Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

AKTUÁLNA SNÍMKA:

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

 • Náučný chodník Vršatecké braláˇ

 • zobor

  Veselé putovanie na Chatu pod Chlebom?

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Veľký Rozsutec

ikona

Turistický chodník: Štefanová (625 m n.m.)(žltá zn.)--> Podžiar (715 m n.m.)(modrá zn.) --> Horné diery (890 m n.m.)--> Medzirozsutce (1200 m n.m.)(červená zn.)-->Veľký Rozsutec (1610 m n.m.)-->Sedlo Medziholie (1185 m n.m.)(zelená zn.)--> Štefanová (625 m n.m.) Celkový čas: 05:30

Naša túra sa začala v Štefanovej, dole na obrázku,

Velký Rozsutec

Štefanová-pohľad na Velký Rozsutec.

Odkiaľ sme sa vybrali skontrolovať Terchovcom ich rebríky v Jánošíkových Dierach , kde nás okrem pár odvážlivcov v sandálkach nič neprekvapilo, takže sme mohli smelo pokračovať vo výstupe na jednu z dominánt Krivánskej Malej Fatry – Velký veď viete ČO :). Jasné Rozsutec!! Konečne sme vyšli s chladu v rokline Horné Diery a ovalila nás páľava v sedle Medzirozsutce (1200 m.n.m.) - pre Nefatrancov : miestečko medzi Malým a Velkým Rozsutcom.

horné jánošíkové diery horné jánošíkové diery

Horné Diery

medzirozsutce

Sedlo Medzirozsutce.

Po menšom posilnení sme sa teda konečne rozhýbali pekne po červenej značke na vrchol. Táto trasa patrí v Malej Fatre určite medzi náročnejšie, nakoľko sme museli prekonať výškový rozdiel 410 metrov po strmom turistickom chodníku .

medzirozsutce

Tá teta s ruksakom čo ide štvornožky som ja, ale inak sa fakt nedalo.

chodník

Zálahy kvetov.

Výhľad Rozsutec

Pohľad z chodníka

Malý Rozsutec

Pohľad na Malý Rozsutec.

Po všetkých úskaliach výstupu sa nám napokon naskytol krásny kruhový výhľad do okolia, či už na Malý Rozsutec, Stoh a všetko kam len dovidíte. Národná prírodná rezervácia Rozsutec je okrem iného miestom s bohatou horskou flórou a s velkým počtom ohrozených a tiež zákonom chránených rastlín ako Horček Fatranský, Astra Alpínska, Horec Clusiov, Prilbica Modrá, Soldanelka Horská a iné ( menované si môžete pozrieť tu ).

Veľký Rozsutec Veľký Rozsutec Veľký Rozsutec Veľký Rozsutec Veľký Rozsutec

Cestou dole po prudkej, dolomitom vydláždenej ceste, sa pred nami vypínal zaoblený Stoh (1 607, 4 m n. m.) až kým sme nezišli na križovatku turistických chodníkov – sedlo Medziholie (1185 m n. m.). Potom naša cesta viedla jemne zvažujúcim sa chodníkom opäť na miesto, odkiaľ sme vyrazili - autobusová zastávka Šťefanová .

Stoh

Pohľad na Stoh.

chodnik

Chodník dole.

chodnik chodnik

Na zostup je nutné použiť reťaze.

medziholie

Pohľad na sedlo Medziholie.

velký rozsutec

A nakoniec pohľad na Velký Rozsutec z Medziholia.

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Rozsutec (841,55 ha, Dolný Kubín,Žilina, 1967) Územie je najlepším príkladom kontrastu hladko modelovaného krížňanského príkrovu a naňho nasunutého chočského príkrovu s bralnatým reliéfom.Dominuje mu Veľký Rozsutec. Dobre vyvinuté je menšie skalnaté mesto (Poludňové skaly, Jánošíkové diery) s výskytom roklín s vodopádmi. Raritou je 26m dlhá jaskyňa s unikátnou výzdobou s dvoj- až trojcentimetrových kryštálov kalcitu v severnom úbočí Malého Rozsutca.V rastlinom kryte sa striedajú smrečiny, jedliny, bučiny, javoriny a boriny s nádhernou kvetenou a pestrou faunou.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0