Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Náučný chodník Somoška

ikona

Turistický chodník: Šimonova veža(375 m n.m.)(zelená zn.)--> Kamenný vodopád(490 m n.m.)--> Hrad Somoška (505 m n.m.)--> Kamenný vodopád(490 m n.m.)--> Šimonova veža(375 m n.m.) Celkový čas: 01:20

Náučný chodník Somoška prechádza rovnomennou Národnou prírodnou rezerváciou, ktorá bola vyhlásená v roku 1954. Dôvodom ochrany je zachovaný vulkanický reliéf a pestrá mozaika rastlinných a živočíšnych spoločenstiev, ktoré sú čiastočne ovplyvnené ľudskou činnosťou v minulosti.

Náučny chodník je určený iba pre pešiu turistiku, pričom má dĺžku 1,6 km, 8 zastávok a prevýšenie 106 m. Z chodníka sa dá odbočiť aj na Náučný chodník Mačacia.

informačné centrum Začiatok Náučného chodníka

Na chodník sa dostanete z obce Šiatorská Bukovinka (okres Lučenec) na hraniciach s Maďarskom. Hnedé informačné tabule s označením Hrad Somoška vás dovedú úzkou cestou až na parkovisko, kde chodník začína. Vstupné do hradu sa platí už tu. Je tu upravený areál na loptové hry preliezky a oddych.

jazierka Jazierka

My sme sem samozrejme neprisli hrať futbal :D a tak sme sa vydali na pochod k hradu. Chodníček lemoval Bukovinský potok, ktorý je zároveň štátnou hranicou medzi Slovenskom a Maďarskom.

Pri jeho prameni sú vybudované pekné jazierka, kde nechýbali lavičky. Tu sa dozvedáme, že boli postavené na začiatku 20 stor. pôvodne za účelom chovu rýb. Pri rekonštrukcí bol vybudovaný vodný sklz pri výtoku, ako názorná ukážka umožnenia migrácie vodného živočíšstva.

Pri jazierkach nájdete aj upravený prameň pomenovaný po Dr. Gabrielovi Krúdyim. Les Chodník lesom.

les

Na hradnom vrchu rastie prevažne buk lesný pričom najmohutnejšie jedince dosahujú vek viac než 150 rokov. V tomto lese človek nezasiahol od roku 1954 a je to aj vidno. Zvlášť zaujímavý je Dub žltkastý pri kamennom vodopáde.

kamenné more Kamenné more

Kamenné more je výsledkom prirodzeného zvetrávania bazaltu a gravitačného ukladania jeho úlomkov na svahu. Prevažná časť materiálu ma pôvod v dobe ľadovej, ale zčasti obsahuje aj úlomky z hradu. Poskytuje vhodný biotop pre plazy ako užvka stromová.

výhľad Klapy Schody ku kamennému vodopádu

Chodníček bol vykladaný zaujímavými pravidelnými šesťuholníkovými skalami.

kamenný vodopád Najväčšia atrakcia v CHKO Cerová vrchovina

Kamenný vodopád vznikol pred 4 miliónmi rokov z bazaltovej lávy, ktorá stuhla v kráteri bývalej sopky pod zemským povrchom.

Päť až šesťboká stĺpovitá odlučnosť sa vytvára pri pomalom chladnutí lávy, je charakteristická pre bazalt, avšak v takejto ohnutej forme sa radí medzi európske unikáty. Bazaltové stĺpy boli odkryté ťažbou suroviny pri výstavbe hradu.

kamenný vodpád somoška Päť až šesťboká štruktúra

kamenný vodpád somoška Uhnuté bazaltové stĺpy sú európskym unikátom

hrad somoska

Hrad Somoška založili Kačičovci kocom 13. alebo začiatkom 14. storočia. V roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka, po rozpade jeho dŕžav Šomošku prevzal prevzal Tomáš Szécheny. V roku 1461 prešiel kráľovskou donáciou na Országhovcov a Losonczyovcov, neskôr sa stal majetkom Lsonczyovcov.

V roku 1573 hrad obsadili Turci pod vedením fiľakovského bega Aliho, v ich rukách bol do roku 1596. Koncom 16. storočia hraqd a panstvo získal Žigmund Forgáč. V roku 1618 hrad na príkaz krajinského snemu opevnili.

hrad somoška

Začiatkom 18. storočia po potlačení Rákoczyho povstania ho cisárske vojská zbúrali. Podoba pôvodného hradu nie je jasná, asi ju tvorila malá bezvežová dispozícia približne trojuholníkového pôdorysu. Neskôr v stredoveku sa rozrástol o gotický palác na východe a vstupnú vežu.

Zásadná prestavba prebehla v 16. storočí, keď bol hrad rozšírený o dve delové bašty, barbakan a dve budovy na severnej a južnej strane. V interiéri boli vybavené tesanými tvaroslovnými článkami. Najmladším doplnkom je asi vysunutý polygonálny bastión.

hrad somoška

Oproti nám sa rozprestiera rozsiahla vyvýšenina s výrazným sopečným vrchom Medvedia výšina. Pred 2,6 miliónmi rokov sa v týchto miestach rozprestierala zníženina s mokraďmi, do ktorej sa vyliala bazaltová láva.

Neskôr, po výzdvihu územia, sa potoky zarezávali do mäkších okolitých pieskovcov, v ktorých postupne vytvorili doliny a na odolnejších bazaltoch vznikli vyvýšeniny.

somosko

Maďarská obec Somoskó a v pozadí hrad Salgó na kopci

odporúčanie

Odporúčania a varovania: Asi najlepší náučný chodník široko ďaleko. Nájdete tu krásne výhľady, krásne lesy, kamenný vodopád, hrad aj jazierka - to všetko za jednu hodinu a pol. Vrele oporúčame.

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (nenáročná)
Možnosť stravy:ikona(nie)
Voda:ikona(áno)
Doprava:ikona(inividuálne
Celkový čas: 01:20

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu