O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(áno - Na vrchole Veľkej Rače je chata) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) Čadca--->Oščdnica |
Celkový čas: 03:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
10/2013 Veľká Rača je známe zimné stredisko, ktoré nejeden z nás navštívil. Boli ste tu však mimo zimnej sezóny ? To, že sa to oplatí sa presvedčíte v krátkom článku o našej túre na najvyšší vrch Kysuckých Beskýd - Veľkú Raču.
Sedačková lanovka Marguška spolu s rovnomenným svahomNa motorke sme sa vyviezli štrkovou cestou s Lalíkov až pod Margušku. Tu sme ju odparkovali. Ďalej už pešo.
Kysucké osady a polomy za nimi
Stúpali sme zjazdovkou pričom sa nám otvárali, krásne výhľady na okolitú krajinu.
Kabínkovo - sedačková lanovka Lalíky. Spojnica Lalíky - Marguška. Vrcholová stanica na dohľad Pohľad späťLanovka Lalíky dokáže na 1650 metrovej dráhe prepraviť za hodinu až 2600 osôb, pričom prekonáva prevýšenie 400 metrov.
Osady Na hrebeniTrochu sme sa zapotili v prudkom kopci až kým sme sa neocitli na hrebeni. Tu sme už po zelenej značke vošli do Národnej prírodnej rezervácie Veľká Rača.
Tá bola vyhlásená na ochranu lesných spoločenstiev bukových jedlín ako ukážky zvyškov prirodzených lesov Kysúc, na potreby lesníckeho výskumu a na zachovanie krajinného rázu významného vrcholu Kysuckých Beskýd.
Skalné diery - sú výnimočné nielen na KysuciachPre niekoho obyčajné diery v zemi, pre tých čo sa vyznajú trochu v geológií významné miesto. Jaskyne sú bežné v krasovom území teda v takom kde je dominantnou horninou vápenec. Vznikajú chemickým zvetrávaním (rozpúšťaním vápenca).
Čo však robia na Kysuciach vo flyšovom pásme, kde sú iba pieskovce a ílovce ? Ide o pseudokras, pretože jaskyňa nevznikla chemickým zvetrávaním, ale rozpadom pieskovcovej lavice. Tento úkaz je však veľmi ojedinelý.
ČučoriedniskáVrcholom prechádza štátna hranice medzi Slovenskom a Poľskom. Je tu vybudovaná vyhliadková veža z ktorej je výhľad na Malú Fatru a veľkú časť Kysúc.
Okrem spomínanej vyhliadky či krížu, tu nájdeme aj horskú chatu na poľskej strane, kde sa dá najesť, ale aj nocovať.
Naspäť sme sa už držali značenia a neskracovali sme si cestu po zjazdovkách.
Vretenica severná je najsevernejšie žijúci had známy pre svoju extrémnu odolnosť voči chladnému počasiu. Tú, ktorú sme my stretli na chodníku sa bez pohybu hriala na slniečku. Je najjedovatejším hadom prirodzene sa vyskytujúcom na území Slovenska, ale úmrtie po uštipnutí sa na Slovensku ešte nevyskytlo. Napriek tomu ho netreba podceňovať.
Tiene na jeseň sú oveľa dlhšie Spojnica Marguška - Dedovka Vrchol Veľkej RačeOdporúčanie a varovanie: Veľká Rača je pekným miestom nielen v zime.