Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O meste

zv
Počet obyvateľov:91498
Kraj:Prešov
Okres:Prešov
Geomorfologický celok: Hornádska kotlina
Rozloha:71,18 km2
Nadmorská výška:296 m.n.m.
Rieky:Torysa, Sekčov

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

MIC Prešov: info tu Šarišská galéria: info tu
Krajské múzeum v Prešove: info tu
Múzeum vín: info tu
Múzeum židovskej kultúry: info tu
Slovenské technické múzeum - Solivar pri Prešove: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Prešov

Prešov je tretie najväčšie mesto na Slovensku. Leží vo východnej časti Slovenska na sútoku riek Torysa a Sekčov v Košickej kotline. Obklopujú ho Slanské vrchy z východu a Šarišská vrchovina zo západu.

prešov

Prechádzka centrom mesta

Najvýznamnejšie historické a architektonické pamiatky mesta Prešov sú sústredené v jeho jadre, ktoré tvorí námestie šošovkovitého tvaru (Hlavná ulica).. Súbežne s Hlavnou ulicou nájde návštevník mesta Prešov ďalšie významné kultúrnohistorické pamiatky, ktoré sa historicky formovali za prvými mestskými hradbami.
prešov
Historické jadro mesta Prešov bolo v roku 1955 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a najmä v poslednom období prešlo rozsiahlou rekonštrukciou, mnohé z domov na Hlavnej ulici dopĺňala starostlivo upravená zeleň či kvety v nádobách, ktoré dotvárali príjemnú atmosféru mesta. Nedá sa nespomenúť barokový komplex Kalvárie, ktorá bola v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu v Uhorsku po banskoštiavnickej kalvárii).
prešov
Auto sme zaparkovali na parkovisku skoro v centre mesta a zadarmo. Pri prehliadke mesta sme mohli obdivovať viacero pamiatok napr. gréckokatolícky katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa, biskupský palác, radnicu, šarišskú galériu a iné. Dominantou námestia je rímskokatolícky farský kostol sv. Mikuláša či renesančný Rákocziho palác so zdobených priečelím, kde sídli v sučastnosti Krajinské múzeum.
prešov
Pri prechádzke okolo hradieb sme si nemohli nevšimnúť tzv. Kumšt (machina hydraulica) , vodnú vežu z 15 stor. ktorá vznikla prebudovaním jednej z bášt opevnenia. Upravená Neptúnová fontána v centre námestia, množstvo lavičiek, pekná zeleň je nielen dobrou vizitkou mesta, ale i pozvánkou do tejto šariškej metropoly.

Múzeá a galérie v Prešove

sariska galeria

Šarišská galéria bola založená r. 1956 ako Krajská galéria v Prešove, dnešné meno nesie od r. 1991. Patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku.Výstavnú činnosť začala r. 1957. Svoj zbierkový fond budovala galéria od základu vlastným výskumom a zberom, najmä nákupmi. V súčasnosti vlastní vyše 4200 maliarskych diel, kresieb, sôch a grafík z 15. – 20. stor. Zameriava sa predovšetkým na severovýchodné Slovensko, ale vyhľadáva, získava a odborne spracúva aj tvorbu výtvarníkov z celého východného Slovenska, významných predstaviteľov moderného slovenského výtvarného umenia i osobností spojených s regiónom.

prešov
Krajské múzeum v Prešove - Napriek viacerým pokusom o zriadenie múzea v Prešove ešte pred prvou svetovou vojnou a v medzivojnovom období, k jeho z riadeniu došlo až v roku 1945. Vzniklo ako mestské múzeum, avšak už roku 1950 získava štatút Krajského múzea. V priebehu rokov po organizačných a zriaďovacích zmenách vystriedalo niekoľko názvov a od roku 1999 nesie opäť názov Krajské múzeum v Prešove. Jeho sídlom je Rákociho palác, ktorého história je úzko spätá s históriou mesta. Najvýznamnejšie historické udalosti v dejinách paláca sa odohrali v čase stavovských povstaní uhorskej šľachty proti Habsburgovcom v 17. storočí a začiatkom 18. storočia.
Stále expozície: Dejiny Prešova od 9. do 19.storočia
Z pokolenia na pokolenie- história materiálnej a duchovnej kultúry Šarišskej dediny.
Salašníctvo na Šariši
Mikuláš Moyzes
Historický nábytok a interiérové doplnky
Historické zbrane
Historické hodiny
Soľnobanské čipky
Sto rokov korunovej meny na Slovensku
Z dejín hasičstva na Slovensku

