Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Putovanie za drevenými kostolíkmi Uličskej doliny

ikona

Turistický chodník:Uličské Krivé (280 m n.m.)--> Ruský Potok(430 m n.m.)-->Topoľa (375 m n.m.)Celkový čas: 03:45- podľa značenia, v skutočnosti okolo 5:00

Modro značený chodník, ktorý sme si vybrali, (pravdupovediac široko-ďaleko iný nie je) ponúka návštevu všetkých troch drevených kostolov, ktoré sa ešte nachádzajú v Uličskej doline. Východiskový bod sme určili v Uličskom Krivom.

uličské krivé kosol Grécko-katolícky kostol Sv. Archanjela Michala v Uličskom Krivom

Hneď na začiatku trasy sme si obzreli prvý kostolík Sv. Archanjela Michala z roku 1718. Z nádhernej šindľovej strechy vyrastajú dve veže. Väčšia z nich sa nachádza nad babincom (predsieň kostola, kde sedávali kde sedávali žobráčky a babky) a menšia nad sakristiou. Vstupná brána je v barokovom štýle s pôvodnými závesmi. Interiér je rozdelený na babinec, loď a sakristiu. Pekný a bohato zdobený ikonostas pochádza z 18. storočia. Ikona Krista-Pantokratora nad cárskou bránou je zo 16. storočia. Hneď vedľa kostola sa nachádza cintorín.

chodník

Po prezretí exteriéru kostola (do vnútra sme sa nedostali), sme sa teda vydali poľami, lúkami až do lesa. No po chvíli sa prijemná lesná cesta zmenila na tankodrom. Kdesi tu sme stratili značku, avšak ešte sme o tom nevedeli. Mysiac si, že ju neskôr nájdeme sme urobili veľkú chybu, pretože sme začali stúpať na vrch Veža (vidno ho na mape na konci článku). Vedeli sme, že ideme zle, tak sme intuitívne odbočili vľavo dúfajuc, že na chodník naďabíme. Po hroznom predieraní sa húštinami a rúbaniskami sme trafili chodník. Síce doškrabaní, ale spokojní. Pravdupovediac keby nebolo modrej značky na blízkom strome tak by sme ani náhodou nepovedali, že toto je chodník. Celé blúdenie trvalo asi hodinu.

strom

Tóna Hluchonemec nás vidí :D. Kto videl tajomný hrad v Karpatoch tak vie o čom hovorím.

poloniny

Na chodníku.

chodník

Aj toto je chodník :D.

veža uličské krivé

Výhľad na vrch Veža.

posed

Poľovnícky posed.

huby

Výhodou tejto trasy je, že praváky rastú rovno na chodníku. :D

huby huby huby chodník

Ako náhle sa objavil na dohľad Ruský Potok, zobrali sme to krížom cez lúku. Čo tam po značkách, kto by ich v tých húštinách hľadal.

mapa kostol Ruský Potok

No a tu máme kostolík v Ruskom Potoku. Cerkva archanjela Michala z roku 1740 tvorí dominantu obce na jej východnom svahu. Pôvodne bol areál ohradený kamenným múrom s dvomi bránkami. V roku 1956 bola pri kostolíku postavená samostatná drevená zvonica. V šindľovej valbovej streche sú veľmi citlivo zakomponované dve vežičky. Ikonostas je z obdobia vzniku stavby. Cenné sú liturgické knihy, ktoré boli ešte v polovici 17. storočia vytlačené cyrilikou vo Ľvove a iných ukrajinských mestách.

chodník

Dievčatá sa od nás odpojili, pretože sme dobre tušili, že chodník do Topole nebude lepší, ako ten doteraz. Zastavili sme sa v potravinách a spýtali sa miestnych, čo vedia o chodníku. Samozrejme nevedeli nič a pridali, že minule stretli akurát nadávajúcich Poliakov, ktorí sa ním predierali. Nás to však neodradilo. Po asi 500 m za dedinou samozrejme zmizla značka, a tak sme si s Janom urobili koliečko okolo dediny. V momente, keď sme sa rozhodli vykašlať sa na to a ísť domov, objavili sme značku.

chodník chodník

A zase húštiny :D.

chodník Zakvitnuté lúky

Niekoľkokrát sme ešte hľadli značku, ale už vždy sme nezašli príliš ďaleko na to, aby sme sa stratili.

kostol Topoľa

Konečne Topoľa. Už z diaľky vidno dominantu obce Kostol sv. Archanjela Michala (ako inak). V komplexe je cintorín a zvonica vybudovaná v 20. storočí. Zvonica je na mieste, kde stála bývalá zrúcaná veža. Strecha kostola je predĺžená, vytvára prístrešky na západnej, severnej a južnej strane. Dominantou je vysoká západná veža. Druhá veža je nad sakristiou. V interiéri je barokový ikonostas z polovice 18. storočia. Vedľa kostola je cintorín padlých vojakov z 1.svetovej vojny.

duchnovičov pomník v Topoli

Neobišli sme ani pomník slávneho rodáka z Topole - Alexandra Duchnoviča. Bol rusínskym národným buditeľom, spisovateľom a farárom. Od roku 1990 je po ňom pomenované rusínske Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Po príchode na zastávku sme zistili, že dnes už autobusy nejazdia. A tak nam neostalo nič iné, ako ísť 2 km na hlavnú cestu na konci doliny. Tu sa jeden miestny zmiloval a odviezol nás autom do Uliča, kde sme boli ubytovaní. mapa

odporúčanie

Odporúčania a varovania: Chodník doporučujeme len pre dobrodruhov :D. Jednoznačne spravíte lepšie, keď navštívite kostoly autom, prípadne na bicykli.