Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

 • Náučný chodník Vršatecké braláˇ

 • zobor

  Veselé putovanie na Chatu pod Chlebom?

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Náučným chodníkom Miroslava Poliščuka

ikona

Turistický chodník:Ulič - obecný úrad (268 m n.m.)(zelená zn.)--> Ulič - kostol (296 m n.m.)--> lávka cez Uličku (305 m n.m.) Valaština (455 m n.m.)--> Holica-vyhliadka (538 m n.m.)--> Ulič - obecný úrad (268 m n.m.)Celkový čas: 04:30

Aby sme nezabudli ani na prírodu východného Slovenska, navštívili sme aj tento rok (7/2012) Národný park Poloniny. Bukovské vrchy sú práve tá časť tohto národného parku nachádzajúca sa na území Slovenska. Našou prvou zastávkou bola malebná dedinka Ulič, neďaleko ukrajinských hraníc, obklopená hustým bukovým porastom a krásnou, priam panenskou prírodou. Náučný chodník Miroslava Poliščukasme absolvovali už druhýkrát (prvýkrát 7/2008).

ulič vojensky cintorín Vojenský cintorín v Uliči.

Od obecného úradu sme prešli naprieč dedinkou okolo kostolíka, vojenského cintorína a starého historického parku, uprostred ktorého stál do 80. rokov 20. storočia poľovnícky kaštiel z polovice 18. storočia. Rýchlo sme prišli k akémusi poľu s kukuricou, kde sme sa snažili uniknúť krvilačnej skupinke ovadov hovädzích.

ulič chodník Miroslava Poliščuka O opodstatnenosti tejto drevenej bráničky nemôže nikto pochybovať.

ulič Pri veľkom dube na hlavnej ceste sme odbočili doľava okolo kukuričného poľa.

Behom sme sa dostali rýchlo až k lesu. Cez potôčik Ulička(áno čítate dobre) sme po drevenom, ale bezpečnom mostíku priam vhupli do hustého, pomerne tmavého listnatého lesa. Vyvraždili sme krúžiace ovady a mierne vycucaní sme mohli pokračovať lesom. Trvalo hodnú chvíľu, kým sme sa dostali na svetlo ( približne asi 2 hodiny, kým sme neprišli na vyhliadku Holica(538 m n. m.)), ale nejdem predbiehať. Po ceste sme začudovane pozerali na turistický chodník, ktorý nám nelemovali PET fľaše, ani konzervy ako v iných lesoch býva zvykom, ale DUBÁKY a iné huby čo by sa do 2 kamiónov zmestili. Okrem toho sme tu nachádzali maliny i černice..... teda samé dobroty!!!

chodník Miroslava Poliščuka Drevený mostík cez Uličku bol ešte v zajatí slnečných lúčov.

černice Tu sú...ach!!!

chodník Miroslava Poliščuka, posed
Poloniny Holica

Poľovnícky posed sa po 4 rokoch zmenil, bolo treba ho otestovať. Podujala som sa nato ja so Zuzkou. Po ceste nás však trochu premáhala samota, pretože sme boli široko ďaleko jediní turisti a nejaká spoločnosť by padla vhod, aspoň aby sme vedeli, či sme nezablúdili. Na spomínanej vyhliadke Holicabola nekončiaca sa lúka plná krásnej trávy (skoro som jej neodolala a popásla som sa :-)) a vyhliadková rozhľadňa. Ponúkla výhľadna uličskú a ubľanskú dolinu, slovenskú ba dokonca aj ukrajinskú časť Polonín. Nemožno nespomenúť Wielku Rawku, na ktorej sme boli dva dni predtým. Tu sme sa občerstvili vodou, Ondrík horalkou a kochali sme sa krásou polonín, horských lúk, nachádzajúcich sa na hlavných hrebeňoch rovnomenného NP.

Holica Wielka Rawka (PL) - 1307 m n.m. z Holice.

Holica Horské lúky - poloniny v celej svojej nádhere.

Od vyhliadky to bolo do dedinky asi 40 minút. Keď sme si mysleli, že už nič zvláštne nestretneme, do cesty nám vbehla srnka, ktorá spásala šťavnaté lúčne kvety. Veľmi cenným živočíchom, ktorého sme stretli, bol karpatský endemit, krásne modrosfarbený Slizniak karpatský(Bielzia coerulans). Túto pomerne nenáročnú prechádzku sme ukončili pri spádoch v Uliči, kde sme schladili štípance od nepriateľských ovadov.

Holica Srnka spásala lúčne kvety priamo na chodníku.

slizniak karpatský Slizniak karpatský (Bielzia coerulans).

Ulič Po túre padlo vhod osvieženie.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie:Tento veľmi hrejivo pôsobiaci kút Slovenska by si jednoznačne zaslúžil väčšiu pozornosť turistov, ale nakoľko sa nejedná o veľmi frekventovanú turistickú oblasť, odporúčame chodiť minimálne dvojčlenným skupinám alebo si brávať mobil, pretože v prípade úrazu by ste sa pomoci asi len ťažko dokričali. Zažili sme tento výlet aj počas ďaždivého obdobia, preto si rozhodne treba pribaliť teplý čaj v termoske, náhradné ponožky prípadne nepremokavú obuv. V lese bol vtedy terén mierne rozbahnený, takže pozor. Inak je to lokalita veľmi príjemná a pokojná.