Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (nenáročná)
Možnosť stravy:ikona(áno v Beckove)
Voda:ikona(nie)
Doprava:ikona(bus) (bus) (bus) Nové Mesto n.Váhom ---> Beckov
Celkový čas: 01:30

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Náučným chodníkom Sychrov okolo hradu Beckov

ikona

Turistický chodník: Beckov(190 m n.m.)--> Sychrov (370 m n.m.)--> Beckov(190 m n.m.) Celkový čas: 01:30

kúria Beckov

Náučný chodník má začiatok v obci Beckov. Prechádzame popri kúrií po ľavej strane. Po pravej ruke máme kostol. Prechádzame námestíčkom, ktoré bolo celé rozbágrované (09/2011). Mení sa tu zámková dlažba, robia sa nové chodníky. Pokračujeme stúpaním smerom na hrad cez starý židovský cintorín.

židovský cintorín Beckov

Židovský cintorín v Beckove.

hrad Beckov

A tu sa objavuje hrad. Vchádzame cez dolnú bránu k hlavnej bráne. Tá je však uzamknutá takže do hradu sa nedá dostať. Stretli sme aj Nemeckých turistov, tí však boli sklamaní tak ako my. Hrad je v rekonštrukcií(09/2011) dokedy nevieme.

hrad Beckov
náčný chodnik Sychrov

Kráľovský hrad postavili v pol. 13stor. na mieste neskorolaténskeho sídliska a veľkomoravského hradiska z 9.stor.. Koncom 13.stor., keď patril Matúšovi Čákovi, ho prestavali.R. 1388 kráľ daroval hrad Ctiborovcom, ktorí ho rozšírili a na hornom hrade dostavali viaceré objekty, medzi nimi aj gotickú kaplnku a cisternu. Stavebnou aktivitou Ctiborovcov sa zo strážneho hradu stalo reprezentačné šlachtické sídlo. Po požiari r 1729 hrad spustol.

hrad Beckov

Výhľad na hrad z chodníka. Na tomto mieste je naše prvé zastavenie pri tabuli náučného chodníka. Dozvedáme sa viac o geológií a geomorfológii daného územia.Na obrázku je vidno sedielko, ktoré oddeľuje miesto kde stojíme od hradného brala. Vzniklo vďaka malému tektonickému zlomu, ktorý ním prechádza.Vedie tadiaľto aj hranica medzi chočským a krížňanským príkrovom. Vápence, ktoré sú podložím miesta kde stojíme, vznikli inde ako tie čo tvoria hradné bralo. Boli sem dotlačené v podobe krížňanského príkrovu z miesta vzdialeného desiatky km odtiaľto. Samotné hradné bralo predstavuje reprezentatívnu ukážku skalného ostrohu. Počas vyzdvihnutia pohoria prebiehala erózia povrchu a odnos materiálu. Do tvaru brala zasiahol svojou činnosťou aj Váh.

náčný chodnik Sychrov

Chodník prechádza cez pole a sady. Napriek tomu, že je koniec septembra je poriadne teplo.

náčný chodnik Sychrov

Pokračujeme poľnou cestou. Na obrázku sa vypína vrch Lašíd (469 m.n.m.).Tu treba zvýšiť pozornosť a dívať sa po ľavej strane na odbočku do lesa,pretože sa vám môže stať ,že zájdete ďalej ako my a stratíte značku naúčneho chodníka.

slivky Lašíd

My sme si teda zašli do lesa na obrázku vyššie a po asi 30 minútach sme sa radšej vrátili, keď sme nevideli značku. Po sondovaní okolia sme našli správnu cestu a pokračovali po náučnom chodníku.

Sychrov

Vchádzame na územie prírodnej rezervácie Sychrov. Cieľom rezervácie je zachovanie populácie hlaváčika jarného - jedovatej rastliny rastúcej na pasienkoch, ktorá je vzácna. Tu je možnosť sa dozvedieť viac o rezervácií.

náčný chodnik Sychrov

Chodník je však poriadne zarastený takže určite doporučujeme dlhé nohavice..

hrad Beckov mapa

Po asi 30 minútach sa vraciame späť do Beckova.

ikona
Prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Sychrov (0,48 ha, Nové Mesto Nad Váhom, 1984) Predmet ochrany: Ochrana sucho- a teplomilného trávnatého spoločenstva Považského Inovca s bohatou populáciou hlaváčika jarného (Adonis vernalis L.).

ikona
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0