O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:individuálne |
Celkový čas: 04:40 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Siná (1560 m n.m.), menej známy nízkotatranský vrchol dobre viditeľný z Liptovského Mikuláša, tvorí bránu do známej Demänovskej doliny. Je najvyššie položeným bodom Národnej prírodnej rezervácie Demänovská dolina, ktorá sa rozprestiera v jej strednej časti.
Už dlhší čas je témou turistov v Demänovskej doline problém s parkovaním. Ten nespočíva v nedostatku voľných miest, ale v cene za parkovanie. 6 EUR je pre mnohých pomerne dosť. Obzvlášť, ak k tomu pripočítame návštevu jaskyne.
Parkoviská však nie sú spoplatnené plošne, všetko záleži od majiteľa. Záchytné parkoviská TMR sú bezplatné, súkromné sú spoplatnené spomínanou sumou. Najbližšie bezplatné parkovanie je, teda, v časti Lúčky, cca 2,5 km od nástupného bodu.
My sme zaparkovali na centrálnom parkovisku pre vstupom do Demänovskej doliny a odviezli sa autobusom za 0,75 EUR/kus.
Vstup do TiesňavyMinulý rok skončila naša túra už tu, pretože tu bola tabuľa oznamujúca sezónnu uzáveru do 15. júna. Tento raz sme si vybrali vhodný dátum, a preto sme mohli bez obmedzenia vstúpiť do peknej tiesňavy pod masívom Repiská.
Kaskády potokaPod dnešný vzhľad Demänovskej doliny sa významne podpísala zrážková, ale aj podzemná voda. Tá tu vytvorila kaňony, množstvo jaskýň a iných krasových javov.
Vlhkomilná flóraNa tomto zaujímavom kúsku krajiny sa vyvinula tkz. vegetačná inverzia. V dolinách (nižších polohách) prevládajú druhy, ktoré majú radi chlad a vlhko, naopak vápencové bralá sú stanovišťom teplomilných rastlín.
Podložie Sinej vzniklo pred 230 miliónmi rokov. V tom čase tu bolo plytké more s bohatou faunou. Piesky, íly a časti schránok živočichov sa ukladali, až vytvorili mocné vrstvy. Tie sa postupným navršovaním novších a novších vrstiev dostávali do väčšej hĺbky. Potom však prišlo Alpínske vrásnenie, ktoré vytlačilo z hĺbok tieto vápence a dolomity a vytvorilo z nich časť dnešnej Demänovskej doliny.
Vápence a dolomity sú však rozpustné, a preto je tu podložie prederavené ako ementál. Potoky tečú dolinami a potom sa strácajú v podzemí, aby následne niekde inde vyšli na povrch v podobe mocných prameňov.
VývratyChodník z doliny prudko stúpa až do sedla Siná. Na hranici NPR Demänovská dolina na hrebeni Repísk je mohutný vývrat stromov, ktorý bol v čase našej návštevy čiastočne spracovaný.
Ráztocké sedloVelké polomy úplne zaterasili pôvodný chodník. Nájdenie správneho smeru si vyžaduje dobrý orientačný zmysel. Pri podliezaní a preliazaní mohutných kmeňov sme si riadne zacvičili.
Hospodárenie v lesoch na Slovensku Čo ostalo po lesníkochPôdy, ktoré sa vytvárali stovky rokov, sú zdegradované. Vzácny humus odplavujú zrážky po svahu. Keď sme prechádzali rúbaniskom, bolo tu citeľne teplejšie napriek tomu, že bolo pod mrakom. Bude trvať desiatky rokov, kým sa tu príroda spamätá.
Zo sedla Sinej sme pokračovali chodníkom - nechodníkom, v skratke nazvaným podlez-prelez.
Najhoršie máme za sebou
Pekný chodník vrcholovou časťou Sinej ponúka krásne výhľady do okolia. Na vrchole sa nachádza kríž a schránka s vrcholovou knihou.
Náš pobyt na vrchole bol krátky, nakoľko sa zo severu rýchlo približovala búrka.
Liptovský Mikuláš a Západné Tatry Ďumbierske Tatry Poludnica a Magura Búrka na dohľadNaspäť sme zostúpili rýchlo a, našťastie, sme nezmokli.