Náročnosť:![]() ![]() ![]() |
Možnosť stravy:![]() |
Voda:![]() |
Celková vzdialenosť: 36 km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary je jednoduchá trasa, profilom vlnitá. Nevyskytujú sa tu dlhé náročné stúpania a je pomerne krátka, cyklookruh meria 36 km.
Trasu som absolvoval viac krát a patrí medzi moje obľúbené; krátke nenaročné trasy.
Trasa začína pred hotelom Jánošík na nábreží pri kruhovom objazde. Pokračoval som vedľa hlavnej cesty po cyklochodníku smer Tatralandia. V krátkom úseku v mestskej časti Liptovská Ondrášová som musel ísť priamo po ceste.
Úsek medzi Mikulášom a Tatralandiou je pomerne frekventovaný preto je dobré, že cyklopruh je čiastočne oddelený od premávky. Trasa pokračuje za Tatralandiou po ceste smerom na Litovskú Sielnicu, kde odbočujeme z hlavnej cesty Mikuláš - Huty.
Za Liptovskou Sielnicou je premávka už o poznanie menšia. Zastavil som sa samozrejme aj v obľúbenej Sielnickej zátoke.
Trasa sa kľukatí početnými zátokami. Na križovatke Bukovina - Bobrovník som odbočil do Bobrovníka.
Za Bobrovníkom prichádza prvé väčšie stúpanie. Neďaleko Archeoskanzenu Havránok dosahujeme najvyšší bod. Rýchly zjazd až k Veži kostola Panny Márie.
Veža kostola Panny Márie stojí na mieste najstarších liptovských kresťanských chrámov postavených pred rokom 1200.
Pri budovaní priehrady Liptovská Mara sa uvažovalo s tým, že vodná hladina vystúpi zhruba na úroveň kostola. Tlak vody a ďalšie s t m spojené okolnosti spôsobili, že stavbu na pôvodnom mieste nebolo možné zachovať.
Po zvážení viacerých alternatív napokon v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline vybudovali jej vernú kopiu s použitím vybraných originálnych prvkov. Na pôvodnom mieste po náročných terénnych úpravách zostala iba veža a pôdorys kostola.
V stavbou priehrady zaniklo trinásť dedín. Každá z nich mala svoj život, kultúru, históriu. S budúcnosťou sa už nerátalo. Prešlo odvtedy viac ako 40 rokov. Obyvateľov, ktorí si pamätajú obce ako Čemice, Dechtáre, Ráztoky, Sokolčie, Paludza, Parižovce, stará Liptovská Sielnica, Nežitovce, Zadiel, Liptovská Mara, Vrbie, Sestrč pomaly ubúda.
Z priehradného múru som prešiel prudko dole do obce Vlachy. Tu som sa občerstvil kofolou a pri obecnom úrade odbočil doľava.
Dialnicu a železnicu som krížil podjazdom a v miestnej časti Krmeš opäť odbočil doľava nasledujúc modrú cykloturistickú značku.
Cesta následne klesá až k zátoke Gôtovany, ktorú lemuje.
Potom opäť krátko stúpa a prichádza dlhý rovinatý úsek.
V Galovanoch som sa napojil na hlavnú cestu do Mikuláša a cez Palúdzku sa dostal na východzi miesto.
V kaštieli Vranovo v Palúdzke kedysi väznili Jánošíka. V minulosti bolo v interiéri zriadené múzeum. Po spoločenských zmenách koncom 20.storočia sa dostal do súkromných rúk. Expozícia je reinštalovaná v Múzeu Janka Kráľa na námestí Osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši.