O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(áno) |
Doprava: individuálne |
Celkový čas: 03:10 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Známe vulkanické pohorie na východe Slovenska Vihorlat bolo našou zástavkou na ceste okolo Slovenska v lete roku 2017. V minulosti sme absolvovali výstup z Remetských Hámrov, tentoraz sme započali túru z opačnej strany, teda, od Morského oka. Vihorlatské vrchy vystupujú z Východoslovenskej nížiny (priemerná výška 120 m n.m.) až do výšky 1076 m.n.m . Sninský kameň (1005 m n. m.) je 5. najvyšším vrchom Vihorlatských vrchov a zároveň ľahko dostupným. Asfaltová cesta z Remetských Hámrov vedie až tesne pod prírodné jazero Morské oko.
Morské oko z vrcholu Sninského kameňaSamotný Sninský kameň pozostáva z dvoch častí nižšieho Veľkého Sninského kameňa, kam mieria kroky väčšiny turistov a o 7 metrov vyššieho Malého Sninského kameňa. Tieto skalné útvary vo forme plošinového lávového vrcholu vznikli pred približne 9 miliónmi rokov.
Morské okoZ parkoviska je jazero Morské oko vzdialené iba cca 10 minút chôdze. Toto prírodné jazero je naším 3.najväčším jazerom a oproti väčšiemu Hincovému a Štrbskému plesu nevzniklo činnosťou ľadovcov. Mohutný zosuv masívu zahradil potok Okna, a tak vytvoril 7 ha veľkú jazernú plochu. Koncom 19. storočia priehradný múr umelo navýšil hladinu a zväčšil rozlohu na terajších 13,8 ha. Jazero má miestami hĺbku až 25 metrov.
Morské oko a jeho brehy sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. Vďaka tomuto faktu jazero prekypuje životom. Činnosť človeka je momentálne najväčším ohrozením krehkých biotopov naviazaných na toto vzácne územie. Najmä ťažba dreva a následná erózia a splavovanie materiálu do jazera spôsobuje jeho postupné zanášanie o ochudobňovanie o kyslík.
Bukový pralesJazero je lemované bukovým pralesom s krásnymi viac než 200-ročnými exemplármi.
Telekia ozdobná - maskot VihorlatuTuristika v okolí má veľkú tradíciu. Uhorský karpatský spolok tu už v roku 1880 vybudoval útuľňu a tiež vyznačil chodník na vrchol Sninského kameňa. V roku 1924 tu majitelia pozemkov postavili kaštielik, ktorý slúžil ako zotavovňa pacientov s respiračnými ochoreniami. Dnes patrí lesníkom a tí objekt prenajímajú aj širokej verejnosti.
KorenePotom, ako sme opustili asfaltku lemujúcu Morské oko, sme kráčali relatívne prudkým stúpaním až do sedla Tri table.
HrebeňovkaV sedle Tri Table sme si dopriali odpočinok na lavičkách. Následne sme pokračovali hrebeňom pozvoľným stúpaním až na Sninský kameň. Rázcestník Sninský kameň je v lese. Ak sa chcete pokochať výhľadom, je nutné prejsť okolo stien Veľkého Sninského kameňa a následne vystúpať po rebríku na vrcholovú plošinu.
Na rebríku
Spoločná fotoVrcholová plošina je až 40 metrov nad úrovňou okolitého terénu, a to bohato stačí, aby nám nebránila vo výhľade žiadna vegetácia. Sninský kameň je prírodnou pamiatkou a stanovišťom xerotermnej flóry. Žiaľ, v roku 2015 nezodpovední turisti spôsobili požiar, z ktorého sa bude miestna flóra spamätávať ešte niekoľko rokov.
Mesto SninaZ vrcholu je krásny výhľad na všetky svetové strany. Za výnimočne optimálnych podmienok je možné odtiaľto vidieť dokonca Tatry vzdialené 150 km (najmä v zime).