muzeum vin

Múzeum vín - Expozícia Múzea vín sa rozprestiera na ploche 500 m2 v dvoch podlažiach historických 500 ročných pivníc pod mestskou radnicou. Tvoria ju hlavne fľašové vína zo všetkých kútov sveta, doplnené trojrozmernými exponátmi z technológie výroby vína, ako aj pestovania viniča. V súčasnosti tvorí ponuku temer 2000 druhov vín. Návštevníci sú v múzeu sprevádzaní kvalifikovanými pracovníkmi, ktorí ovládajú aspoň jeden svetový jazyk.

zidovske muzeum prešov

Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry v Prešove - Prešovské židovské múzeum vzniklo v roku 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku. Najväčší podiel na jeho budovaní a zhromažďovaní zbierok mal predseda geologickej obce Ing. Eugen Bárkány a Dr. Teodor Austerlitz, syn slávneho prešovského rabína. Ich zásluhou sa podarilo získať asi 300 predmetov pochádzajúcich zo Slovenska, ako aj početné dary zo zahraničia. Získali aj zodpovedajúce priestory v tzv. vodnej bašte Kumšt, kde múzeum začalo pôsobiť v roku 1931.
Počas vojny bola činnosť múzea zastavená a po vojne o jej obnovenie nebol záujem. Zbierky začínali chátrať, a preto E. Bárkány sprostredkoval ich uloženie v Štátnom židovskom múzeu v Prahe, kde sa nachádzali až do rozpadu Česko-Slovenska.
Zbierka sa na Slovensko vrátila v apríli 1993. Už 25. novembra 1993 bola časť zbierky sprístupnená verejnosti ako Stála expozícia judaík inštalovaná v prešovskej ortodoxnej synagóge.

solivar

Slovenské technické múzeum - Solivar pri Prešove Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor. Areál panvového solivaru ako unikátny komplex technicko-technologických a iných objektov nemá v oblasti technických pamiatok podobného druhu na území Slovenska konkurenta. V roku 2001 Slovenské technické múzeum sprístupnilo v objektoch varne soli expozíciu s názvom DEJINY ŤAŽBY A VÝROBY SOLI V SOLIVARE.

Tipy na výlet v okolí Prešova

kapusiansky hrad

Východne od Prešova, nad obcou Ruská Nová Ves, sú za dobrého počasia viditeľné zrúcaniny hradu, ktorý miestni obyvatelia nazývajú Zbojníckym hradom.
Pomerne zachovalý komplex zrúcanín Kapušianskeho hradu je dobre viditeľný z hlavnej cesty, smerom na Vranov a Bardejov. Nachádza východne od Prešova.

Šarišský hrad
Šarišský hrad Rozsiahle ruiny jedného z najväčších slovenských hradov sa vynímajú vo vzdialenosti asi 5 km severne od Prešova nad mestečkom Veľký Šariš. Vďaka výbornej geografickej polohe na samostatnom kopci, ktorý výrazne prevyšuje okolitý terén nad riekou Torysou a nachádza sa pri starej obchodnej ceste vedúcej na sever, bolo toto miesto obývané od mladšej doby kamennej do 4. storočia n. I. Kontinuita osídlenia v ďalších storočiach nebola dokázaná.
Sigord, ležiaci v údolí potoka Delňa je najznámejším rekreačným strediskom a dobrým východiskom pre pešie túry. Umelá vodná nádrž je v lete obľúbeným výletným miestom Prešovčanov s možnosťou kúpania, člnkovania a vodných športov, ale aj rajom rybárov, pretože je umelo zarybňovaná.

Autor: Spoznaj.eu, Zdroj: Presov.sk