O meste
Počet obyvateľov:35027 |
Kraj:Prešov |
Okres:Humenné |
Geomorfologický celok: Beskydské predhorie |
Rozloha:28,63 km2 |
Nadmorská výška:156 m.n.m. |
Rieky:Laborec |
Výlety v oblasti
DÔLEŽITÉ KONTAKTY:
TIK Humenné: info tu Aktuálne podujatia v meste: info tu Humenné kaštieľ: info tu Humenné skanzen: info tu
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Humenné ( maď. Homonna, nem. Homenau) je mesto na Slovensku v Prešovskom kraji. Je to druhé najväčšie mesto historického Zemplína a zároveň centrum Horného Zemplína. Do tohto mesta chodím každý rok na prázdniny takže ho dobre poznám spolu s okolím.
Východoslovenské mesto Humenné ležiace na strednom toku rieky Laborec návštevníkov príjemne prekvapí monumentálnym pôvodne renesančným kaštieľom z roku 1610, ktorý koncom 19. storočia prestavali podľa vzoru francúzskych barokových zámkov.
Kaštieľ vybudovali Drugethovci na mieste starého nížinného gotického hradu. Počas niekoľkých storočí bol sídlom jedného z najväčších feudálnych panstiev na Slovensku.
Neskôr sa renesančno-baroková budova stala majetkom Andrássyovcov, ktorí ju prestavali do podoby francúzskych barokových zámkov. V súčasnosti sa v ňom nachádza Vihorlatské múzeum s umelecko-historickou a prírodovednou expozíciou, ktorá je obsahovo zviazaná s horným Zemplínom. Celý článok o Humenskom kaštieli.
Priamo v centre mesta, vedľa kaštieľa v mestkom parku nájdete skanzen, ktorý spravuje Vihorlatské múzeum - podobne ako kaštieľ.
Najvýznamnejším objektom, ktorý majú návštevníci tohoto skanzenu k dispozícii je gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol vraj postavený bez pomoci klincov. Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela postavili v roku 1794. Je to trojdielna zrubová stavba lemkovského typu.
Trojitosť priestoru je navonok zvýraznená tromi vežami. Ikonostas je z 18. storočia, niektoré ikony zo 16. a 17. storočia. Objekt v rokoch 1974 a 1977 preniesli do expozície ľudovej architektúry a bývania Vlastivedného múzea v Humennom.Okrem tohto unikátneho kostola tu nájdeme množstvo poľnohospodárskych strojov, vodný mlyn, kováčsku dieľňu, ukážky ľudových ramesiel a iné zaujímavosti.
Celý článok o Humenskom skanzene.
Humennné má pekne zrekonštruovanú pešiu zónu, kde hlavne v letnom období je príjemné posedenie, či už na lavičkách pod mohutnými stromami alebo na jednej z mnohých terás. Cez víkendy vo večerných hodinách si môžete posedieť na námestí pri spievajucej fontáne alebo si vychutnať živé výstupenia hudobníkov.
V Humennom nájdete ešte hvezdáreň a letné kúpalisko.
V okolí je možnosť okúpať sa na Šírave, Domaši, Vinnom jazere alebo na Sninských rybníkoch. Všetky tieto vodné plochy sú vzdialené od mesta približne 25km. V okolí sú dve zrúcaniny hradov Jasenovský hrad a Hrad Brekov. No a čo sa týka turistiky oplatí sa navštíviť Morské oko či Sninský kameň vo Vihorlate čí NPR Humenský Sokol.Samozrejme krásny Národný park Poloniny. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!
Autor: Spoznaj.eu