Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Aktuálne podujatia v meste: info tu
Zemplínske múzeum: info tu
Informačná stránka o Dolnom Zemplíne: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Michalovce

Počas nášho prvého putovania naprieč Slovenskom sme navštívili metropolu dolného Zemplína - Michalovce.
Toto mesto leží na rieke Laborec, ktorá je vlastne chrbticou Zemplína, pretože preteká od severu až na juh tohto nášho najvýchodnejšieho regiónu. Michalovce ležia na rovine i keď je neďaleko pohorie Vihorlat.

Zaujímavé budovy a miesta v Michalovciach

michalovce kastiel

Michalovský kaštieľ patrí k najcennejším historickým objektom na území Michaloviec. Od roku 1957 je sídlom Zemplínskeho múzea. Budovy kaštieľneho komplexu sa nachádzajú v priestore pôvodne stredovekého hradu. Už v období renesancie prestavali využiteľné časti tejto kamennej architektúry na pohodlnejšie sídlo kaštieľneho typu. Sztárayovci vlastnili michalovský kaštieľ nepretržite od polovice 18. storočia do roku 1944. Čítaj celý článok o Michalovskom kaštieli.

michalovce kostol Panny Márie

Nový kostol, zasvätený Panne Márii (bola i patrónkou uhorských kráľov), dali v Michalovciach koncom 13. storočia postaviť páni z Michaloviec (Nagymihályiovci). Chrám sa nachádzal vo vtedajšom centre, neskôr zrejme stál v strede námestia. V 14. storočí bola blízko kostola situovaná farská škola (písomná zmienka o nej patrí k najstarším záznamom o farskej škole na celom území Slovenska). V 16. – 18. storočí chrám niekoľkokrát zmenil „majiteľa“ (striedavo patril protestantom a rímskokatolíkom). Koncom 17. storočia bol poškodený a vypálený. V 18. storočí ho na podnet patróna – grófa Imricha Sztárayho – obnovili. Pôvodne gotický kostol tak získal barokovú podobu.

michalovce radnica

Radnica - V rokoch 1927 – 1928, na mieste bývalého súkromného domu, postavila firma Barkány z Prešova pre michalovskú samosprávu novú budovu. Časť priestorov v novopostavenom komplexe samospráva prenajímala – sídlila tu napr. lekáreň, banka, tlačiareň a vychýrená cukráreň Ďuročík. Na pôvodne sledovacej veži, ktorá uľahčovala prácu miestnym hasičom, v neskoršom období pribudli hodiny. V 80. rokoch 20. storočia bola strecha a povala budovy poškodená rozsiahlym požiarom.

michalovce uverova banka

V roku 1911 bol na vtedajšom Deákovom námestí postavený nový bankový palác Michalovskej obchodnej a úverovej banky, a. s., ktorý do dnešných dní patrí ku klenotom architektúry Michaloviec. Budovu postavili v klasicistickom štýle s drobnými pseudorokokovými výjavmi na fasáde, vo dvore sa nachádza malé átrium. Na prízemí objektu v minulosti takmer nepretržite sídlila banka (najdlhšie Tatrabanka, resp. Štátna banka československá), ostatné priestory, orientované do ulice, zaberali obchodíky a drobné prevádzky s rozličnými službami, na poschodí boli ambulancie, kancelárie právnikov a bytové priestory. Plastiky včiel, remeselníkov, hospodárov a lodníkov na priečelí mali znázorňovať pracovitosť, úle zasa sporivosť.

michalovce grekokatolicky kostol

Nejasnosti okolo počiatku výstavby miestneho gréckokatolíckeho chrámu boli podnetom pre vznik rozličných, zatiaľ však nepodložených verzií. Prvá tvrdí, že na mieste terajšieho chrámu stála predtým drevená „cerkev“ východného obradu. Ďalšia spomína, že na ceste z Košíc do Mukačeva sa v Michalovciach údajne zastavila imperátorka Mária Terézia a keď videla nedokončený chrám (vystavaný bol len po okná, pokrývala ho slama a v takýchto podmienkach sa konali bohoslužby – výstavbu vraj prerušila cholera), poslala sem 28 robotníkov, aby chrám dobudovali.

michalovce Budova Groszovho paláca

Na týchto miestach sa pôvodne rozprestierali bažiny, v 19. storočí tu už stál hostinec grófa Sztárayho. Samotný objekt Groszovho paláca bol vybudovaný okolo roku 1905 v štýle miestnej secesie maďarskej proveniencie . Objekt je typický svojou nárožnou štvorcovou vežou, ukončenou kladivami – symbolom hutníctva. V krídle do ulice sa pôvodne nachádzal hotel, zvyšok slúžil na bývanie. Budovu dlhodobo vlastnila rodina Durschlagovcov.

michalovce zlaty býk

V 30. rokoch 19. storočia máme v Michalovciach písomne doloženú krčmu „U Býka“ – tá však nemala nič spoločné s mladším a slávnejším menovcom. V rokoch 1905 – 1906 si na mieste svojho zboreného domu jeden z najbohatších Michalovčanov – Gabriel Strömpl – dal postaviť nový poschodový hotel „Zlatý býk“, ktorý bol odvtedy najväčším a najreprezentatívnejším zariadením svojho druhu v celom mestečku. Samotná rodina Strömplovcov vlastnila i niekoľko miestnych mäsiarstiev – a práve vďaka tejto skutočnosti zdobí priečelie bývalého hotela pozlátená hlava býka.

