálna voda Mitická. Tento prameň sa nachádza medzi obcami Trenčianske Mitice a Mníchova Lehota. Dopravná dostupnosť z tejto obce smerom na Trenčín je veľmi dobrá, takže po túre je možnosť využiť či už autobusovú alebo železničnú dopravu.
Možnosti dopravy z Mníchovej LehotyOdporúčanie a varovanie:Celý hrebeň Považského Inovca (červená značka) z Hlohovca až do Mníchovej Lehoty meria 70,8 km s celkovým stúpaním 2 657 m a klesaním 2 447 m je čistý turistický čas 19 h 50 min. Či už ubytovacie (hotely, chaty, útulne) alebo stravovacie zariadenia sú rozmiestnené tak, že hrebeňovku je možné absolvovať aj na jeden krát.
Chcete pomôcť cestovnému ruchu v svojom regióne? Pošlite svoje fotky a zážitky ako tento autor na admin@spoznaj.eu. Radi ich zverejníme!
Turistický chodník:Hlohovec(145 m n.m.)(červená značka)--> Ovčia skala (366 m n.m.)--> sedlo Humništia (295 m n.m.) --> sedlo Havran(390 m n.m.) Celkový čas: 06:00
Turistický chodník:sedlo Havran(390 m n.m.)(červená značka)--> Plešiny (440 m n.m.)--> Striebornica (420 m n.m.) --> Krahulčie vrchy (510 m n.m.) --> Marhát (748 m n.m.) --> Bezovec, bus (520 m n.m.) Celkový čas: 06:00