Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Výlet na Katovu skalu

ikona

Turistický chodník:Podhradie (476 m n.m.)(červená zn.) ---> Dolné Dvoriská (730 m n.m.) ---> Katova skala (890 m n.m.) ---> Dolné Dvoriská (730 m n.m.) ---> Podhradie (476 m n.m.) Celkový čas:03:05

Katova skala - málo známe, ale o to zaujímavejšie miesto. Ak máte voľné popoludnie a neviete čo s ním, výlet na Katovu skalu je ten pravý tip pre Vás.

katova skala

Odkiaľ vyraziť?

Skala je prístupná zo Sklabinského Podzámku a tiež z opačnej strany, a to z obce Podhradie. My sme sa rozhodli pre menej prudký a pohodovejší variant z Podhradia. Uprostred obce nájdeme červenú značku a pokračujeme lúkami, až kým neprídeme k lesu. Po spevenenej ceste sme si pre nestálosť počasia skrátili cestu na motorke a vyviezli sme sa až po rázcestník Dolné Dvoriská. Ušetrili sme tým 1:15 šlapania tam a 1:00 späť.

Dolné Dvoriská Studnička na Dolných Dvoriskách.

Nič dobré z ich pohľadu

Približne na tomto mieste začala naša prechádzka.Zaparkovali sme teda motorku pod strom vedľa cesty, kedže naša cesta bola riadne rozbahnená od kráv, ktoré sa pásli opodiaľ.

krava

Tie sledovali naše trápenie pri tlačení motorky mimo cestu. Potom, ako sme horkoťažko dotlačili motorku bokom z blata, prikryli ju plachtou, vychystali sa, tak za nami kričí miestny pastier:"Dajte si ju nižšie, lebo vám ju jalovičky prevrhnú!". A veru, pri pohľade do ich tvárí prežúvajúcich flegmaticky trávu sa nedalo badať nič dobré :D.

Po eliminácií hovädzieho rizika nám už nič nebránilo vykročiť vpred. Po približne 30 minútach stojíme na Katovej skale.

Katová skala Skalná stena

Vyhliadka

Vyhliadka Katova skala sa nenachádza na najvyššom mieste rovnomenného vrchu. Ten je cca o 70 metrov vyššie, ale v neprístupnom teréne prírodnej rezervácie.

Zo skaly sa naskytá krásny polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, Kantorskú dolinu a samozrejme Turčiansku dolinu.

Katová skala Turiec osvetlujú lúče

Katová skala Veľká Fatra

Popravovali tu, teda?

Už názov tohto miesta napovedá o jeho údajnej historickej úlohe. Tá je však diskutabilná, kedže je to odľahlejšie miesto. Je dosť nepravdepodobné, že si kat dal takú prácu doviesť odsúdenca až sem. Ak však nedáte pozor, kam stúpite môžete si vyskúšať pocity odsúdeného. :D Pohľad do Kantorskej doliny niekoľo stoviek metrov položenej nižšie budí rešpekt.

Vysloboď!

V časoch dávno minulých zaklial do Katovej skaly ukrutný pán zo Sklabine dievčinu, ktorá sa odmietla stať jeho ženou. Kliatba spočíva v tom, že spomenutá môže vysloviť jedno slovo za 100 rokov a musí čakať, kým ju niekto vyslobodí. Ak sa nájde nejaký švárny šuhaj a začuje zo skaly "Vysloboď !", nie je to halucinácia, ale spomínaná dievčina. Ak je šikovný, tak sa mu podarí vyslobodiť možno aj takú, aká je na ilustračnom obrázku vyššie :D.

Turčianska kotlina Katova skala z Kantorskej doliny

Po chvíli sa zatiahlo a začalo slabo pršať, a tak sme vedeli, že je najvyšší čas ísť domov. Na spiatočnej ceste sme sa stavili na Sklabinskom hrade, ale to je už iný výlet.