Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Salatín (1630 m n.m.)

ikona

Chodník: Železnô (990 m n.m.)(zelená zn.)--> Ráztocké s. (1234 m n.m.)(červená zn.)--> Salatín (163 m n.m.)--> Ráztocké s. (1234 m n.m.)(zelená zn.)--> Železnô (990 m n.m.) Celkový čas: 04:15

Salatín menej známy nízkotatranský vrchol, (rovnomenný nájdete aj v Roháčoch), kraľuje severne od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier na dolnom Liptove. Prístup naň je možný z Ludrovej, Liptovskej Lužnej, ale aj z osady Železnô, ktorú sme si vybrali vzhľadom na najmenšiu časovú náročnosť.

salatín

Kedysi vychýrené Železnô

V krásnej lesnej kotline v južnej časti Ľupčianskej doliny v nadmorskej výške 970 metrov leží dnes Detská ozdravovňa Železnô. Je známa aj vďaka alkalicko-zemito-železitá kyselke s liečebnými vlastnosťami, ktorá tu pramení. V minulosti Železnô často navštevovali aj hostia z Rakúska, Nemecka a Maďarska, najmä pre peknú polohu a romantické okolie.

železnô

P.O.Hviezdoslav napísal v Železnom časť Hájnikovej ženy a často tu hrával aj slávny cigánsky primáš Jozef Piťo. Neskôr sa v Železnom vybudovalo preventórium TBC pre školskú mládež, jediné svojho druhu u nás. O výstavbu Železného sa najviac zaslúžil MUDr. Ivan Stodola, známy vedec a spisovateľ.

salatín Chodník a zároveň zvážnica dreva

Zo Železného sme sa kúsok vrátili po asfaltke smerom na Partizanskú Lupču a tu sme našli zeleno značenú trasu smerujúcu dolinou potoka Malé Železné.

salatín Národný park Nízke Tatry

Akonáhle chodník opúšta dolinu stúpa prudko cca 300 metrov, potom pokračuje pozvolne až do Ráztockého sedla.

salatín Salatín

Tu sa nám odkrýva cieľ - Salatín. Ten pripomína nápadne malofatranský Rozsutec, nielen svojou výškou, ale aj geoelogickým zložením a tiež pestrosťou druhov rastlín.

ráztocké sedlo Ráztocké sedlo

salatín Stúpame

Vstup do lesa z Ráztockého sedla je lemovaný krásnymi starými stromami. Všade cítiť kvitnúci medvedí cesnak.

salatín Prales

NPR Salatín

Prales s výmerou takmer 25 ha je územne chránený v rámci NPR Salatín od roku 1982 a so širokým okolím je súčasťou územia európskeho významu SKUEV0197 Salatín a Národného parku Nízke Tatry. Za zachovanie do súčasnosti vďačí iba svojej neprístupnosti.

salatín Výhľady z chodníka

Nad roklinou Hučiaky, obkolesenej z troch strán strmými vysokými skalnými stenami, nájdeme jedľovo-bukový prales (bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy) s dominanciou jedle, ktorá tu spolu so smrekom dosahuje úctyhodné rozmery (priemer aj nad 1,2 m).

salatín

Popri dominantnej jedli tu svoj životný priestor našli buk, smrek, javor horský. V skalnatých dolinkách nájdeme lipovo-javorové sutinové lesy, na strmých skalných stenách porasty reliktného charakteru (reliktné vápnomilné borovicové a smrekovcové lesy) s množstvom ďalších drevín (smrekovec, borovica, breza bradavičnatá, tis, osika, vŕba sliezska, borievka...).

salatín Pohľad do Ráztockého sedla

Na zachovalé vegetačné spoločenstvá sú viazané typické druhy karpatskej fauny, v rámci NPR Salatín bolo zaznamenaných viacero vzácnych druhov. Roklina Hučiaky, ako aj celá rezervácia, je známou lokalitou vzácnej flóry (stračia nôžka tatranská, lomikameň pozmenený, lomikameň sivý, medvedica lekárska, astra alpínska, bradáčik srdcovitolistý...).

salatín

Takmer všetky okolité lesy v NPR i mimo nej boli v dávnejšej minulosti vyrúbané, značná časť i využívaná na pastvu, v súčasnosti v nich prebieha pomalá samovoľná obnova pôvodnej drevinovej skladby a štruktúry lesných fytocenóz. Prihliadnuc na tento fakt má tento prales mimoriadny význam ako zachovalá ukážka pôvodných lesov.

salatín

Na vrchole

Prudké asi hodinové stúpanie končí na rázcestníku červenej a zelenej značky. Z tohoto miesta je aj najkrajší výhľad. Samotný vrchol je cca 2 minúty po zelenej značke (nie po červenej ako sme sami zistili).

salatín

Z vrcholovej kóty výhľady moc neohúria, keďže vrchol je plochý. Musíme prejsť na výhľadové miesto neďaleko, kde je vidno Chočské vrchy a Západné Tatry.

Osada Magurka a vrch Ďurková Osada Magurka a vrch Ďurková 1742 m n.m.

Najkrajšie pohľady a aj miesto na oodych je na lúke pri rázcestníku červenej a zelenej značky.

salatín

Pekne sme sa napiknikovali a hurá naspäť.