Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Súľovský hrad

ikona

Turistický chodník: Turistický chodník: Chata Súľov (360 m n.m.)(zelená zn.)--> Gotická brána (572 m.n.m.) --> hrad Súľov (660 m.n.m.) --> Lúka pod hradom Súľov (525 m n.m.)--> Lúka pri Kamennom hríbe (450 m n.m.)(červená zn.) -->Chata Súľov (360 m n.m.) Celkový čas: 02:30

Výlet na Súľovský hrad je jedným z nenáročných výletov, ktoré sú vhodné pre všetkých. Vychádzka začína pri chate Súľov tesne pred začiatkom obce s rovnomenným názvom. Často, hlavne cez víkend, tu vyberajú parkovné, preto v prípade, že sem prichádzate autom, je dobré zaparkovať ešte pred parkoviskom na poslednej zákrute tesne pod skalami. Je tu aj zastávka autobusu a odbočka k chatám. Náučný chodník je staršieho dáta, takže tabule sú nie vždy v takom stave, že sa dá z nich čítať. Chodník zo začiatku ide dosť prudko hore, ale nie dlho.

gotická brána

Približne na pol ceste k hradu máme možnosť pozorovať Gotickú bránu (na obrázku vyššie) a samozrejme nespočet okolitých skál.

súľovský hrad súľovský hrad

Stúpame a klesáme, prechádzame rôznymi sedielkami, skalnými štrbinami až kým nedorazíme ku hradu. Vstup do neho je naozaj zaujímavý (na obrázku vpravo). Keď prejdete touto štrbinou, čaká vás stúpanie po rebríku cez malý otvor na plošinu hore, z ktorej je nádherný výhľad.

súľovský hrad

Súľovský hrad, v historických prameňoch niekedy nazývaný aj Roháč, nemal väčší strategický význam. Bol to malý, pozorovací hrad so značným výškovým rozdielom jeho hornej a dolnej časti, ktoré boli spojené tunelovou chodbou, vytesanou do skaly. Slúžil na pozorovanie ciest a ako úkryt cenností okolitým zemanom a šľachte v čase vojenských udalostí. Hoci tradícia kladie jeho pôvod do 12. či 13. storočia, sama jeho stavba nie je staršia než z 15. storočia. V stredoveku patril rodine Súľovských. Roku 1550 ho kráľ Ferdinand I. daroval Šebastianovi Sirmienskemu, ktorý pri obliehaní Viedne prebehol z tureckého vojska na cisársku stranu. Pôvodní majitelia ho však nechceli vydať a v neskorších sporoch Rafael Podmanický hrad vypálil. Nakoniec sa predsa len hrad dostal do rúk Sirmienskeho, ktorý ho nechal obnoviť. Jeho synovia prijali dokonca meno predchádzajúcich majiteľov a rodina Súľovský-Sirmiensis vlastnila potom hrad až do konca feudalizmu. Pravda, od konca 16. storočia mala už táto rodina vlastné kaštiele v obci pod hradom a na hrade bývali už iba vojenské stráže. Aj tieto však v 18. storočí hrad opustili a odvtedy sa rozpadáva.

gotická brána gotická brána

Po tom ako sme si hrad prezreli pobrali sme sa ďalej na lúku pod hradom, kde je možnosť si opiecť niečo pod zub a neďaleko je aj studnička.

gotická brána

Odtiaľto je to už len 30 minút do konca náučného chodníka.

ikona

Prírodné rezervácie: Súľovské skaly (543,23 ha, Bytča,Žilina, 1973) Jediné väčšie skalné mesto na Slovensku. Zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami sú výsledkom pôsobenia vonkajších činiteľov (dážď, ľad, vietor - chemické a mechanické zvetrávanie) na veľmi tvárny a dobre opracovateľný materiál, akým sú zlepence, ktoré sa v prevažnej miere skaldajú z okrúhliakov, vápencov a dolomitov. K najkrajším útvarom pôvabného bielosivého "stovežatého" skalného mesta patrí 13m vysoká Gotická brána, dvojcípy Roháč, Kamenný hríb, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalších prírodných výtvorov s fantáziou podnecujúcimi názvami (Mária Terézia, Sova, Smrečok). Na vrchole Súľovských skál sa nachádzajú ruiny strážneho hradu.Zachovali sa tu lesné spoločenstvá s viacerými chránenými druhmi rastlín (ostrevka vápnomilná) a živočíchov (výr skalný, kavka obyčajná).

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0