Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Náučný chodník k Mergancovmu kameňu

ikona

Turistický chodník:Ulič (240 m n.m.)--> Mergancov kameň(390 m n.m.)-->Ulič (240 m n.m.)Celkový čas: 02:00

Náučný chodník má začiatok v malebnej dedinke Ulič pri miestnej autobusovej zástavke. Nachádza sa v parku bývalého kaštieľa, kde nedávno inštalovali modely drevených kostolíkov uličskej a ublianskej doliny.

kostolíky

Uličský kostolík(bohužiaľ originál sa nezachoval).

kostolíky chodník ulič
strom

Začiatok chodníka.Tento chodník je určený predovšetkým školákom na upevnenie si vedomostí o stromoch, rastlinách, zvieratách, horninách i nerastoch. Skladá sa z 8 zastavení má dĺžku 5km a prevýšenie približne 150m. Prvé zastavenie nám oboznámilo zo zámerom chodníka a technickými údajmi. Druhé nasledovalo po asi 50 metroch na kopčeku a malo názov Zo života stromov. Tu sa môžme dozvedieť viac o stavbe stromu a jeho funkcií.Po ďalších asi 100 metroch prichádzame k rybníku.pri ňom je ďalšie zastavenie. Na tabuli sa nachádzajú informácie o stavbe rybníka a o živočíšnych druhoch v ňom zastúpených.

rybník

Po pár metroch za rybníkom treba odbočiť vľavo.

poloniny

Na chodníku.

Asfaltová cesta sa mení na poľnú a my prechádzame lúkami.Na jej konci je štvrté zastavenie zo sveta rastlín. Tabuľa približuje vývoj rastlín, poloninské endemity, liečivé a tiež mäsožravé rastliny.

chodník

Hustý lesný porast vo Veľkej Ostej.Piata zastávka sa venuje živočíšnym druhom zastúpeným v tunajších lesoch. Šiesta sa zaoberá geológiou okolitého územia.Uličská kotlina patrí do flyšového pásma, kde sa v podloží striedajú pieskovce s ílovcami.Tie sa usadzovali pred 70-42 miliónmi rokov, keď bolo toto územie zaliate morom.Od Mergancového kameňa nás delí už len malý kúsok starého lesa. Na mieste šiesteho zastavenia sa zbiehajú lesné zvážnice, bohaté na výskyt "mačacieho zlata"- tak sa ľudovo vravelo marmarošským diamantom.

výhľad

Neďaleko cieľa je urobený výsek v lese, kde sa nám odhaľuje krásny výhľad.Za ním nasleduje siedme zastavenie, ktoré nás informuje o prírodnej rezervácií Uličská Ostrá, do ktorej vchádzame.

mergancov kameň

A konečne Mergancov kameň. Tu je možnosť si oddýchnuť a prečítať si niečo o histórií Uličskej doliny a aj príbeh o hájnikovi Rudolfovi Mergancovi, ktorý bol zastrelený pytliakmi. Stalo sa to na pochôdzke lesom. Hájnik zbadal pytliakov,ale tí sa dali na útek. Keď vystrelil varovný výstrel do vzduchu, jeden z pytliakov sa potkol.Keď to videl druhý pytliak, mysliac že hájnik trafil jeho brata, hájnika jednou strelou zabil. Pytliakov sa však vypátrať nepodarilo.Na počesť hájnika nechal gróf Thielle Wincler postaviť pomník.

mapa
odporúčanie

Odporúčania a varovania: V obci je možnosť sa ubytovať v privátoch alebo v turistickej ubytovni, kde je aj stravovacie zariadenie.V Uliči je viacero obchodov, pizzeria, reštaurácia v zimnom období funguje lyžiarsky vlek (2011).V lete sa dá kúpať na spádoch Zbojského potoka (miestni Vám budú vedieť poradiť ,ako sa tam dá dostať).

ikona
Prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Uličská Ostrá (25,24 ha, Snina, 1993) Lesné spoločenstvá vyvinuté na malom území vplyvom inverznej polohy v zaklesnutom meandri Uličky s výskytom chránených druhov rastlín (skopólia kranská, telekia ozdobná).