Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na hrad Brekov

ikona

Turistický chodník: Brekov (140 m n.m.)(žltá zn.)--> hrad Brekov (300 m n.m.)--> Brekov (140 m n.m.)Celkový čas: 00:50

Na hrad Brekov sme sa vybrali po prechádzke z neďalekého Jasenovského hradu. Auto sme zaparkovali v obci v časti, ktorá mi svojou atmosférou veľmi pripomínala Rumunsko (bez negatívnej konotácie).

Chodníkom sme vyšli na lúku pod hradom, kde sa možno občerstviť sviežou vodou zo studničky, prípadne načerpať nové sily v zakrytom prístrešku na lavičke. Odtiaľ je len kúsok na hrad. Výstup z dediny nám trval približne 20 minút. Milé dámy, dobrá správa: vychádzka je nenáročná a priaznivá aj ku milovníčkam sukní či šiat.

Brekovský hrad

Pod hradom sa opätovne ponúka možnosť posedenia na lavičke. Prekvapením je existencia akéhosi múzea hradu v stánku pod ním. Ak máte deti, poteší vás možnosť „vypustiť“ ich šantiť sa na okolité kopčeky pri hrade, odvážnejšie mamy ich pustia aj do improvizovaného pieskoviska.

Brekovský hrad Brekovský hrad Dolná brána rok 2017 a 2009. Je vidno progres v prácach. Prvá brána je obmurovaná, druhá brána v roku 2009 neexistovala.

Nápadité drevené tabule návštevníkom približujú históriu hradu a zaujímavosti okolia. Nás zaujala najmä informácia o tom, že v blízkom okolí hradu sú aj priepasti Veľká Artajama, Malá Artajama a Komín.

Brekovský hrad Rieka Laborec a Humenské vrchy

Ruiny Brekovského hradu (1307 Barko, 1314 possesio Borko cum castro, 1322 castrum Borkó, 1330 castrum Barkou, maď. Barkó) možno ľahko rozpoznať už pri ceste medzi Strážskym a Humenným, keďže ho vidno už zďaleka. Leží na západnom okraji Humenských vrchov, nad obcou Brekov v nadmorskej výške 280 m n. m. Hrad bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s Jasenovom, Čičvou a Vinným. Z hradného vrchu je ďaleký kruhový výhľad. Hrad Brekov bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Brekovský hrad výhľad Brekovský hrad výhľad Nádvorie rok 2009 a rok 2017

Od roku 2009 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu občianskym Združením na záchranu Brekovského hradu. Na obnove hradu sa v rámci projektu podieľajú aj dlhodobo nezamestnaní. Výsledky ich práce sú viditeľné. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov. Len pozor, na čo stúpate, čierne guľôčky, rozhádzané po nádvorí, nie sú malé čokoládky, ale stopy, ktoré po sebe zanechali pasúce sa ovečky.

hrad Brekov Brekovský hrad výhľad Pohľady 2017 a 2009

Z histórie

Hrad bol postavený v 13. storočí. V prvej polovici 15. storočia zosilnili jeho opevnenia, krátko nato zohral významnú úlohu vo vnútropolitických bojoch, najmä v roku 1466, keď sa pri ňom stretli v boji vojská kráľa Mateja Korvína a jeho odporcu, poľského kráľa Kazimíra IV. V období 1484 - 1488 patril Zápoľským, ktorí hrad rozšírili a zdokonalili jeho opevnenie.

hrad Brekov

V polovici 16. storočia sa jeho majiteľ František Kendy pridal k šľachtickej opozícii proti kráľovi Ferdinandovi Habsburskému, preto kráľovské vojsko v roku 1558 hrad zbúralo. Ďalší majiteľ Mikuláš Druget ho však roku 1575 opravil a obnovil. Roku 1644 povstalecké vojská Juraja Rákociho skoro celý hrad zničili. Obyvatelia počas protihabsburských povstaní na konci 17. storočia hrad definitívne opustili. Odvtedy hrad pustol.

hrad Brekov Nádvorie (2017).

hrad Brekov hrad Brekov Pohľady 2017 a 2009

Najstaršie oválne jadro hradu leží na najvyššom mieste vápencového brala. Na juhozápade sa k nemu pripája veža z prelomu 13. a 14. storočia. Drugetovci k nej pristavali dvojtraktový palác a na severnej strane predhradie. Pri rozširovaní predhradia za Štefana Zápoľského starú hradbu nahradili novým murivom na okraji skalnej plošiny. V poslednej etape pribudla pri vstupnej bráne neskorogotická bašta a zo západnej strany k jadru pristavali polygonálnu budovu.

hrad Brekov Vysoké múry

Dodnes ostali zachované múry do výšky troch podlaží. Viditeľné sú aj brány, prechod do horného hradu, ktorý mal pravdepodobne aj padací most. Pivnice sú sčasti klenuté, v západnej časti je jasne viditeľná kuchyňa s otvoreným ohňom, výlevkou a obrovským dymovodom. Na podlaží na stene badať zvyšky nosníkov krbu. Z kaplnky sa veľa nezachovalo.

hrad Brekov

Dnes je hrad majetkom štátu a prebiehajú na ňom obnovovacie práce. Koncom roka je každoročne organizovaný Silvestrovský výstup na hrad Brekov.

V závere sme sa urputne snažili nájsť v kroví smerovaciu tabuľu k priepasti Artajama. Hľadanie nám nakoniec definitívne zmarila letná búrka, ktorá nás vyhnala domov. Keďže v bielom tielku sa mi rozhodne nechcelo byť za „miss mokré tričko“.