Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Náučný chodník Prielom Muráňa

ikona

Turistický chodník: Bretka (170 m n.m.)(zelená značka)--> Prielom Muráňa (200 m n.m.)(náučný chodník)--> Bretka (170 m n.m.)
Celkový čas: 02:00

10/2020 Neďaleko Tornale, na rozhraní okresu Rimavská Sobota a Rožňava, sa nachádza malá obec Bretka. Väčšina z nás, ktorá prechádzala južným ťahom medzi Zvolenom a Košicami, ani netuší, že len vďaka 2 km zachádzke môže objaviť krásne miesto. Je ním Prielom Muráňa.

Slovo Muráň si väčšinou spájame s Muránskou planinou, prípadne s obcou Muráň. Rieka Muráň, ktorá na planine pramení, tečie južným smerom a práve pri obci Bretka ústi do vôd Slanej. Ešte asi 2 km pred ústím prekonáva hrebeň Slovenského krasu a vytvára krásnu prielomovú dolinu.

Bretka Začiatok náučného chodníka v obci Bretka

Obec Bretka

Začiatok chodníka nemôžete minúť, je tu prístrešok, viacero tabúľ a centrum obce s kostolíkom na skale. Vedľa neho nájdeme zrúcaninu ďalšieho kostola.

Obec je zaujímavá, nájdeme tu obecné múzeum v kaštieli, bunker, kúpalisko a, samozrejme, prírodné krásy v okolí.

Okolie obce bolo pred 21 miliónmi rokov plážou plytkého mora. Na neďalekom pobreží sa hromadil vo vrstvách vápencový materiál vytvorený eróziou. Tieto vrstvy (bretské vrstvy) je možné vidieť práve v obnaženom skalnatom vrchu s kostolom na obrázku vyššie.

Bretka Kamenné cesty v obci

Na parkovisku ma stopol miestny pánko vo vysokých gumených čižmách vracajúci sa z okruhu. Proaktívne mi poradil, čo všetko nemám obísť a kadiaľ sa dostanem na chodník. Ten bol výborne značený, takže som s tým nemal žiaden problém.

Bunker Bunker v Bretke

Hneď za kostolom nájdete betónový bunker z obdobia pred II. svetovou vojnou postavený Československou armádou. Po zabraní tohto územia Maďarskom slúžil potrebám maďarskej armády a napokon sa v tomto bunkri bránili nemeckí vojaci. Dnes je opustený a stojí v záhrade rozpadajúceho sa rodinného domu.

Na Skale Domček babky sprievodkyne

Babka sprievodkyňa

Pán z parkoviska mi spomínal dom, v ktorom býva babka s troma psami, ktorá sa rada prihovorí a ukáže cestu. A veru, akonáhle ma psíky privítali, babka vybehla a hneď sa milo dala do reči. Ukázala mi cestu a obdarovala ma pohľadnicou miestneho múzea - skanzenu a Sprievodcom náučneho chodníka. Vtipne ma pozvala na opätovnú návštevu obce, že majú aj kúpalisko a že mám zobrať aj známych. :)

Peškó K jaskyni Peškó

Snaha miestnych ľudí je sympatická. Chodník bol udržiavaný a dobre značený.

Peškó

Jaskyňa Peškó

Asi 10 minút od obce sa nachádza jaskyňa Peškó. Pán z parkoviska ju spomínal ako miesto, kde sa hral s kamarátmi ako malý chlapec na Vinetua. :)

Slovo Peškó pochádza z maďarčiny a skladá sa z dvoch slov Pešt (diera, pec), kó (kameň). Nad riekou, v brale je priechodná jaskyňa, v ktorej sa našla spodná čelusť jeleňa obrovského.

Peškó Peškó

Za jaskyňou chodník pokračuje k rieke, ktorú prekonáva oceľovou lávkou.

rieka Muráň Krásne staré stromoradie pri rieke

Na lúke pri rieke sa pásli kravy. V momente, keď som okolo nich prechádzal, bol som svedkom pôrodu jednej z nich. Celkom zaujímavý zážitok.

rieka Muráň

Prvorepubliková vodná elektráreň

V meandri rieky Muráň bola ďalšia zastávka náučného chodníka, nazývajúca sa Vodný mlyn. Ten stál neďaleko miesta na obrázku vyššie. Postavený bol v roku 1920 a bola v ňom aj elektráreň.

Prielom Muráňa

Prielom Muráňa

Za mlynom som vošiel do NPR Prielom Muráňa. Toto chránené územie má rozlohu 39,5 ha. Ešte pred dvoma miliónmi rokov tiekla rieka Muráň v širokých meandroch po rovine. Eróziou sa začala zarezávať do podložia, pričom vytvorila kaňonovitú dolinu. Po stranách toku sa začali objavovať vyvieračky z priepustného vápencového podložia, ktoré sa transformali až do podoby jaskýň.

Prielom Muráňa Prielom Muráňa Rieka Muráň a Hutnianska jakyňa

Hutnianska jaskyňa

V doline prielomu Muráňa sa nachádza až 15 jaskýň. Jedna z nich sa nachádza priamo pri rieke a volá sa Hutnianska jaskyňa. Je dlhá 11 metrov a stala sa úkrytom pre človeka už v dobe bronzovej. Počas 2.svetovej vojny tu bol veliteľský stan nemeckej armády.

Prielom Muráňa Prielom Muráňa

Stará huta

Asi 10 minút od jaskyňe sa nachádza rázcestník Prielom Muráňa. Tu je možnosť pokračovať prielomom až do Meliaty alebo sa odkloniť zo zelenej značky na značku náučneho chodníka dolinou vyschnutého potoka.

Pri rázcestníku je tabuľa informujúca o existencií starej huty. Už v roku 1773 tu stála továreň na klince. Banícka a hutnícka činnosť v oblasti má 350-ročnú tradíciu. Zvyšky vysokej pece patria k najstarším na Slovensku. Význam lokality dokladá aj dláždená cesta medzi starou hutou a baňou pod vrchom Guba.

Prielom Muráňa

Dolinou vyschnutého potoka sme sa dostali na planinu, z ktorej bol pekný výhľad na prielom.

Prielom Muráňa

Prielom Muráňa

Navigácia po lúke bola trošku ťažšia. Treba ísť proste stále rovno. Onedlho som bol nad lúkou s kravami pri rieke Muráň.

Prielom Muráňa

Bretka Kúria s múzeom v Bretke

Cestu som zakončili opät v Bretke.

odporúčanie

Odporúčania a varovania: Výborný tip na výlet pre rodiny s deťmi. V letnom období sa dá okrum skombinovať s náštevou kúpaliska alebo múzea.

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (nenáročná)
Možnosť stravy:ikona(nie)
Voda:ikona(nie)
Doprava:ikona(vlak, bus, individuálne)
Celkový čas: 02:00

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu