O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:individuálne |
Celkový čas: 05:25 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Ohnište - je jeden z vrchov najväčšieho krasového územia v Nízkych Tatrách. Nachádza sa tu nespočet jaskýň, závrtov, škráp a iných krasových javov.
Časté sú vysoké vápencové, poťažmo dolomitové bralá a zároveň hlboké rokliny. Tieto prírodné podmienky sú predzvesťou, že pôjde nielen botanicky pestré územie, ale aj turisticky veľmi zaujímavé.
Skalné okno, ktoré je charakteristické pre masív Ohnišťa je dobre badateľné z Jánskej doliny. Známy je okruh Stanišovská jaskyňa - Brtkovica - Slemä - Ohnište - Pod Bystou - Stanišovská jaskyňa.
My sme si vybrali za východisko túry Malužinú - Svidovo. Mapa sľubovala cca 5 hodinovú túru.
Ohnište zo Svidovského sedlaSvidovskú dolinu sme zvládli relatívne rýchlo. Ako náhle sme vyšli z doliny Svidovského potoka, začali sa objavovať prvé výhľady na cieľ.
Žltá značka pokračuje do Jánskej doliny, my sme odbočili na zelenú.
Stúpanie slušné, spotení statočne.
Chránené územie Ohnišťa je zriadené na ochranu zaujímavých geomorfologických výtvorov, krasového systému, prirodzených lesných porastov pralesovitého charakteru, vedecky významných rastlinných a živočíšnych druhov a ich spoločenstiev na dolomitoch a dolomitických vápencoch.
NPR Ohnište Planiny pod OhnišťomPotom, ako sme prekonali skalný prah, ocitli sme sa na planine Predná Poľana. Je to nezvyklá rovina vo výškach okolo 1500 m n.m. prevŕtaná ako ementál rôznymi priepasťami či závrtmi. Najhlbšia z nich - Veľká ľadová priepasť je troška ukrytá pod vrcholom. Pred 2.svetovou vojnou zlanila výprava V.Benického až na dno 125 metrov hlbokej priepasti. Našla tu ľad a z toho sa odvodil jej názov, pod ktorým ju poznáme dnes.
Strašidelný lesNa vrchol to už bolo po relatívnej rovine. Z neho sa otvoril pekný výhľad na výrúbané Ďumbierske Tatry.
Výhľady z vrcholuSkalné okno sa nenachádza priamo na vrchole, ale asi 10 minút ďalej po neznačkovanom chodníku smerom na západ. Prechádza sa popod skalné bralá.
Skaly Traverz popd masív Jánošíkovo oknoPo chviľke sme tu. Skalné okno vysoké 10 metrov je naozaj impozantné. A výhľady môžeme nazvať podobným prívlastkom. Vzniklo postupnou eróziou v zrážkovej vode rozpustných minerálov. Tie odolnejšie ostali, a vytvorili tým sklanú klenbu.
Naspäť sme šli tou istou trasou až do Malužinej.
Menšie skalné okno na ceste späť