Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Okolo Vinianského jazera na vrch Senderov a Viniansky hrad

ikona
Turistický chodník:Vinianské jazero (210 m n.m.)--> Senderov(310 m n.m.)--> Hôrka(140 m n.m.)--> Vinné (145 m n.m.)--> Vinianský hrad (325 m n.m.)--> Vinianské jazero (210 m n.m.) Celkový čas: 03:30

Vinianské jazero - miesto, kde sme stanovali a takisto začali túru. Pri priehradnom múre je rázcestník. Z odtiaľto sme šli chvíľu po asfaltke a neskôr sme odbočili doprava na lesnú cestu po žlte značke.

Vinianské jazero Vinianské jazero

Značky sú viditeľné, avšak treba sa občas presvedčiť, či idete dobre. V prípade, že chcete ísť na vrch Senderov, tak sa musíte odpojiť z cesty a nesledovať značku označujúcu vrchol. Mysleli sme si, že na vrchole dačo uvidíme, ale videli sme iba ceduľu bez výhľadu. Preto všetkým vrelo odporúčame ušetriť sily a obísť vrchol.

Senderov Chodník vedúci na vrchol.

rezervácia vinianská stráň Prírodná rezervácia Vinianska stráň – Senderov.

Prírodná rezervácia Vinianska stráň – Senderov, ležiaca na privrátených južných svahoch nad Zemplínskou šíravou, predstavuje lokalitu značnej kultúrnej a prírodovednej hodnoty. Južné svahy komplexu Veľkého a Malého Senderova sú porastené najteplomilnejšími trávnato-krovinatými a lesnými spoločenstvami.

rezervácia vinianská stráň

Severnejšie položené lesné porasty predstavujú kategóriu ochranného lesa, v ktorom sa nevykonávajú žiadne lesnícke činnosti, aby nedošlo k poškodzovaniu vegetačných a pôdnych krytov. Úpätie južných svahov zaberajú vinice, na ktoré nadväzujú trávnato-krovinaté spoločenstvá. K najvzácnejším patria spoločenstvá s bohatým zastúpením vzácnych teplomilných a suchomilných druhov obdobných ako na Vinianskom hradnom vrchu – kostrava, kanil, poniklec, cesnak žltý. Chránené územie má rozlohu 28,24 hektára.

vinianská stráň Panoráma Zemplínskej šíravy z Vinianskej stráne.

V roku 1974 a 1977 sa uskutočnil na Vinianskej stráni záchranný a historicko-archeologický výskum. Našli sa základy kostolíka predstavujúceho eremitskú stavbu, ktorej začiatky výstavby spadajú do 11. – 12. storočia. Objekt bol rustikálnou stavbou , ktorej zánik sa kladie do 15. storočia.

vinianská stráň Zemplinská šírava z Vinianskej stráne.

jašterica Jaštrička.

Chodník lemovalo množstvo ovocných stromov s jablkami, slivkami a tiež aj kríkov s malinami a černicami obrovských rozmerov. Najedli sme sa do prasknutia. Po tom, ako sme zišli pomedzi vinice a záhrady, dostali sme sa na hlavnú cestu.

Zemlínska šírava Takmer prímorská atmosféra.

vinné chaty Vinice s chatami.

šš kvety Srdcom východniar (vľavo) a srdcom záhradník (vpravo) :D

vinné kaštieľ Kaštieľ vo Vinnom

Za chvíľu sme dorazili do obce Vinné, kde stojí neskororenesančný kaštieľ , ktorý postavili okolo polovice 17.storočia. Predstavoval jednoduchú poschodovú blokovú budovu so šikmo orientovanými, neveľmi vystupujúcimi nárožnými vežami. Z jednoduchej fasády vystupuje stredný rizalit s barokovým portálom, ktorý najviditeľnejšie dokumentuje prestavbu z prvej polovice 18.storočia. Vtedy kaštieľ rozšírili smerom do dvora. V miestnostiach sú renesančné a barokové klenby, na niektorých klenbách je štuková ornamentika. Kaštieľ a park v súčasnej dobe patrí dedičom a rekonštruje sa . Za dedinou sme doplnili vodu v studničke Lejbaňa.

prístrešok Studnička Lejbaňa.

Vininsky hradný vrch

Po asi 10 minútach od studničky sme dorazili do lesa a začali sme prudko stúpať až k rázcestníku pod Vinianskym hradom. Z odtiaľ to bol už iba kúsok na hrad.

Viniansky hrad

Napriek tomu, že prvá písomná správa je z roku 1335, už v roku 1312 Omodejovci hrad Vinné napadli a poškodili. Hrad postavili pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Počas bojov uhorského kráľa Mateja a poľského panovníka Kazimíra IV. v roku 1466 objekt ťažko poškodili. Začiatkom 16.storočia hrad opravili a opevnili. Ešte v tom istom storočí, v roku 1594, ho cisárske vojsko pri dobýjaní opäť poškodilo. O niečo neskôr majitelia hradu, Sztárayovci, objekt opravili, hoci už v polovici 17.storočia opustili nepohodlné sídlo a presťahovali sa do obce, kde si postavili kaštieľ. Začiatkom 18. storočia pri likvidovaní protihabsburského povstania dal cisár hrad zbúrať. Odvtedy je ruinou.

viniansky hrad výhľad Panoráma z hradného vrchu.

viniansky hrad Ruiny hradu Vinné.

vinné hrad Výhľad na Zemplínsku šíravu z hradu Vinné.

mostík

Do obnovy Vinianskeho hradu sa pustili nadšenci zo Zemplínsko-užskej hradnej cesty. Skúseným remeselníkom pomáhajú už aj nezamestnaní. O miešačke či motorovej píle nechcú ani počuť. Majstri kujú, murujú či režú dokonca v dobových kostýmoch. Turisti si ich môžu obzrieť priamo v akcii každý týždeň od utorka do soboty..

mostík

Po tom ako sme si všetko prezreli. Zamierili sme na Vinné jazero, kde začínala dnešná túra.

KLIKNUTÍM zväčšíte mapu. mapa

odporúčanie

Odporúčania a varovania:Odporúčame obísť vrch Senderov, pretože na vrchole nie je žiaden výhľad.