O výlete
Náročnosť: (náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:individuálne |
Celkový čas: 07:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Hotel Srdiečko** bol miesto, kde sme začali naše ďalšie putovanie Nízkymi Tatrami. Po žltej značke lesným chodníkom sme sa asi za 45 minút dostali k chate Kosodrevina. Nepríjemným prekvapením boli ťažké mechanizmy pracujúce nad pásmom kosodreviny nehľadiac nato, že sa nachádzali v NAPANT-e. Doslova na turistickom chodníku nápis STAVENISKO je silná káva!!!
Horská chata Kosodrevina.
Stavebné stroje a tzv. trhacie práce v národnom parku..
Ďalšia zastávka malo byť sedlo Príslop, ktoré sme dosiahli asi po 40-tich minútach za neustáleho výhľadu na nízkotatranské končiare Ďumbier, Chopok či Dereše. Odpočinok a posilnenie sa desiatou v sedle nám spríjemňovala Žiarska Hoľa (1841 m n. m.) na ľavoboku a najvyšší bod dnešnej trasy, Dereše.
Žiarska hoľa zo sedla Príslop.
Na Dereše vedie zo sedla žltoznačený kosodrevinový val. Hustý porast borovíc zanechal na nás niekoľko škrabancov, preto dlhé nohavice a rukávy sú to pravé, čo si treba pribaliť na cestu. Od smerovníka na vrchole vedie na najvyšší bod Derešov kamenná cestička až na miesto s kruhovým výhľadom na Malú Fatru a jej vrcholy Stoh či Rozsutce, Veľkú Fatru, Západné a Vysoké Tatry s dominantným Kriváňom. Nášmu pohľadu nemohol uniknúť ani Veľký Choč, Liptovská Mara a priľahlá Podtatranská kotlina. Z nízkotatranských nás potešil Ďumbier, Chopok s Kamennou chatou, Skalka, Žiarska hoľa, či Vrbické pleso
Chodník viedol hustým porastom Borovice kosodrevinovej.
Vrcholový smerovník Dereše.
Chodník na najvyšší bod Derešov.
Zo sedla na vrchol a späť mala cesta trvať asi 2,5 hodiny, ale Ondrík to zmákol o hodinu rýchlejšie (takže celkový čas sme mali kratší). Z Príslopu prenasledovaní kosodrevinou stále po žltej značke sme obchádzali vrchol Pálenice až na Babu. Kosodrevinou zarastený chodník, bol kde tu presvetlený odpílenými konármi, ktoré však pre ich zostatkovú dlžku v neprehľadnej vysokej tráve môžu spôsobiť zranenie...a takmer aj spôsobili.
Chodník smerujúci na Pálenicu.
Pohľad tesne pod vrcholom Pálenice, vzadu Baba.
Veget na horskej lúke medzi Pálenicou a Babou,...lepší madrac, ako v hoteli na Táloch :).
Medzi Pálenicou a Babou boli okrem úsekov vedúcich kosodrevinou nepríjemné aj miesta na jej okraji zvažujúce sa do doliny, ktoré dali zabrať našim členkom. Smerovník Baba prehrdzavený na nepoznanie odzrkadľoval tiež turistickú ´vyťaženosť´tohoto chodníka.
Naklonený chodník tesne pred Babou.
Z Baby sme mali prejsť do lesa a (podľa mapy z roku 2007) ním až do Tálov stále po žltej. O lese sa však hovoriť nedalo, realita = RÚBANISKO. Ísť po značke bol tiež problém, nakoľko sme ju museli doslova hľadať na stromoch (alebo tom, čo po nich zostalo) a kľučkovať medzi padlými ihličnanmi. Z Mesiačika do Tálov k hotelu Partizán nám to preto trvalo omnoho dlhšie, ako bol údaj (1:20) na smerovníku.
Zdroj: Shocart.
Odporúčanie a varovanie: Túra patrí medzi náročné, hlavne pre úsek od sedla Príslop do Tálov, ktorý je málo frekventovaný. Ťažkoprechodné úseky porastov kosodreviny a zničený les nevyváži ani okolitá príroda. Jednoznačne ju preto nedoporučujeme, lepšie je zvoliť variant návratu z Derešov buď rovnakou trasou, po hlavnom hrebeni na Chopok a chatu Kosodrevina, alebo pre náročnejších až na Ďumbier, chatu generála M.R.Štefánika a Trangošku. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam na vedľajších hrebeňoch.