Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Výstup na Chabenec 1955 m n.m.

ikona

Turistický chodník: Magurka (1035 m n.m.)(zelená zn.)--> S. Ďurkovej (1730 m n.m.)(červená zn.)--> Chabenec (1955 m n.m.)--> S. Ďurkovej (1730 m n.m.)(zelená zn.)-->Magurka (1035 m n.m.) Celkový čas: 05:35 (v zime 07:00)

1/2014Januárové počasie v roku 2014 bolo nadpriemerne teplé a bez snehu. Výnimkou bol deň, kedy sa naša 5-členná skupina vybrala do Nízkych Tatier. V tento deň denná teplota vzduchu nepresiahla -10 stupňov, našťastie bolo takmer bezvetrie.

Najlepšia cesta na Chabanec

Túru sme započali v banskej osade Magurka, ktorá patrí obci Partizanská Lupča. Cesta je úzka a v zimnom období sa moc neudržiava. No napriek tomu sme bez problémov dorazili až tu.

Kosodrevina

Zaparkovali sme pred mimoriadne vzácnym objektom - banským kostolíkom. V jeho veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorý bolo počuť široko - ďaleko. Kedysi ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty", ale používali ho aj pri iných príležitostiach.

Magurka Banská osada Magurka, v pozadí vrch Salatín

Bohatstvo ukryté v lesoch

Magurka bola založená už v 14. storočí v rámci baníckeho podnikania v jej okolí. S dolovaním zlata sa započalo asi v roku 1250.

Zlato sa dolovalo podľa starého systému, vodné stupne a ručné vymývanie, neskôr vymývanie strojné. V roku 1860 sa tu začali stavať domy a v roku 1888 tu pracovalo 250 baníkov.

les

V tom istom roku objavili na Magurke antimón. Ročne sa tu vyťažilo 10-11 kg zlata, také isté množstvo striebra a 3000 - 4000 m3 antimónu. Najväčšia bola šachta Kilian - 3 km dlhá, Ruseger merala 1600 m, Ritterstein 1400 m. Ostatné boli kratšie.

Koniec ťažby

Vyrobený materiál sa odvážal do Ružomberka, len neskoršie postavili lanovú dráhu od štôlní ku vstupom. Táto zdĺhavá práca bola príčinou, že výroba bola oveľa drahšia ako výnosy z ťažby a tak v roku 1923 zastavili ťažbu navždy. Stroje previezol štát do Banskej Štiavnice, budovy sa odpredali a tak na Magurke ostalo len pár rodín. V roku 1928 mala Magurka 20 domov a 75 ľudí.

Mestská hora Šlapeme z Mestskej hory 1529 m n.m. do sedla Ďurková

Sedlo Ďurková Sedlo Ďurková 1730 m n.m. na dosah

Sedlo Ďurková V sedle Ďurková 1730 m n.m.

V oblakoch

V momente, keď sme vyšli do sedla Ďurková, ocitli sme sa v hutej hmle a silnejšom vetre. Zuzka, Juro a Majka sa tu rozhodli otočiť späť, pretože nebolo zaručené, že po hodinovom šlapaní na Chabenec niečo uvidíme okrem hmly.

Chabenec Už sa zdalo, že z výhľadu nič nebude. A vtom...

Chabenec Tesne pod vrcholom Chabanca už iba vo dvojici

Chabenec Výhľady..

Sneh na hrebeni bol tak vyfúkaný, že sa premenil na ľad, preto si chôdza po ňom vyžadovala veľkú opatrnosť. Výhodou sú mačky.

Chabenec Párik so psom, ktorý sme stretli na vrchole

Chabanec 1955 m n.m.

Chabanec je šiestym najvyšším vrcholom Nízkych Tatier a patrí do ich ďumbierskej časti. Táto časť pohoria je charakteristická glaciálnym (ľadovcovým) reliéfom na jeho severnej strane. Tak ako na severnom úpätí Ďumbiera tak aj tu sú vytvorené ľadovcové kotly a doliny v tvare písmena U odborne nazývané trógy. Na južnej strane v doline potoka Lomnistá sa vyvinul v poslednej ľadovej dobe malý firnový ľadovec ako jeden z mála s južnou expozíciou v Nízkych Tatrách.

Chabenec

Jedna horalka, pár dúškov čaju a rýchlo späť

Chabenec Žiarska hoľa 1841 m n.m. vľavo na obrázku

Chabenec Oblaky prevaľujúce sa cez hrebeň

Chabenec Opäť sa na chvíľu vyčasilo

Sedlo Ďurková Zo sedla Ďurková

Mestská hora Cesta domov

Sedlo Ďurková Pohľad späť

Mestská hora Mestská hora Ďurková Ďurková 1750 m n.m. vpravo na obrázku

les
odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: V zimnom období treba mať na pamäti, že podmienky na Nízkotatranskom hrebeni sú náročné. Pri vetre na odkrytých miestach tela hrozia do pár desiatok minút omrzliny. Pri slnečnom počasí vás može slnko odrážajúce sa od snehu spáliť. Pohyb po zľadovatelených chodníkoch uľahčia mačky. V žiadnom prípade netreba schádzať z tyčového značenia pretože pri náhlych zmenách počasia sa môžete ocitnúť v hmle a potom je viditeľnosť minimálna. Okrem toho mimo chodníkov môžete naraziť na nestabilné snehové dosky, ktoré môžu mať za následok spustenie lavíny. Pod sedlom Ďurková sa nachádza utulňa.

mapa

Mapa spolu s lavínovými dráhami.