Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Zrúcanina hradu Veľký Kamenec je jednou z posledných dochovaných stavieb tohto druhu na južnom Zemplíne. V súčasnosti je obľúbeným cieľom pri putovaní naprieč slovenskou Tokajskou oblasťou. Je ľahko dostupný, nájdete ho priamo v rovnomennej obci.
História hradu sa začala písať pred takmer 800 rokmi. Tesne po tatárskom vpáde ho vystaval pravdepodobne rod Ratholdovcov. Po vlastníckých zmenách ho v roku 1451 dobil Ján Jiskra. O osem rokov neskôr ho však dobíja kráľovským vojsko a vracia pôvodným majiteľom.
Počas občianskej vojny v 16. storočí hrad mení majiteľov a postupne mohutnie aj jeho opevnenie.
Veľký Kamenec v 19. storočíHrad padol pred 350 rokmi za obeť protihabsburgským povstaniam. Zničenie hradu bol následok Vešeléniho sprisahania, do ktorého sa zapojili majitelia hradu. Cisár im na výstrahu dal zničiť majetky, vrátane hradu. Hrad sa už neobnovil a jeho ruiny chátrajú až dodnes.
Hrad a klasicistický kaštieľNa začiatku 19. storočia sa na úpätí hradného vrchu vybudoval klasicistický kaštieľ. Ten prešiel prestavbou po druhej svetovej vojne. Dnes je využívaný ako materská a základná škola.
Upravený areál Pohľad na sever Panoráma východoslovenskej roviny Obec Veľký Kamenec a úpätie TarbuckyHradný vrch patrí geologicky a geomorfologicky k priľahlému vrchu Tarbucka. Ten vznikol, podobne ako hradný vrch, pred 15 miliónmi rokov sopečnou činnosťou, ktorá tu vytvorila tzv. extruzívny dóm.
Pestrá kvetenaOblasť Tarbucky je jediným stanovišťom, kde rastie klinček neskorý (Dianthus serotinus) v rámci Východoslovenskej roviny.
Tarbucka z hraduTarbucka je výnimočnou prírodnou rezerváciou. Na malom území sú tu zastúpené močiarné spoločenstvá, pobrežné lúky, súvislý dubovo agátový les, vo vyššie položených častiach lesostep a kroviny. Ako jedna z mála má na sopečných horninách viate piesky, ktoré sú na niektorých miestach obnažené a tvoria duny. V kameňolome možno aj dnes nájsť sopečné sklo. Ak sa rozhodnete vystúpiť na vrchol, čaká vás pekný kruhový výhľad.