O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(nie) |
Doprava:individuálne |
Celkový čas: 04:25 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
7/18 Ďurková (1751 m n.m.), menej známy nízkotatranský vrchol v hlavnom hrebeni, nájdeme na západ od Chopku či Chabenca.
Rozhodnutie práve pre túru sem padlo potom čo sme hladali časovo výhodnú túru s peknými výhľadmi bez nutnosti prekonávať 1000 metrové prevýšenia. Ďurková je výbornou voľbou, pretože sa nachádza nad vysoko položenou baníckou osadou Magurka. Táto je dostupná autom a nájdete tu dkonca ubytovanie a tiež reštauráciu.
Túru sme teda započali v banskej osade Magurka, ktorá patrí obci Partizanská Lupča. Zaparkovali sme pred mimoriadne vzácnym objektom - banským kostolíkom. V jeho veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorý bolo počuť široko - ďaleko. Kedysi ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty", ale používali ho aj pri iných príležitostiach.
Banský kostolíkMagurka bola založená už v 14. storočí v rámci baníckeho podnikania v jej okolí. S dolovaním zlata sa započalo asi v roku 1250.
Zlato sa dolovalo podľa starého systému, vodné stupne a ručné vymývanie, neskôr vymývanie strojné. V roku 1860 sa tu začali stavať domy a v roku 1888 tu pracovalo 250 baníkov.
Banské domyV tom istom roku objavili na Magurke antimón. Ročne sa tu vyťažilo 10-11 kg zlata, také isté množstvo striebra a 3000 - 4000 m3 antimónu. Najväčšia bola šachta Kilian - 3 km dlhá, Ruseger merala 1600 m, Ritterstein 1400 m. Ostatné boli kratšie.
Vyrobený materiál sa odvážal do Ružomberka, len neskoršie postavili lanovú dráhu od štôlní ku vstupom. Táto zdĺhavá práca bola príčinou, že výroba bola oveľa drahšia ako výnosy z ťažby a tak v roku 1923 zastavili ťažbu navždy. Stroje previezol štát do Banskej Štiavnice, budovy sa odpredali a tak na Magurke ostalo len pár rodín. V roku 1928 mala Magurka 20 domov a 75 ľudí.
V leseZa Magurkou sme sa po chvíi dostali do svahu Mestskej hory 1529 m n.m.. Serpentínami sme pomaly vystúpali až na vrchol z ktorého bol dobre viditeľný hlavný hrebeň Nízkych Tatier spolu s cieľom našej túry - Ďurková.
Pohľad na Magurku z Mestskej horyBočným hrebeňom sme pomaly vystúpali až k rázcestníku nad sedlom Ďurková. Spoza oblakov konečne vykuklo slnko avšak vietor nepríjemne fúkal čím ďalej tým viac.
Pohľad na chodník Oddych v závetrí Smer Chabenec Pohľad späť Mohutný hrebeňZo sedla Ďurková sme pokračovali mohutným hrebeňom, po lúkach, na Ďurkovú.
Fúkalo tu ostošesť. Nie nadarmo je hrebeň Nízkych Tatier najveternejšie miesto na Slovensku. Zažiť tu bezvetrie je takmer nemožné. Vrchol je pokrytý skalami a je z neho pekný výhľad na Horehronie, Liptov a časť Oravy.
Spoločná foto sedlo Zámostskej holeCez Zámotskú hoľu sme klesli až do sedla. Tu sme opustili červenú značku a pokračovali sme po modrej späť až do Magurky.
Zostup Zamokrené lúky