Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Kaštieľ Michalovce je asi najatraktívnejšiou pamiatka mesta Michalovce.Navštívili sme ho v roku 2009 a boli sme prekvapený rozsiahlosťou expozícií.
Kaštieľ pôvodne tvorila gotická bloková stavba s nárožnými vežami strážiaca cestu a most cez Laborec. Celkový vzhľad hradu zmenila najskôr renesančná prestavba, pričom jeho súčasná podoba je výsledkom klasicistickej prestavby z 19. storočia. Výrazným architektonickým prvkom priečelia je arkáda s balkónom na poschodí. V parku kaštieľa odkryli v rámci Slovenska najvýchodnejšie situovanú rotundu z čias Veľkomoravskej ríše.
Stála prírodovedná expozícia bola vyinštalovaná pre návštevníkov v r. 1982 z príležitosti 25. výročia založenia múzea v západnom krídle kaštieľa.V súčasnosti pozostáva z 353 preparátov vtákov 243 druhov, 58 preparátov cicavcov. Vystavené živočíchy sú zoskupené podľa biotopov. V pozadí vitrín je 56 veľkoplošných farebných diapozitívov, ktoré znázorňujú životné prostredie, v ktorom žijú. Atmosféru výstavnej miestnosti oživujú spevy a hlasy 101 druhov vtákov a 3 cicavcov.
Archeologické nálezy patrili medzi prvé akvizície Zemplínskeho múzea v Michalovciach a dnes predstavujú podstatnú časť všetkých zbierok. Súčasná archeologická expozícia Pravek až včasný stredovek Zemplína je umiestnená na poschodí v hlavnej budove kaštieľa a podáva v chronologickom slede obraz pravekého až včasnostredovekého osídlenia regiónu.
Etnografická expozícia dokumentuje tradičné ľudové remeslá Zemplína. Návštevník má v hlavnej budove kaštieľa možnosť vidieť doklady upadajúcich a zaniknutých tradičných remesiel - vinohradníctva, kováčstva, hrnčiarstva, spracovania dreva, výrobu textílií, či rybárstva.
Zbierky útvaru histórie Zemplínskeho múzea, ktoré sa nachádzajú v jeho vstupných priestoroch, získavali pracovníci postupne darom, zberom alebo kúpou v regióne Zemplín po roku 1957, teda po vzniku múzea. Z pôvodného mobiliáru kaštieľa sa nezachovalo takmer nič, pretože majitelia kaštieľa Stárajovci si pred evakuáciou mesta v roku 1944 časť najcennejších vecí odviezli, časť umiestnili mimo objektu u ľudí ktorým dôverovali. Menej cenné zariadenie rozdali alebo si ho prisvojilo služobníctvo tesne pred odchodom z Michaloviec. Zvyšok si do konsolidácie pomerov po prechode frontu rozobrali občania. Spomínaný dôvod má veľký podiel na tom, že nebolo možné vytvoriť ucelenú, pre návštevníkov iste atraktívnu expozíciu, ktorá by zdokumentovala vnútorné zariadenie kaštieľa.
Súčasťou umelecko – historickej expozície sú graficky upravené schémy a fotografie, ktoré približujú lokality a datovanie a uvádzajú návštevníka do siedmich miestností, kde sú dokumentované a prezentované doklady umeleckých remesiel a výtvarného umenia na Zemplíne od raného stredoveku po súčasnosť.
Vstupné Michalovce kaštieľ
dospelý - 2 €
dieťa nad 6 rokov, študent (do 26 rokov, karty ISIC, ITIC, Euro >26), senior (nad 62 rokov) - 1 €
Otváracie hodiny Michalovce kaštieľ
september-jún:Ut-Pi: 8.00 - 15.30
júl-augustUt-Pi: 9.00 - 17.00, Ne 14.00 - 17.00
Počas letnej sezóny je vstup každú pol hodinu (9.00, 9.30...) Mimo sezóny posledný vstup do celého kaštieľa je o 14.30 hod. Počas sezóny posledný vstup do celého kaštieľa je o 16.00 hod. Sobota: otvorené len v prípade, ak sa nahlási skupina s minimálnym počtom 15 ľudí. Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja je zatvorené!