O výlete
Náročnosť: (nenáročná) |
Možnosť stravy:(áno v Beckove) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) (bus) (bus) Nové Mesto n.Váhom ---> Beckov |
Celkový čas: 01:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Náučný chodník má začiatok v obci Beckov. Prechádzame popri kúrií po ľavej strane. Po pravej ruke máme kostol. Prechádzame námestíčkom, ktoré bolo celé rozbágrované (09/2011). Mení sa tu zámková dlažba, robia sa nové chodníky. Pokračujeme stúpaním smerom na hrad cez starý židovský cintorín.
Židovský cintorín v Beckove.
A tu sa objavuje hrad. Vchádzame cez dolnú bránu k hlavnej bráne. Tá je však uzamknutá takže do hradu sa nedá dostať. Stretli sme aj Nemeckých turistov, tí však boli sklamaní tak ako my. Hrad je v rekonštrukcií(09/2011) dokedy nevieme.
Kráľovský hrad postavili v pol. 13stor. na mieste neskorolaténskeho sídliska a veľkomoravského hradiska z 9.stor.. Koncom 13.stor., keď patril Matúšovi Čákovi, ho prestavali.R. 1388 kráľ daroval hrad Ctiborovcom, ktorí ho rozšírili a na hornom hrade dostavali viaceré objekty, medzi nimi aj gotickú kaplnku a cisternu. Stavebnou aktivitou Ctiborovcov sa zo strážneho hradu stalo reprezentačné šlachtické sídlo. Po požiari r 1729 hrad spustol.
Výhľad na hrad z chodníka. Na tomto mieste je naše prvé zastavenie pri tabuli náučného chodníka. Dozvedáme sa viac o geológií a geomorfológii daného územia.Na obrázku je vidno sedielko, ktoré oddeľuje miesto kde stojíme od hradného brala. Vzniklo vďaka malému tektonickému zlomu, ktorý ním prechádza.Vedie tadiaľto aj hranica medzi chočským a krížňanským príkrovom. Vápence, ktoré sú podložím miesta kde stojíme, vznikli inde ako tie čo tvoria hradné bralo. Boli sem dotlačené v podobe krížňanského príkrovu z miesta vzdialeného desiatky km odtiaľto. Samotné hradné bralo predstavuje reprezentatívnu ukážku skalného ostrohu. Počas vyzdvihnutia pohoria prebiehala erózia povrchu a odnos materiálu. Do tvaru brala zasiahol svojou činnosťou aj Váh.
Chodník prechádza cez pole a sady. Napriek tomu, že je koniec septembra je poriadne teplo.
Pokračujeme poľnou cestou. Na obrázku sa vypína vrch Lašíd (469 m.n.m.).Tu treba zvýšiť pozornosť a dívať sa po ľavej strane na odbočku do lesa,pretože sa vám môže stať ,že zájdete ďalej ako my a stratíte značku naúčneho chodníka.
My sme si teda zašli do lesa na obrázku vyššie a po asi 30 minútach sme sa radšej vrátili, keď sme nevideli značku. Po sondovaní okolia sme našli správnu cestu a pokračovali po náučnom chodníku.
Vchádzame na územie prírodnej rezervácie Sychrov. Cieľom rezervácie je zachovanie populácie hlaváčika jarného - jedovatej rastliny rastúcej na pasienkoch, ktorá je vzácna. Tu je možnosť sa dozvedieť viac o rezervácií.
Chodník je však poriadne zarastený takže určite doporučujeme dlhé nohavice..
Po asi 30 minútach sa vraciame späť do Beckova.
Prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)Sychrov (0,48 ha, Nové Mesto Nad Váhom, 1984) Predmet ochrany: Ochrana sucho- a teplomilného trávnatého spoločenstva Považského Inovca s bohatou populáciou hlaváčika jarného (Adonis vernalis L.).
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0