O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(áno) |
Celkový čas: 03:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Poľana - naše najvyššie sopečné pohorie je pozostatkom stratovulkánu Poľany a zaraďuje sa k najlepšie zachovaným vyhasnutým sopkám Európy. I keď vplyvom erózie stratila dve tretiny masívu stále je jeho kuželovitá stavba jasne badateľná.
I keď na Európskom kontinente (ak nerátame ostrovy) máme len jedinú aktívnu sopku (Vezuv), na území dnešného Slovenska prebiehala pred 13 až 15 miliónmi rokov intenzívna sopečná činnosť. Tá sa skončia približne pred 100 000 rokmi.
Odborníci hovoria, že sopečná činnosť u nás nie je ukončená a vo vzdialenej budúcnosti nie je na našom území vylúčený ani vznik nového činného vulkánu. Nedá sa však povedať, či to bude o tisíce, alebo o stotisíce rokov. Úvahy o obnovení vulkanickej činnosti podmieňuje skutočnosť, že geologická stavba Slovenska je pomerne zložitá a naša krajina sa nachádza na rozhraní európskej a africkej dosky, čo sa občas pripomenie zemetrasením.
Poľanský stratovulkán mal na priemer do 20 km (vpravo), no prvenstvo na Slovensku drží Štiavnický, ktorý bol niekoľkonásobne väčší (vľavo)Teória je síce fajn, ale lepšie vidieť naživo ako len o tom počuť. Erupcie Poľany sme síce už nestihli, mohli sme si však zblízka aspoň pozrieť to, čo po nich ostalo, ale pekne po poriadku.
Bez desiaty ani na krok. Obložené chlebíky v multipackuMaťo, náš spolužiak z Podpoľania, sa podujal, že nám spraví sprievodcu týmto krásnym kútom Slovenska. Naplánoval poldennú túru na vrchol Poľany 1458 m n.m. s tým, že uvidíme okrem iného aj vodopád Bystré. Vyviezli sme sa teda k hotelu Poľana do výšky 1260 metrov.
Hotel PoľanaVodopád Bystré sa nachádza vo vyške 1030 metrov nad morom a preto Mišo položil Maťovi kacírsku otázku prečo sa polovicu cesty od hotela, ktorá vedie po asfaltke nezvezieme autom. Na to nasledovalo Maťové rázne „NIE!“. Chúďatá jeho potenciálne deti. :D Maťo, Vilo, Mišo a Ondro pri vodopáde Bystré
Po polhodine naších vzájomných podpichovačiek typu: „Kde je ten vodopád? Však zachviľu zostúpame až do Hriňovej!“ sme sa ocitli pri vodopáde. No a ten bol skutočne krásny. Vodopád Bystré
To čo sme naklesali sme museli vzápätí poctivo vystúpať. Stúpanie to bolo spočiatku prudšie, neskôr to bolo už pohodové. Na samotný vrchol to bola asi hodina a pol od vodopádu.
Kamenný mužíci po ceste horeZaujímavým miestom sú mokrade na hrebeni Poľany. Sú nesmierne vzácnym a zároveň ohrozeným biotopom, pretože ich existencia závisí od výšky spodnej vody.
Cez Poľanské mokrade sa môžete prejsť vďaka dreveným lávkam vedúcimi napriečSamotný vrchol je zalesnený a preto po výhľady musíte prejsť zhruba ďalších 20 minút na vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec.
Mišo sa už už vybral k jednej z nich a nato Maťo hneď zareagoval: „Nie, najprv sem!“ :D A tak sme videli kalderu bývalej sopky z vyhliadky Katruška a v zápäti výhľad zo Zbojníckeho tanca, kde sme sa občerstvili.
Kaldera Poľany je pozostatkom kotla sopky Zo Zbojníckeho tanca sme si vychutnali výhľady na lazy, menej už akciové pivo Gamrinus, ktoré nám moc nebraloČo dodať? Super výlet!