Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

 • Hrdošná skala a Ostrá (Hrdoš) 1067 m n.m.

 • Blatnický hrad

 • belá

  Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

 • belá

  Tomášovský výhľad a prielom Hornádu

 • Ako sa zmenil hrad Brekov od roku 2009?

 • Zejmarská dolina z Dediniek

 • Na Volovec 2 063 m n.m. Jamníckou dolinou

 • Ďurková (1751 m n.m.)

 • Výstup na Sinú (1560 m n.m.)

 • Výlet zubačkou a prechádzka k vodopádu Skok

 • Výstup na Babky 1566 m n.m. z Jalovca

 • Ohnište (1538 m n.m.) - Janošíkovo okno do neba

 • Cyklotrasa okolo Tatier 1. časť (L. Mikuláš - Spišská Belá)

 • Výstup na Haligovské skaly

 • Cyklookruh okolo Liptovskej Mary

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Predpoveď počasia pre Veľkú Fatru

Výstup na Ostré 1 067 m n.m. (Hrdoš)

ikona
Turistický chodník: Komjatná (595 m n.m.)(zelená zn.)--> Ostré, odb. na vrchol (945m n.m.)(žltá zn.)--> Ostré 1067 m n.m.--> Ostré, odb. na vrchol (945m n.m.)(zelená zn.)--> Komjatná (595m n.m.) Celkový čas: 04.10

Ostré (Hrdoš) (1 170 m n.m.), skalnatý vrch viditeľný pri prejazde po hlavnej ceste z Martina do Ružomberka, alebo aj z obce Komjatná, patrí k vrchom geomorfologického podcelku Šípska Fatra. Tento podcelok patril dlhé obdobie podľa klasifikácie k Chočským vrchom, ale keďže je z geologického hľadiska viac príbuzný k Veľkej Fatre, nakoniec bol zaradený tu.

Ostrá alebo inak nazývaná Hrdoš je dobre prístupný z obce Švošov, kde nájdete aj železničnú zastávku, kde začína turistická trasa. My sme sa rozhodli pre o niečo dlhšiu, ale zaujímavejšiu trasu z obce Komjatná.

Do Komjatnej, teda, ak idete autom, doporučujeme príjazd cez Valaskú Dubovú. Na spiatočnej ceste sme to riskli cez Hrboltovú a môžem zodpovedne povedať, že už nikdy viac. Komjatná Komjatná

Zaparkovali sme na dolnom konci dediny, pri poslednom dome. Našli sme zelenú značku a hneď na prvej križovatke poľných ciest sme sa dali doprava. Krátko sme vystúpali na hrebienok oddeľujúcí Komjatnú od Zaškova. Tu sme pokračovali doľava smerom k lesu a k vysielaču. Chodník nebol niekedy dobre značený, preto sme svoju polohu kontrolovali na mobile.

Zaškov Na hrebienku medzi Komjatnou a Zaškovom. Pohľad na Zaškov.

Úsek cez lúky sa nám podarilo prejsť práve, keď zašlo slnko, čo bolo v horúcom júnovom dni vítané. Lesnou zvážnicou sme sa dostali na malú čistinku s dvoma poľovníckymi posedmi. Tu treba odbočiť vpravo.

čistinka Na čistinke

Po chvíli sme zašli opäť do lesa. Chodník sa prudko stáča doľava a začína výrazne stúpať.

skalné okno

Skalné okno na Hrdoši a Zaškovská jaskyňa

Pár zákrut cez žihľavy a pred nami sa monumentálne týči prvý highlight dňa Skalné okno. Hneď za ním je Zaškovská jaskyňa dlhá niekoľko desiatiek metrov.

skalné okno skalné okno Skalné okno zpredu a zozadu

Hrdošná skala je posiata malými jaskyňami a rôznymi skalnými útvarmi.

Zaškovská jaskyňa V jaskyni

Šíp a pred ...

Občerstvení sme pokračovali na Hrdošnú skalu. Zaujímavý úsek úzkou dolinkou bol zabezpečený reťazami.

hrdošná skala Zabezpečený úsek

Hrdošná skala

Hrdošná skala ma viacero vrcholov. Ten prvý je dobre viditeľný z Komjatnej, pretože ho tvorí asi 50 metrov vysoká skala. Na jej okraji je drevené zábradlie, ktoré má opodstatnenie. Je tu krásny výhľad na Komjatnú a Zaškov a na celú Dolnú Oravu a Chočské vrchy. V diaľke za dobrého počasia možno pozorovať Malú Fatru. Hrdošná skala Výhľady

Úsek medzi Hrdošnou skalou a odbočkou na Ostré bol ako na hojdačke, úseky lesom striedali krátke strmšie výšľapy na skalné hrebene. Po 20 minútach sme boli na opačnej strane Hrdošnej skaly. Tu, okrem výhľadu, bolo aj ohnisko pripravené pre návštevníkov. Po ľavej strane sa týčil cieľ dnešného výletu - Ostré.

Ostré Hore dole

Ostré

Posledné stúpanie

Z odbočky pod Ostrým sme pokračovali výživným strmým stúpaním na vrchol Ostré. Vrchol je čiastočne zalesnený. To však nebráni pekným výhľadom na Ružomberok, väčšinu dolného Liptova a Oravy. Na vrchole nájdete aj vrcholovú knihu a tiež miesto na opekanie.

Ostré Vrchol Ostré

Ostré Ružomberok

Ostré Komjatná a Veľký Choč