O výlete
Náročnosť:![]() ![]() ![]() |
Možnosť stravy:![]() |
Voda:![]() |
Doprava:![]() |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Predpoveď počasia pre Veľkú Fatru
Šíp (1170 m n.m.), skalnatý vrch dobre viditeľný pri prejazde po hlavnej ceste z Martina do Ružomberka, je najvyšším vrchom geomorfologického podcelku Šípska Fatra. Tento podcelok patril dlhé obdobie podľa klasifikácie k Chočským vrchom, ale keďže je z geologického hľadiska viac príbuzný k Veľkej Fatre, bol zaradený tu. Šípsku Fatru, spolu s jej najvyšším vrchom Šíp oddeľuje od Veľkej Fatry rieka Váh, ktorá tu vytvára Kraľoviansky meander. Od Malej Fatry ju zas oddeľuje rieka Orava.
Dostupnosť
Výhodou výletu je dobrá dopravná dostupnosť vlakom, pretože chodník začína pri stanici v obci Stankovany. My sme sem dorazili autom, obchádzkou cez Ľubochňu. Hlavná cesta I/18, prechádza po druhej strane Váhu a preto ak sem cestujete od Martina, musíte zájsť až do Ľubochne a tam cez most na druhú stranu Váhu.
Po hodine a štvrť šľapania zo Stanklovian po žltej značke, sme prišli do Zaškovského sedla. Tu sa už objavila snehová pokrývka, ale keďže bol začiatok decembra (12/2012), nebolo to nič nezvyčajné. Po ceste sme stretli cyklistov, ktorí rýchlym zjazdom prefrčali okolo nás. POZOR! Rázcestník sa nenachádza priamo na lúke, ale v lese naľavo od cesty.
Rezervácia Šíp
Od sedla začalo o čosi prudšie stúpanie. Po chvíli sme prekročili hranicu Národnej prírodnej rezervácie Šíp, ktorá má výmeru 301,52 ha.Predmetom ochrany je výrazná krajinná dominanta so zriedkavou vápnomilnou flórou, významnou vegetačnou stupňovitosťou a živočíšnymi spoločenstvami na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Celá oblasť je posiata skalnými útvarmi. Na obrázku vyššie jeden z nich.
Na vrchole
Na vrchole vás čaká krásny polkruhový výhľad na Tatry, Chočské vrchy, Veľkú Fatru a kľukatiacu sa dolinu Váhu. Vzdialenejšie ciele (Tatry) sú viditeľné samozrejme len za pekného počasia (nie také aké sme mali my :D).
Zjedli sme keksy, zapili pivom a čajom, prezliekli mokré veci a hor sa na Zadný Šíp.
Po pol hodine sme už stáli na Zadnom Šípe. Tu sa týči vysoký kríž, na miestach kde stál starší, ktorý bol zničený po víchrici v roku 2005. Vrchol ponúka výhľad Kraľoviansky meander.
Nebeské chodníčky
Pri zostupe sme si nemohli nevšimnúť tabuľu venovanú Ladislavovi Chorvátovi najstaršiemu. Tento usilovný muž, inak rodák z Podšípu, vybudoval a spravoval počas svojho života chodník na Šíp. Ako sa na tabuli píše, bohužiaľ od mája 2011 spravuje nebeské chodníčky.
Bacha na cesty z Podšípu
Z Podšípu pokračuje žltý chodník do Dierovej, ale lávka cez Oravu v Dierovej je demontovaná, preto nie je zostup po tejto trase možný. Riešením je neznačený chodník do Stankovian. My doporučujeme modro značený cyklistický chodník, ktorý vás spoľahlivo zavedie až do Stankovian.
Stmieva sa, konečne Stankovany.