Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Kaštieľ Michalovce

Kaštieľ Michalovce je asi najatraktívnejšiou pamiatka mesta Michalovce.Navštívili sme ho v roku 2009 a boli sme prekvapený rozsiahlosťou expozícií.

michalovce kaštieľ

Kaštieľ pôvodne tvorila gotická bloková stavba s nárožnými vežami strážiaca cestu a most cez Laborec. Celkový vzhľad hradu zmenila najskôr renesančná prestavba, pričom jeho súčasná podoba je výsledkom klasicistickej prestavby z 19. storočia. Výrazným architektonickým prvkom priečelia je arkáda s balkónom na poschodí. V parku kaštieľa odkryli v rámci Slovenska najvýchodnejšie situovanú rotundu z čias Veľkomoravskej ríše.

Expozície:

michalovce kaštieľ

Stála prírodovedná expozícia bola vyinštalovaná pre návštevníkov v r. 1982 z príležitosti 25. výročia založenia múzea v západnom krídle kaštieľa.V súčasnosti pozostáva z 353 preparátov vtákov 243 druhov, 58 preparátov cicavcov. Vystavené živočíchy sú zoskupené podľa biotopov. V pozadí vitrín je 56 veľkoplošných farebných diapozitívov, ktoré znázorňujú životné prostredie, v ktorom žijú. Atmosféru výstavnej miestnosti oživujú spevy a hlasy 101 druhov vtákov a 3 cicavcov.

michalovce kaštieľ

Archeologické nálezy patrili medzi prvé akvizície Zemplínskeho múzea v Michalovciach a dnes predstavujú podstatnú časť všetkých zbierok. Súčasná archeologická expozícia Pravek až včasný stredovek Zemplína je umiestnená na poschodí v hlavnej budove kaštieľa a podáva v chronologickom slede obraz pravekého až včasnostredovekého osídlenia regiónu.

michalovce kaštieľ

Etnografická expozícia dokumentuje tradičné ľudové remeslá Zemplína. Návštevník má v hlavnej budove kaštieľa možnosť vidieť doklady upadajúcich a zaniknutých tradičných remesiel - vinohradníctva, kováčstva, hrnčiarstva, spracovania dreva, výrobu textílií, či rybárstva.

michalovce kaštieľ

Zbierky útvaru histórie Zemplínskeho múzea, ktoré sa nachádzajú v jeho vstupných priestoroch, získavali pracovníci postupne darom, zberom alebo kúpou v regióne Zemplín po roku 1957, teda po vzniku múzea. Z pôvodného mobiliáru kaštieľa sa nezachovalo takmer nič, pretože majitelia kaštieľa Stárajovci si pred evakuáciou mesta v roku 1944 časť najcennejších vecí odviezli, časť umiestnili mimo objektu u ľudí ktorým dôverovali. Menej cenné zariadenie rozdali alebo si ho prisvojilo služobníctvo tesne pred odchodom z Michaloviec. Zvyšok si do konsolidácie pomerov po prechode frontu rozobrali občania. Spomínaný dôvod má veľký podiel na tom, že nebolo možné vytvoriť ucelenú, pre návštevníkov iste atraktívnu expozíciu, ktorá by zdokumentovala vnútorné zariadenie kaštieľa.

michalovce kaštieľ

Súčasťou umelecko – historickej expozície sú graficky upravené schémy a fotografie, ktoré približujú lokality a datovanie a uvádzajú návštevníka do siedmich miestností, kde sú dokumentované a prezentované doklady umeleckých remesiel a výtvarného umenia na Zemplíne od raného stredoveku po súčasnosť.

ikona

Vstupné Michalovce kaštieľ

dospelý - 2 €

dieťa nad 6 rokov, študent (do 26 rokov, karty ISIC, ITIC, Euro >26), senior (nad 62 rokov) - 1 €

ikona

Otváracie hodiny Michalovce kaštieľ

september-jún:Ut-Pi: 8.00 - 15.30

júl-augustUt-Pi: 9.00 - 17.00, Ne 14.00 - 17.00

Počas letnej sezóny je vstup každú pol hodinu (9.00, 9.30...) Mimo sezóny posledný vstup do celého kaštieľa je o 14.30 hod. Počas sezóny posledný vstup do celého kaštieľa je o 16.00 hod. Sobota: otvorené len v prípade, ak sa nahlási skupina s minimálnym počtom 15 ľudí. Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja je zatvorené!