Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

TIK Humenné: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Humenné kaštieľ: info tu
Humenné skanzen: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Humenné

Humenné ( maď. Homonna, nem. Homenau) je mesto na Slovensku v Prešovskom kraji. Je to druhé najväčšie mesto historického Zemplína a zároveň centrum Horného Zemplína. Do tohto mesta chodím každý rok na prázdniny takže ho dobre poznám spolu s okolím.

humenne

Čo sa oplatí vidieť v Humennom ?

humenné kaštieľ

Východoslovenské mesto Humenné ležiace na strednom toku rieky Laborec návštevníkov príjemne prekvapí monumentálnym pôvodne renesančným kaštieľom z roku 1610, ktorý koncom 19. storočia prestavali podľa vzoru francúzskych barokových zámkov.

humenné kaštieľ

Kaštieľ vybudovali Drugethovci na mieste starého nížinného gotického hradu. Počas niekoľkých storočí bol sídlom jedného z najväčších feudálnych panstiev na Slovensku.

humenné kaštieľ

Neskôr sa renesančno-baroková budova stala majetkom Andrássyovcov, ktorí ju prestavali do podoby francúzskych barokových zámkov. V súčasnosti sa v ňom nachádza Vihorlatské múzeum s umelecko-historickou a prírodovednou expozíciou, ktorá je obsahovo zviazaná s horným Zemplínom. Celý článok o Humenskom kaštieli.

humenné skanzen

Priamo v centre mesta, vedľa kaštieľa v mestkom parku nájdete skanzen, ktorý spravuje Vihorlatské múzeum - podobne ako kaštieľ.

Najvýznamnejším objektom, ktorý majú návštevníci tohoto skanzenu k dispozícii je gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol vraj postavený bez pomoci klincov. Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela postavili v roku 1794. Je to trojdielna zrubová stavba lemkovského typu.

humenné skanzen
Trojitosť priestoru je navonok zvýraznená tromi vežami. Ikonostas je z 18. storočia, niektoré ikony zo 16. a 17. storočia. Objekt v rokoch 1974 a 1977 preniesli do expozície ľudovej architektúry a bývania Vlastivedného múzea v Humennom.

Okrem tohto unikátneho kostola tu nájdeme množstvo poľnohospodárskych strojov, vodný mlyn, kováčsku dieľňu, ukážky ľudových ramesiel a iné zaujímavosti.

Celý článok o Humenskom skanzene.

humenné

Humennné má pekne zrekonštruovanú pešiu zónu, kde hlavne v letnom období je príjemné posedenie, či už na lavičkách pod mohutnými stromami alebo na jednej z mnohých terás. Cez víkendy vo večerných hodinách si môžete posedieť na námestí pri spievajucej fontáne alebo si vychutnať živé výstupenia hudobníkov.

V Humennom nájdete ešte hvezdáreň a letné kúpalisko.

Kam na výlet do okolia Humenného

šírava

V okolí je možnosť okúpať sa na Šírave, Domaši, Vinnom jazere alebo na Sninských rybníkoch. Všetky tieto vodné plochy sú vzdialené od mesta približne 25km. V okolí sú dve zrúcaniny hradov Jasenovský hrad a Hrad Brekov. No a čo sa týka turistiky oplatí sa navštíviť Morské oko či Sninský kameň vo Vihorlate čí NPR Humenský Sokol.Samozrejme krásny Národný park Poloniny. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!

Autor: Spoznaj.eu