O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(áno Podžiar, Štefanová) |
Voda:(áno) |
Doprava: (bus) Žilina ---> Terchová, Štefanová |
Celkový čas: 04:15 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
AKTUÁLNA SNÍMKA:
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Tento výlet sme venovali našim dvom kamarátom, Aďke a Maťovi, ktorí zvyčajne nelozia po horách, preto sa nám zdalo vhodné zvoliť túto menej náročnú trasu. Autom sme sa odviezli do Štefanovej, čo bol náš východiskový bod. Je tu aj zastávka autobusu, nakoľko je tu začiatok mnohých turistických chodníkov. Pomaly sa naša 4-členná zostava pohla a spoločne mierime do sedla Vrchpodžiar, kde sa nám po polhodinke zjavila príjemná drevená koliba. Tu sa chalani občerstvili pivkom a mohli sme pokračovať po modrej značke Hornými dierami. Tu sme stretli väčšie aj menšie skupinky turistov, často sprevádzaných svojimi domácimi miláčikmi. Dosť nás pobavil pes so svojím pánom, ktorý ho vynášal po rebríkoch v rokline. Naozaj SRANDA!!!!
V sedle Vrchpodžiar.
Poludňové skaly.
V Horných dierach.
Aďa a Martin s jeho akrobatickým výkonom s reťazou žiaril.
Chodníčky, lávky, rebríky, vodopády...
V sedle Pod tanečnicou - 1186 m n.m. je jedna veľmi obľúbená skala, pri ktorej sa fotia hádam všetci čo idú okolo nej. Po tom ako sme sa aj my zvečnili s Malým Rozsutcom, za 10 minút po modrej sme boli v sedle Medzirozsutce. Odtiaľ sme mali pekný výhľad na západné Tatry a dominantu Chočských vrchov - Veľký Choč : 1607,7 m. Ďalej sme pokračovali po modrej znečke do sedla Medziholie - 1185 m.n.m a obchádzali sme Veľký Rozsutec. Trvalo nám to asi hodinku a ďalsiu asi 1:30 hod. pekným lesíkom do Štefanovej.
Chodníček lesom do sedla Medziholie.
Stoh po ceste do sedla Medziholie
A ešte Nagy Rozsutec.
Odporúčanie a varovanie: Táto túra naozaj nepatrí medzi náročné. Je vhodná pre turistov začiatočníkov , ale má čo ponúknuť každému návštevníkovi Malej Fatry. Zaujímavý bod na tejto trase je sedlo Medzirozsutce, kde si môžete zvoliť náročnosť trasy:
či obísť Veľký Rozsutec ako my, vyliesť na Malý či Veľký Rozsutec. My sme vyskúšali všetky tri možnosti a všade sa dá odbivovať krása fatranskej prírody a neopakovateľné výhľady do okolia či vzdialenejších kútov Slovenska. A čo naši dvaja kamaráti - turisti začiatočníci????
Všetko zvládli, páčilo sa im a napriek otlakom a boľavým nohám nakoniec uznali, že námaha stála zato a určite sa niekedy vrátia spoznávať krásy toho nášho malého Slovenska. Len sme museli Maťovi v kolibe Podžiar vysvetliť a možno sme ho trochu sklamali že po ceste si nebude kde mať kúpiť bagetu ,ale postačila mu jeho desiata .
Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)
Rozsutec (841,55 ha, Dolný Kubín,Žilina, 1967) Územie je najlepším príkladom kontrastu hladko modelovaného krížňanského príkrovu a naňho nasunutého chočského príkrovu s bralnatým reliéfom.Dominuje mu Veľký Rozsutec. Dobre vyvinuté je menšie skalnaté mesto (Poludňové skaly, Jánošíkové diery) s výskytom roklín s vodopádmi. Raritou je 26m dlhá jaskyňa s unikátnou výzdobou s dvoj- až trojcentimetrových kryštálov kalcitu v severnom úbočí Malého Rozsutca.V rastlinom kryte sa striedajú smrečiny, jedliny, bučiny, javoriny a boriny s nádhernou kvetenou a pestrou faunou.
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0