O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) Nitra ---> Žirany |
Celkový čas: 03:10 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Naša spolužiacka túra započala v obci Žirany kde sme sa odviezli autobusom z autobusovej stanice Nitra nástupištia č.13. Najprv sme hľadali spoj vlakom ,ale zistili sme ,že vlaky tu nepremávajú od roku 2003.
Autobusová zastávka v obci Žirany.Tu treba z autobusu vystúpiť. Červená turistická značka nám hneď udrie do očí a takisto informačné tabule.Tu končí náučný chodník prechádzajúci hrebeň Zoborských vrchov. My sa však nevydáme naň, ale pokračujeme Ponitrianskou magistrálou smerom na Remitáš.
Hneď na začiatku túry nás zaujal mohutný zosuv pri železničnej stanici. Vidno, že trať sa už moc neudržuje.
Treba dávať pozor na značenie pretože chodník pokračuje chatrným mostíkom cez trať (obrázok vľavo) potom sa zatáča doľava k domu ktorý je na obrázku vyššie. Na stĺpe ,ktorý pri ňom stojí je červená značka ukazujúca smerom doprava. Nám sa však zdalo ,že chodník ide do dvora a tak sme zatočili doprava až za týmto domom. A to bola pravdepodobne chyba lebo stratili značenie a pokračovali širokou cestou cez pole nevediac ,že už nie sme na turistickom chodníku. |
Lucia fotí nás a my zas ju. V pozadí kameňolom na vrchu Žibrica,ktorý je podľa Janových informácií mimo prevádzky rovnako asi ako všetko iné s čím sme sa v tejto obci stretli. Ako bolo už povedané pokračovali sme poľom až na okraj lesa popri ktorom sme chvíľu šli až kým sme do neho nezašli. Tu sme zistili ,že nevidno turistickú značku tak sme inštiktívne pokračovali kamenistou cestou doprava tak aby sme mali dedinu nadohľad dúfajúc ,že sa skrížime so stratenou červenou značkou. Po asi 15 minútach sa nám to podarilo a my sme boli radi ,že náš výlet neskončil skôr než začal.
"Ponitrianská magistrála" . Chaotické značenie často zaterasený chodník či už stromami alebo veľkými kopami štrku nás presvedčil ,že nejde zrovna o frekventovanú trasu. Čerešnička na torte bolo klesanie k chatovej oblasti pod Gýmešom ,kde si asi majiteľ pozemku zahradil chodník a nasmeroval ho ako sám na stĺp napísal "po okraji poľa". Tu by pomohli jedine gumáky pretože aj napriek dlhotrvajúcemu suchu tu bolo blata habadej.
Rázcestník Remitáž táborisko.Tu už sme v chatovej oblasti početne navštevovanej ľuďmi z Nitry a okolia. Pokračujeme po asfaltke miernym stúpaním avšak už po žltej značke.
Jeden z Jeleneckých rybníkov. Tu je už značenie o poznanie prehladnejšie.Jediné čo nás neustále desilo bolo veľký počet žiab ,ktoré začali skákať vždy keď sme prechádzali tesne popri nich takže sa to nezaobišlo bez pišťania ženskej časti našej expedície.
A tu je naša GRBC partia na Studenom hrade. Jano ,Lucia ,Daniela a ja som sa pre istotu schoval za konár. Z odtiaľto je to na hrad Gýmeš už len 20 minút.
Od Studeného hradu je to do sedla pod Gýmešom 2 minúty. Tu treba odbočiť na zelenú značku.Po asi 15 minútach sa nám vynára z lesa hrad.
Koberce jarných kvetov
Každého zaujala iná tabuľa.
Hradná veža. Vidno ,že sa niekto snaží zakonzervovať túto pamiatku súdiac podľa lešenia.
Pohľady z veže smerom na západ, v doline vodná nádrž Jelenec a pozadí Žibrica s kameňolomom ,pod ktorým sme započali dnešnú túru.
Pohľad na východ. V popredí neskorogotický palác v pozadí obec Ladice.
A tu sú pozostatky paláca.Hrad postavil Ondrej Ivánka potomok starého staroslovanského rodu zakladateľ rodu Forgáčovcov najmä vďaka majetkom ,ktoré nadobudol počas vojny s Tatármi v ktorej zachránil život uhorskému kráľovi Belovi IV.Predpokladá sa ,že názov hradu pochádza zo slova gým čo znamená Jeleň.Hrad patril Forgáčovcom takmer nepretržite 700 rokov a bol ich sídlom.Za túto dobu viackrát vyhorel.V 18.storočí prebehla rozsiahla baroková prestavba.Hrad bol obývaný do začiatku 19.storočia avšak napriek tomu sa veľmi rýchlo premenil na ruinu. |
A tu držím Daniele háro aby jej ho neodfúkol silný vietor.
Jano s babami pri vstupe do gotického paláca. Vo vnútri areálu hradu boli ohniská a lavičky takže sa tu dá v pohode opekať. Po preskúmaní hradu a prezretí všetkých výhľadov sme sa vydali späť do chatovej osady pod Gýmešom, kde sme sa dostali zhruba za 50 minút.
Vodná nádrž Jelenec. Ďalej sme sa však nevracali do obce Žirany ,ale rozhodli sme sa ísť po zelenej značke po asfaltke do obce Jelenec kde sme dorazili za zhruba 30 minút. Z odtiaľto premávajú často autobusy do Nitry. A čo dodať na záver? Výlet na Gýmeš je dobrým tipom ako stráviť víkendové popoludnie.Je nenáročný časovo aj fyzicky. Neodporúčame však začať túru v Žiranoch ako sme to spravili my, ale z Jelenca 1:40 na hrad alebo z Ladíc 1:10. Najlahší výstup je z Kostolian pod Tríbečom a to za približne 50 minút.