Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

ikona

Turistický chodník: Nová Baňa, nám. (220 m n.m.)(červená zn.)--> Nová Baňa, rázc. (235 m n.m.)(žltá zn.)--> Červená skala (400 m n.m.)--> Háj (625 m n.m.)--> Predný Šarvíz (520 m n.m.)(modrá zn.)-->Zbojnícke studničky (480 m n.m.)-->Žarnovica, vlak (220 m n.m.)--> Celkový čas: 05:10

10/2020 Vtáčnik, nevysoké sopečné pohorie na rozhraní Nitrianskeho, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, bolo cieľom našej ďalšej túry. Po hrebeňovke Pohronského Inovca sme prespali v Novej Bani. Vzhľadom na koronu bol penzión aj mesto celkom prázdne.

Druhý deň nášho víkendového tripu začal ráno o ôsmej v miestnej Jednote. Cieľ bol dať dobré tempo, aby sme stihli autobus do Bratislavy zo Žarnovice, kde trasa končí. Viťo ma informoval, že po včerajšej túre sa na celú trasu necíti a že pôjde asi rovno na bus. Prehováram ho, aby to skúsil s tým, že po hodine a pol to otočí a vráti sa do Novej Bane na skorší autobus 11:20.

nová baňa Vyľudnená Nová Baňa

Z centra Novej Bane sme sa presunuli dole mestom po hlavnej k rázcestníku. Viťovi som dal moje paličky, aby sa mu šlo lepšie do kopca. Po žltej sme šli lesom, serpentínami až k Zvoničke. Odtiaľ sme začali postupne naberať nadmorskú výšku až k prvému zaujímavému výhľadu zvanému Červená skala.

Názov nie je náhodný, Červená skala je tvorená ryolitom - sopečnou horninou starou 12 miliónov rokov čo je v histórií Zeme relatívne nedávno (koniec treťohôr).

červená skala

červená skala Červená skala

červená skala Nová Baňa

Cca 5 minút vzdialená bola ďalšia výhliadka zvaná Havrania skala. Tá ponúka výhľad na Štiavnické vrchy a rieku Hron s rýchlostnou cestou R1.

Havrania skala Havrania skala

Háj Stúpanie na Háj

Vyhliadková veža Háj (629 m n.m.)

Prudkým stúpaním sme sa dostali až k vyhliadkovej veži Háj vysokej 21 metrov. Vyhliadková plošina je vo výške 12 metrov. Pred vežou sú poukladané staré mlynské kolesá a banícke vlečky. Inštalácia poukazuje na banícku minulosť regiónu.

Veža Háj Veža Háj

Veža Háj Veža Háj Veža Háj Výhľady

Pri pohlade na hodinky sme zistili, že máme dobrý medzičas a mali by sme s prehľadom stihnúť autobus v Žarnovici, preto sme pokračovali vo dvojici aj ďalej. Zrazu začali pribúdať tabule informujúce o zvýšenom pohybe medveďa hnedého. Našťastie sme boli dostatočne hluční a tak sme asi všetkých macov po ceste odplašili.

Predný Šarvíz Predný Šarvíz

Po modrej z Predného Šarvízu cez Zbojnícke Studničky nás čakal druhý výškový vrchol trasy 670 m n.m. tentoraz bez väčších výhľadov.

Predný Šarvíz Predný Šarvíz Predný Šarvíz Druhý vrchol na dohľad

Predný Šarvíz Na vrchole

les Les

Vrchol Drienčie sa už traverzoval. Treba upozorniť, že v tejto oblasti sa dá ľahko stratiť značku, preto ak viac než 5 minút nevidíte značku, radšej sa vrátte, lebo riskujete zostup do inej doliny.

Vtáčnik Pohorie Vtáčnik

Nová Baňa

Pod Drienčim na lúke treba dávať pozor a sledovať vysoké napätie, vedľa neho vedie značkovaný chodník do Žarnovice.

Huby Huby

Netrvalo dlho a objavila sa osada Oparenovci, z odtiaľto sme za necelú pol hodinu zostúpili až do mesta Žarnovica. Navzdory obavám, že to nestihneme, sme dorazili s hodinovou rezervou. Pri čaji v miestnej kaviarni, na terase zababušení do diek sme počkali na autobus.

Žarnovica Žarnovica HURÁ