Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Jasenovský hrad v sukni

ikona

Turistický chodník: Jasenov (165 m n.m.)(modrá zn.)--> Jasenov, hrad (398 m n.m.)--> Jasenov (165 m n.m.)Celkový čas: 01:00

Na Jasenovský hrad sa môžete vybrať troma cestami. Prvou je možnosť ísť pešo (alebo bicyklom) z Humenného, kde začína modrá turistická značka, ktorá prechádza cez Jasenov, Jasenovský hrad, Porúbku, až k rázcestiu Pod Vinianskym hradom (260 m n. m.), odkiaľ možno výjsť po žltej turistickej značke na Viniansky hrad. Zo Strážskeho-Krivoštian sa vystupuje k hradu po Krivoštianke (549,1 m n. m.) po zelenej turistickej značke. Najľahší je výstup z obce Jasenov po žltej turistickej značke, ktorý sme využili aj my, keďže sme v ten deň mali v pláne ešte kochanie sa iným hradom.

Jasenovský hrad les

Náš malý výlet začal v Jasenove, kedysi mestskej časti Humenného. Na konci dediny sme zaparkovali auto. Chodníkom sme šli vľavo z cesty do kopca.

Stúpanie je pomerne mierne, zvládnete ho, aj keď vaša kondícia nie je na tom práve najlepšie.

Jasenovský hrad

7/2017

Jasenovský hrad výhľad

7/2010

Ako to začalo

Hrad postavili pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu z juhu Slovenska na Humenné až na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Po bitke pri Rozhanovciach po roku 1312 sa majiteľmi hradu stali Drugetovci, vlastnili ho až do 17. storočia. V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré ho ťažko poškodili, neskôr sa už neopravoval. Hrad s obcou patril v 18. storočí Čákyovcom, v 19. storočí Andrášyovcom.

Jasenovský hrad výhľad

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu pamiatkové orgány zakonzervovali a časť objektu zastrešili. Práce prerušila prvá svetová vojna. Dnes ostala z hradu len zrúcanina, avšak, ešte začiatkom 20. storočia mal strechu.Jasenovský hrad bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Jasenovský hrad les

Horný hrad zo začiatku 14. storočia tvoril palác, štvorhranná veža a kamenné hradby. Začiatkom 15. storočia hrad opevnili. Na prelome 15. a 16. storočia kvôli tureckej hrozbe postavili niekoľko delových bášt so strieľňami. Pri vstupnej bráne postavili ďalšiu baštu.

Jasenovský hrad Jasenovský hrad

7/2010 vs. 7/2017

V polovici 16. storočia sa dobudovalo opevnenie - parkanová hradba na severnej strane, bašta v prvom nádvorí a výbežok z múru, chrániaci vstup do horného hradu a množstvo strieľní. Začiatkom 17. storočia zosilnili múr nad vstupom do horného hradu a celý hrad obohnali delostreleckými bastiónmi talianskeho typu.

hrad Brekov

Temná minulosť

Hrad má aj svoju temnú minulosť. V 16. storočí za Gabriela Drugeta sa tu razili falošné peniaze. Najprv na razbu mincí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za túto nezákonnú činnosť popravili v roku 1551 v Prešove.

Jasenovský hrad

7/2017

Jasenovský hrad

7/2010

Čo ostalo?

Zo stredovekého hradu sa zachovali murivá paláca a šijovej veže a nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes bez orámovania. Z pôvodnej architektúry sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie.

hrad Brekov

7/2017

Jasenovský hrad

7/2010

Záchrana hradu

Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu obcou Jasenov v spolupráci s občianskym Združením na záchranu Jasenovského hradu. Na obnove hradu sa v rámci projektu podieľajú dlhodobo nezamestnaní z okolia. Okolie hradu je vyčistené od náletových drevín a stromov a sprístupnené pre návštevníkov.

hrad Brekov

V blízkosti sa nachádzajú hrady Brekov a Čičva, pomerne blízko je aj zrúcanina Vinianskeho hradu. .

hrad Brekov

Z hradu bol krásny výhľad do okolia. Ako vidíte, tento nenáročný „výstup“ zvládnu dámy aj v sukni.

Pri hrade je postavený drevený prístrešok s lavičkami, v ktorom sa môžete občerstviť a v lete sa skryť pred páľavou slnka, ako sme to urobili aj my dvaja. Pri zostupovaní sme použili inú trasu – cez takmer rozprávkové schodíky cez les až k autu.

hrad Brekov