Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Z Vlkolínca na Sidorovo

ikona
Turistický chodník: Vlkolínec(800 m n.m.)(žltá zn.)--> Sidorovo, rázc. (820 m n.m.)(červená zn.)--> Sidorovo (1099 m n.m.) --> Sidorovo, rázc. (820 m n.m.)(žltá zn.)--> Vlkolínec(800 m n.m.) Celkový čas: 02:10

Vlkolínec, živá obec pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry je dobre známa nielen na Slovensku, čomu nasvedčovalo množstvo jazykov rozliehajúcich sa touto malebnou dedinkou. Pre svoju jedinečnosť bol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (1993). Predstavuje najzachovalejší a najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb v strednej Európe. Vďaka periférnej polohe zostal zachovaný nielen historický charakter sídla Vlkolínec a okolitej prírody, ale aj vonkajší vzhľad objektov i vnútorné usporiadanie väčšiny domov.

vlkolínec sidorovo Parkovisko pod obcou.

Obyvatelia obce Vlkolínec sa v minulosti zaoberali poľnohospodárstvom, pastierstvom a salašníctvom, drevorubačstvom, ale aj včelárstvom, chovom dobytka (ovce), čoho svedectvom boli ovce spásajúce lúky. Okolím sa nesúci zvuk ich zvoncov dotváral atmosféru tohto miesta.

vlkolínec ovce Detské ihrisko...v susedstve lúka s množstvom oviec.

Vzácnymi stavbami obce Vlkolínec sú dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, z vonkajšej strany obitá šindľom, zrubová studňa z roku 1860 s hĺbkou 13m, barokovo - klasicistický kamenný rím.kat. kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875, v tesnej blízkosti kostola je obecný cintorín so zachovalými kamennými a kovovými náhrobnými krížmi. V obci je aj muzeálny objekt - Roľnícky dom, Liptovského múzea v Ružomberku, s expozíciou pôvodného bývania, používania predmetov v domácnosti, v poľnohospodárstve. Vo Vlkolínci bola tiež škola, ktorá zabezpečovala vzdelávanie pravdepodobne už od 17. storočia.

vrchol

Zrubová zvonica z konca 18. storočia

chodník Po prehliadke Vlkolínca sme zamierili na Sidorovo, dominantný vrch nad Vlkolíncom patriaci do pohoria Veľká Fatra, v ľudovom podaní nesie tento vrch názov Žiar, v geografických mapách do roku 1950 pod názvom Híravá.
Smerom z dediny stúpame po prudšej kamenitej ceste po žltej značke 30 minút do sedla pod Sidorovom na Vlkolínskych lúkach, kde odbočíme na červenú značku, ktorou sa dostaneme za 40-50 minút na vrchol Sidorovo (1099 m n.m.). Tu nás zmiatlo neprehľadné značenie a odbočku na červenú značku sme museli doslova hľadať, ale podarilo sa.

Cesta na vrchol Sidorovo bola dosť prudká a neraz sme zapochybovali, či sme nezišli z turistického chodníka. Výhľad však stál za všetku námahu. Z vrcholu sme mohli obdivovať spomínaný Vlkolínec, Biely Potok, Revúcku dolinu, ako i vzdialenejšie Nízke Tatry.

chodník Cestou po žltej značke na Vlkolínkske lúky....lesná cesta za strmším štrkovitým usekom.

Sidorovo výhľad Výhľad z vrchola v pozadí Nízke Tatry... vpravo dole obec Vlkolínec ako na dlani

Sidorovo výhľad Stromy na vrchole zakrývali mesto Ružomberok.

Podobný ´strmák´ nás čakal aj pri ceste dole, ale trvalo to aspoň kratšie. Museli sme sa pridržiavať stromov, aby sme udržali stabilitu a asi po 30 minútach sme boli na Vlkolínskych lúkach s výhľadom na Haliny. Do dediny nám to trvalo 25 minút po žltej rovnakou cestou ako hore.

Haliny výhľad Haliny z Vlkolínskych lúk...v popredí Cirsium eriophorum (Pichliač bielohlavý)

Vlkolínec Posledná rozlúčková fotka smerom na parkovisko pod dedinou......

odporúčanie
Odporúčanie a varovanie: Vlkolínec je príjemné miesto pre každého, kto si rád oddýchne od ruchu mesta. V dedine je areál na hranie sa priamo na lúke spásanej ovcami, čo poteší rodiny z deťmi. Negatívom boli autá miestnych obyvateľov zaparkované priamo v obci pri drevených usadlostiach, čo pôsobilo trochu rušivo. Výstup na Sidorovo patril medzi menej náročné, znepríjemnil ho horší terén a neprehľadnosť značenia. Lokalita ponúka možnosti na aktívnejšie i pasívne strávenie dňa pre všetky vekové kategórie. Vlkolínec je jednoducho výborných tipom na výlet!!!