Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Trebišov - okresné mesto v juhovýchodnom cípe Slovenska, je najväčším mestom a prirodzeným centrom južného Zemplína. Mesto je nástupným bodom do slovenskej Tokajskej vinohradníckej oblasti. Mesto aj okolie sa historicky orientuje tradične na poľnohospodárstvo, keďže ide o jednu z najteplejších oblastí Slovenska. Dodnes je tu známa a funkčná čokoládovňa Deva.
Okrem čokoládovne Deva je tu krásny klasicisticko - barokový kaštieľ, pozostatky nížinného hradu Parič, pavlínsky kláštor, mauzóleum grófa Andrášiho a, samozrejme, nedávno revitalizovaný vzácny park. V kaštieli sa nachádza infocentrum, kde vám ochotne poradia, čo sa oplatí vidieť v Trebišove a okolí, kde sa najesť a čo zažiť.
Neskorobarokový kaštieľ dal postaviť gróf Imrich Csáky v roku 1786. Ako materiál na stavbu z časti použili ruiny hradu Parič. Išlo o repreznetatívne sídlo, avšak, využívalo sa aj ako lovecký kaštieľ.
Trebišovský kaštieľV minulosti majitelia kaštieľa organizovali veľkolepé hony na líšku. Najcennejšie časti interiéru boli v roku 1914 odvezené do Budapešti a časť do Tiszadobu v Sabolčskej župe. Po druhej svetovej vojne slúžil kaštieľ s areálom Nemocnici s poliklinikou v Trebišove. Jeho pôvodný interiér bol značne narušený a prispôsobený potrebám zdravotníctva.
Kaštieľ má dve klasicistické vežičkyPo vysťahovaní nemocnice s poliklinikou kaštieľ niekoľko rokov chátral. V roku 1982 začala jeho komplexná rekonštrukcia, ktorá bola ukončená len nedávno.
Expozícia nábytkuVďaka podpore z európskych fondov sa podarilo za takmer 4,5 milióna eur obnoviť celý objekt kaštieľa spolu s jazdiarňou, zariadiť ho a sprístupniť bezbariérovo. Dnes nájdete v objekte expozíciu šľachtických rodov, poľnohospodárstva na východnom Slovensku, vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, tradičné remeslá, odev, drevorezba a Andrašiovci v Trebišovsku. V jazdiarni nájdete expozíciu poľovníctva a ochrany zveri.
Vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, archív Tokajských vín Vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, archív Tokajských vínSúčasne s výstavbou kaštieľa sa začal z pôvodného lužného lesa vytvárať historický park. V niektorých častiach parku boli postavené altánky, fontány, akváriá, koncertné terasy, antické plastiky, ktoré mu dodávali kultivovanejší charakter.
Zrevitalizovaný parkNachádza sa v ňom historická i náletová zeleň, ktorú tvoria ihličnaté, listnaté stromy, kroviny a rastliny.
Majestátne stromy Mŕtve ramená Photobomb Park bol zrevitalizovaný v roku 2016Medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove patrí Mauzóleum Grófa Júliusa Andrássyho. Bolo postavené v roku 1893 v neogotickom slohu.
Július Andrassy bol významný politik, štátnik a zemepán. Pochádzal z betliarskej vetvy Andrássyiovcov. Bol jednou z postáv revolučných udalostí v rokoch 1848-49. Ako prívrženec Lajosa Kossutha bol odsúdeny na trest smrti, ktorému unikol emigráciou v Istanbule.
MauzóleumV roku 1858 mu však bola udelená amnestia a následne sa vrátil do Uhorska. Bol poslancom a neskôr podpredsedom Uhorského snemu. Bol kľúčovou postavou pri rakúsko-uhorskom vyrovnaní a následne pri maďarsko - chorvátskom vyrovnaní. Bol prvým ministerským predsedom Uhorska a neskôr ministrom zahraničných vecí Rakúsko - Uhorska.
Mauzóleum TrebišovGróf zomrel v roku 1890 v dnešnom Chorvátsku. Jeho pozostatky boli prevezené do Trebišova a následne po dokončení mauzólea o päť rokov neskôr uložené v jeho kryte.
Aby sme nezabudli, v parkovom areáli sa nachádza pozostatok ranogotického nížinneho vodného hradu Parič. Ten vznikol pravdepodobne ešte pred vpádom Mongolov teda na konci 12.storočia.
Od pôvodných majiteľov získavajú darovaním hrad a okolité panstvo Drugethovci. Neskôr sa stáva majetkom Perenyovcov. V polovici 15. storočia ho podobne ako blízky hrad Kamenec ohrozovali husiti. Majitelia podnikli množstvo stavebných úprav.
Hrad, podobne ako mnoho iných na Slovensku, zničili stavovské povstania v 17. storočí. Hrad Parič majú na svedomí Thökölyho povstalci, ktorí ho po opustení vyhodili do vzduchu. Trosky hradu neskôr poslúžili ako materiál na založenie kaštieľa.