Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Kašieľ v Trebišove a park so zrúcaninou Parič a mauzóleum

Trebišov - okresné mesto v juhovýchodnom cípe Slovenska, je najväčším mestom a prirodzeným centrom južného Zemplína. Mesto je nástupným bodom do slovenskej Tokajskej vinohradníckej oblasti. Mesto aj okolie sa historicky orientuje tradične na poľnohospodárstvo, keďže ide o jednu z najteplejších oblastí Slovenska. Dodnes je tu známa a funkčná čokoládovňa Deva.

trebišov kaštieľ

Prečo sa zastaviť v Trebišove?

Okrem čokoládovne Deva je tu krásny klasicisticko - barokový kaštieľ, pozostatky nížinného hradu Parič, pavlínsky kláštor, mauzóleum grófa Andrášiho a, samozrejme, nedávno revitalizovaný vzácny park. V kaštieli sa nachádza infocentrum, kde vám ochotne poradia, čo sa oplatí vidieť v Trebišove a okolí, kde sa najesť a čo zažiť.

trebišov kaštieľ

Trebišovský kaštieľ

Neskorobarokový kaštieľ dal postaviť gróf Imrich Csáky v roku 1786. Ako materiál na stavbu z časti použili ruiny hradu Parič. Išlo o repreznetatívne sídlo, avšak, využívalo sa aj ako lovecký kaštieľ.

trebišov kaštieľ Trebišovský kaštieľ

V minulosti majitelia kaštieľa organizovali veľkolepé hony na líšku. Najcennejšie časti interiéru boli v roku 1914 odvezené do Budapešti a časť do Tiszadobu v Sabolčskej župe. Po druhej svetovej vojne slúžil kaštieľ s areálom Nemocnici s poliklinikou v Trebišove. Jeho pôvodný interiér bol značne narušený a prispôsobený potrebám zdravotníctva.

trebišov kaštieľ Kaštieľ má dve klasicistické vežičky

Po vysťahovaní nemocnice s poliklinikou kaštieľ niekoľko rokov chátral. V roku 1982 začala jeho komplexná rekonštrukcia, ktorá bola ukončená len nedávno.

trebišov kaštieľ Expozícia nábytku

Znova na výslní

Vďaka podpore z európskych fondov sa podarilo za takmer 4,5 milióna eur obnoviť celý objekt kaštieľa spolu s jazdiarňou, zariadiť ho a sprístupniť bezbariérovo. Dnes nájdete v objekte expozíciu šľachtických rodov, poľnohospodárstva na východnom Slovensku, vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, tradičné remeslá, odev, drevorezba a Andrašiovci v Trebišovsku. V jazdiarni nájdete expozíciu poľovníctva a ochrany zveri.

trebišov kaštieľ Vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, archív Tokajských vín

trebišov park Vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku, archív Tokajských vín

Historický park a mauzoléum

Súčasne s výstavbou kaštieľa sa začal z pôvodného lužného lesa vytvárať historický park. V niektorých častiach parku boli postavené altánky, fontány, akváriá, koncertné terasy, antické plastiky, ktoré mu dodávali kultivovanejší charakter.

trebišov park Zrevitalizovaný park

Nachádza sa v ňom historická i náletová zeleň, ktorú tvoria ihličnaté, listnaté stromy, kroviny a rastliny.

trebišov park Majestátne stromy

trebišov park Mŕtve ramená

trebišov park Photobomb

trebišov park trebišov park Mauzóleum Trebišov Park bol zrevitalizovaný v roku 2016

Miesto Júliusa Andrássyho

Medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove patrí Mauzóleum Grófa Júliusa Andrássyho. Bolo postavené v roku 1893 v neogotickom slohu.

Mauzóleum Grófa Júliusa Andrássyho

Július Andrassy bol významný politik, štátnik a zemepán. Pochádzal z betliarskej vetvy Andrássyiovcov. Bol jednou z postáv revolučných udalostí v rokoch 1848-49. Ako prívrženec Lajosa Kossutha bol odsúdeny na trest smrti, ktorému unikol emigráciou v Istanbule.

tarbucka Mauzóleum

V roku 1858 mu však bola udelená amnestia a následne sa vrátil do Uhorska. Bol poslancom a neskôr podpredsedom Uhorského snemu. Bol kľúčovou postavou pri rakúsko-uhorskom vyrovnaní a následne pri maďarsko - chorvátskom vyrovnaní. Bol prvým ministerským predsedom Uhorska a neskôr ministrom zahraničných vecí Rakúsko - Uhorska.

tarbucka Mauzóleum Trebišov

Gróf zomrel v roku 1890 v dnešnom Chorvátsku. Jeho pozostatky boli prevezené do Trebišova a následne po dokončení mauzólea o päť rokov neskôr uložené v jeho kryte.

Hrad Parič

Aby sme nezabudli, v parkovom areáli sa nachádza pozostatok ranogotického nížinneho vodného hradu Parič. Ten vznikol pravdepodobne ešte pred vpádom Mongolov teda na konci 12.storočia.

Od pôvodných majiteľov získavajú darovaním hrad a okolité panstvo Drugethovci. Neskôr sa stáva majetkom Perenyovcov. V polovici 15. storočia ho podobne ako blízky hrad Kamenec ohrozovali husiti. Majitelia podnikli množstvo stavebných úprav.

hrad Parič

Hrad, podobne ako mnoho iných na Slovensku, zničili stavovské povstania v 17. storočí. Hrad Parič majú na svedomí Thökölyho povstalci, ktorí ho po opustení vyhodili do vzduchu. Trosky hradu neskôr poslúžili ako materiál na založenie kaštieľa.