Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná kancelária: info tu
Zoologická záhrada: info tu
Múzeum Spiša: info tu
Spišské divadlo: info tu
Galéria umelcov Spiša: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves je mesto ležiace v Košickom kraji. Spišská Nová Ves je označované za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

Najvýznamnejšie pamiatky v centre

spišská nová ves

Počtom obyvateľov je druhým najväčším mestom Spiša, tretím najväčším mestom Košického kraja (po Košiciach a Michalovciach) a šestnástym najväčším mestom na Slovensku. Mesto má hneď niekoľko naj a to najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku a námestie šošovkovitého tvaru, ktoré patrí medzi najdlhšie tohto typu v Európe. Dominantou námestia je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Na mohutnej trojloďovej bazilike vyniká neogotická veža z konca 19. storočia, ktorá je s výškou 87 metrov najvyššia na Slovensku.

spišská nová ves radnica

Uprostred námestia stojí novoveská Radnica postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1777 až 1779. Vedľa radnice sa nachádza klasicistická budova Evanjelického kostola z rokov 1790 až 1796. Neďaleko námestia, v radovej zástavbe Levočskej ulice, sa nachádza bývalý špitálsky kostol, dnes tzv. Slovenský kostol – kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Kultúra a tipy na výlet v meste

Oproti farskému kostolu na severnej strane námestia je situovaná do šírky rozložená budova, súčasťou ktorej je Levočská brána - Provinčný dom. Pôvodne to bola budova Spišskonovoveskej radnice, v súčasnosti je tu sídlo Múzea Spiša.
Stála expozícia: Expozícia prírody a histórie regiónu Spiš - poskytuje návštevníkovi geografické, geologické, paleontologické, botanické a zoologické charakteristiky orografických celkov: Slovenský raj, Spišskogemerské rudohorie, Hornádska kotlina a Levočské vrchy.

spišská nová ves radnica
Históriu regiónu prezentujú exponáty zbierkových fondov z archeológie a baníctva.
Otvorené: máj - október
Pondelok - piatok 8.00 - 16.30
Sobota 9.00 - 13.00
Nedeľa 13.00 - 17.00
november - apríl
Pondelok - piatok 8.00 - 16.30
Sobota 9.00 - 13.00
Vstupné: dospelí: 2 €, Deti, študenti: 1 €

Galéria umelcov Spiša Výstavná činnosť galérie mapuje a prezentuje predovšetkým tvorbu umelcov so vzťahom k regiónu, dotýka sa aj slovenského výtvarného umenia a v nemalej miere prezentuje tvorbu zahraničných umelcov. V troch blokoch výstavných priestorov sa počas roka vystrieda v priemere 20 až 25 výstav.

galéria umelcov spiša
Väčšiu časť týchto prezentácií tvoria vlastné výstavy pripravené pracovníkmi galérie. V päťročných intervaloch pripravuje galéria prehliadku tvorby regionálnych umelcov s retrospektívnym mapovaním tohto tvorivého obdobia.
Stále expozície: Jozef Hanula - Kresba/maľba, Umelci Spiša, Záhrada umenia Otvorené: Pondelok zatvorené
Uto - pia 8.30 - 17.00 hod.
Sob - ned 9.00 - 13.00 hod.
Vstupné: dospelí: 1 euro deti, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

spišská nová ves reduta

Sídlom Spišského divadla a Mestského kultúrneho centra je Reduta na konci námestia. Tú v roku 1902 pre spoločnosť Imre Halmaiho Straussa postavil staviteľ Kálman Gezster. Jediné na Slovensku pôsobí ako zájazdové divadlo s prioritnou orientáciou na deti a mládež. Jeho súbor ročne odohrá 150 - 170 predstavení pre deti, mládež i dospelých na celom území Slovenska, dostáva sa i na zahraničné festivaly.

SNV ZOO

V meste sa nachádza letné kúpalisko a ZOO - obidve sme navštívili a doporučujeme. ZOO v Spišskej Novej Vsi je najmenšou a zároveň najmladšou ZOO u nás. Nachádza sa v nej vyše 200-členné zvieracie osadenstvo, predstavujúce viac ako 60 druhov zvierat. Návštevnosť ZOO z roka na rok stúpa (okolo 75 000 návštevníkov za rok). Jazero, výrazný prvok v kompozícii záhrady, vytvára podmienky na prirodzený vývoj spoločenstiev kačíc a labutí, ochraňuje a udržiava ich biotop. Súčasťou ZOO je tiež arborétum, kde je určených viac ako 30 druhov drevín.

Najväčšie každoročné podujatia v meste

spišská nová ves

Spišská Nová Ves je kultúrnym centrom stredného Spiša, žije množstvom podujatí a akcií v podstate nepretržite po celý rok.
Veľkou júlovou atrakciou v Spišskej Novej Vsi sú Spišské výstavné trhy nadväzujúce na takmer šesťstoročnú tradíciu chýrnych spišskonovoveských výročných trhov. Návštevníkmi vyhľadávané sú aj Dni mesta Spišská Nová Ves spojené s Trhom ľudových remesiel, ktoré sa konajú vždy v auguste. V decembri sa v meste koná tradičný Vianočný trh.

Tipy na výlet do blízkeho okolia

V blízkom okolí stojí za zmienku určite kaštieľ v Markušovciach a samozrejme Spišský hrad.Spišská Nová Ves je dobrým východiskom do Národného parku Slovenský raj.Samozrejme nemôžeme opomenúť neďalekú Levoču či vzdialenejší Kežmarok. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!

Autor, zdroje: Spoznaj.eu, Spisskanovaves.eu, gus.sk