Príbeh busty

Pred radnicou sa v minulosti nachádzal i jediný parčík na Hlavnej ulici – tvorili ho tri ohradené plochy vedľa seba.

michalovce park
V rokoch 1928 – 1939 stála na prostrednej ohradenej trávnatej ploche (na vyššom podstavci) bronzová busta Adolfa Dobrianskeho ako symbol spoločnej práce Slovákov, Rusínov – Ukrajincov a Čechov na budovaní Československej republiky (pre zaujímavosť môžeme ešte uviesť, že v roku 1939 ju dalo mesto demontovať a následne bola uložená na povale radnice – po druhej svetovej vojne bustu znovu odhalili pred bývalým kinom Capitol, resp. Mier, neskôr ju preniesli k budove strednej zdravotníckej školy a umiestnili na roh Dobrianskeho ulice; odtiaľ ju však v polovici 90. rokov 20. storočia odcudzili a predali do zberne surovín – tu sa síce našli jej časti, no zlodeji ostali dodnes nepotrestaní). V prvých dňoch po oslobodení mesto parčík scelilo a na znak úcty tu pochovali padlých vojakov sovietskej Červenej armády (tento provizórny cintorín bol ale zrušený už v roku 1945).

Tipy na výlet v okolí Michaloviec

sirava

Zemplínska šírava - Slovenské more :)
Prístup z Michaloviec je tam výborný po 4 pruhovej komunikácii a človek, ktorý nebol pri mori si može myslieť, že je pretože atmosféra viníc v kopčeku s chatkami nad širokou vodnou hladinou, na ktorej sa plavia plachetnice tak pôsobia. Bohužial vody Šíravy sú znečistené bifenilmi z neďalekého Strážskeho, takže splňa len minimálne hygienické kritéria. Bratislava je prilíš ďaleko takže je to mimo záujmu a strediská chátrajú. Ale na druhú stranu sa dá úplne v pohode zadarmo stanovať.
V poslednom období sa situácia zlepšuje, pribudnúť by mal nový akvapark pred sezónou v roku 2014. Miestni si od toho sľubujú zlepšenie infraštruktúry a nárast počtu turistov.

vinianské jazero

Vinianské jazero sa nachádza 10 km od okresného mesta Michalovce. Leží v malebnom prírodnom prostredí, obkolesené hustými lesmi, napájané prameňmi Vihorlatských vrchov. Rekreačné stredisko umožňuje ubytovanie v chatovej osade a autokempingu. Vybavenosť strediska je na dobrej úrovni a nájdete tu občerstvovacie stánky a reštaurácie, požičovňu člnov a vodných bicyklov, tenisový kurt, požičovňu športových potrieb, ihrisko plážového volejbalu alebo detský areál. Okrem kúpania a vodných športov ponúka blízke okolie bohaté možnosti pre turistiku a cykloturistiku. Okolité lesy poskytujú možnosť zbierania húb. V letných mesiacoch sú tu vhodné podmienky na kúpanie a člnkovanie. V jeseni na rybolov, v zime na korčuľovanie, beh na lyžiach, turistiku a relaxačne pobyty. Negatívom, s ktorým sme sa stretli, boli hlučné skupiny mladých ľudí púšťajúci hudbu z aút do skorého rána.

sirava

Národná prírodná rezervácia Morské oko sa nachádza v CHKO Vihorlat. V objatí Vihorlatských lesov sa tajomne zrkadlí hladina Morského oka vo výške 618 m n. m. o rozlohe 13,8 ha vodnej plochy (750 m dlhého a cca 25 m hlbokého) jazera napájaného priezračnými potokmi. Životný priestor jazera patrí: pstruhovi potočnému, pstruhovi dúhovému, čerbeli pestrej a ostriežovi obyčajnému.

vinny hrad
Do obnovy Vinianskeho hradu sa pustili nadšenci zo Zemplínsko-užskej hradnej cesty. Skúseným remeselníkom pomáhajú už aj nezamestnaní. O miešačke či motorovej píle nechcú ani počuť. Majstri kujú, murujú či režú dokonca v dobových kostýmoch. Turisti si ich môžu obzrieť priamo v akcii každý týždeň od utorka do soboty.Celý článok o výlete.

Autor: Spoznaj.eu, Zdroje: michalovce.sk