Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Blatnický hrad

 • belá

  Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

 • belá

  Tomášovský výhľad a prielom Hornádu

 • Ako sa zmenil hrad Brekov od roku 2009?

 • Zejmarská dolina z Dediniek

 • Na Volovec 2 063 m n.m. Jamníckou dolinou

 • Ďurková (1751 m n.m.)

 • Výstup na Sinú (1560 m n.m.)

 • Výlet zubačkou a prechádzka k vodopádu Skok

 • Výstup na Babky 1566 m n.m. z Jalovca

 • Ohnište (1538 m n.m.) - Janošíkovo okno do neba

 • Cyklotrasa okolo Tatier 1. časť (L. Mikuláš - Spišská Belá)

 • Výstup na Haligovské skaly

 • Cyklookruh okolo Liptovskej Mary

 • Múzeum Červený Kláštor

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Najkrajšia trasa Nízkotatranským hrebeňom

ikona

Turistický chodník: Trangoška (1120 m n.m.)(zelená zn.)--> Halašova jama (1450 m n.m.) --> Chata gen. M.R. Štefánika (1728 m n.m.)(červená zn.)--> Krúpove sedlo (1922 m n.m.)-->Krúpová hoľa (1927 m n.m.)-->Ďumbier (2043 m n.m.)(zelená zn.)--> Krúpová hoľa (1927 m n.m.)--> Demänovské sedlo (1756 m n.m.)--> Chopok (2024 m n.m.)--> Kosodrevina (1500 m n.m.)--> Srdiečko (1216 m n.m.)--> Trangoška (1120 m n.m.) Celkový čas: 07:30

Táto celodenná túra sa začala v nadmorskej výške 1120 m n.m.-na Trangoške, kde sme sa vyviezli autom.

Trangoška

Trangoška, na kopčeku nad ňou Srdiečko.

Les Výhľad
Výhľad Asi po 40 minútach sme vyšlapali k Halašovej jame (1450 m n.m.) a o ďalšiu hodinku sme boli na chate generála M.R. Štefánika. Nakoľko fúkal studený vietor zašli sme si na teplý čaj a langoš (mimochodom obsluha tu bola veľmi milá a ceny prijatelné, čaj- menej jako 1€)(rok 2008).Pri chate sme si všimli tabuľu ,ktorá informovala o obchádzke Ďumbiera v dôsledku erózie pôdy, tak sme sa teda vydali po červenej značke.
Chata M.R.Štefánika

Pohľad späť na Chatu M.R.Štefánika.

Ďumbier chodník

Chodník smerom na hrebeň.

Krúpove sedlo

Tesne pred Krúpovým sedlom. Cestou na vrchol Ďumbiera sa nám naskytol pohľad na Vysoké ......Prd ( škoda pre nízku oblačnosť sa nám Vysoké Tatry neukázali )Tak sme si aspoň užili pohľad na Ďumbier.

Ďumbier

Trochu sklamaný sme sa pobrali na vrchol velikána Nízkych Tatier.

Ďumbier

Pohľad tesne pod vrcholom

Ďumbier

Pohľad na ľadovcom vytvorenú dolinu(tróg).

Ďumbier

Masív Ďumbiera.Z neho sme sa vydali na Chopok.

chopok

Chodník na Chopok.

oddych

Oddych na mäkkučkej tráve.

Spoločné foto

Spoločné foto.

chopok kamenná chata

Cesta z Ďumbiera na Chopok bola príjemná, to sa však nedá povedať o obsluhe v Kamennej chate pod Chopkom (2000 m n. m.),kde nás teta chatárka skoro ovalila metlou. To nám našťastie dojem z Nízkych Tatier nepokazilo a vyšliapali sme si posledných pár metrov na vrchol Chopku a pokochali sme sa výhľadom. Dokonca sme videli obrysy malofatranských vrchov ako Stoh a Veľký Rozsutec a samozrejme najvyššie položenú latrínu v Nízkych Tatrách tesne vedľa Kamennej chaty.

chopok pohľad na Ďumbier

Pohľad na Ďumbier (najvyšší vrchol na obrázku).

Demänovská dolina

Výľad na Demänovskú dolinu.Pekná bola tiež tatranská flóra- nespočet zvončekov ,ktoré sa tu nachádzali boli naozaj ozdobou horských lúk.

Zvončeky

Netreba však zabudnúť spomenúť štvornohého obyvateľa tatranských strání – svišťa, ktorý na nás vypiskoval jedna radosť. Na našu spätnú väzbu nereagoval tak sme postupovali smerom k horskej chate Kosodrevina.

svišťsvišť

Martinka imituje svišťa :).

Kosodrevina

Vchádzame do Kosodreviny.

Kosodrevina

Opäť pred Kosodrevinou ,ale tento raz pred hotelom. V pozadí vľavo Ďumbier

Kosodrevina

Po žltej značke sme sa snažili dostať ku hotelu Srdiečko ** ,aj keď sa nám spočiatku zdal, že sme zablúdili, nestalo sa tak- tá húština s úzkym chodníkom bola naozaj cesta z Kosodreviny (1500m n. m.) na Srdiečka (1216m n. m.). Potom to bolo asi 10 minút a boli sme pri aute ktoré stálo pri Trangoške.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Túra patrí medzi náročné, ale napriek tomu aj vyhľadávané. Netreba však zapomínať, že počasie sa v horách mení a treba sa teplo obliecť a to aj preto, že Ďumbier a Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Rovnako je dôležitý kvalitný krém na tvár s UV- faktorom, aby ste zabránili spáleniu ( aj keď je hore 5°C uprostred leta - ako v našom prípade a fučí vietor, slnko je ostré).Táto túra prechádza najkrajším úsekom Nízkych Tatier.

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Ďumbier (2043,76 ha, Liptovský Mikuláš, 1973) Vrcholová časť Ďumbiera, najvyššieho vrchu Nízkych Tatier (2043 m.n.m.) s glaciálnym a periglaciálnym reliéfom.Geologicky je územie budované dioritom, granodioritom a kryštalickými bridlicami tzv. ďumbierskeho typu. Menšia časť územia je budovaná vápencami a dolomitmi.Možno tu nájsť rôzne krasové javy, ako napríklad mohutné bralá, prevysy a skalné lavice ,škrapy.Sú tu viaceré jaskynné systémy a priepasti.Mohutný masív sa skláňa na juh miernejšími svahmi.Na sever spadá strmými žľabmi a stenami.V lesných porastoch prevláda smrek nad bukom, pokračuje pásmom kosodreviny.V najvyšších polohách sa vyvinulo alpínske pásmo so vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov a skalné partie.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0