Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Zo Žiliny hrebeňom Dubňa až do Zástrania

ikona

Turistický chodník: Žilina Nám. hrdinov (336 m.n.m.)(červená zn.)--> Dubeň (613 m.n.m.)--> Zástranie (582 m.n.m.) Celkový čas: 02:00

Je nedeľa poobede. Ja a môj brat spokojne sedíme za počítačom. Spokojne, pretože sme po nedeľnom obede. Po doobednom ping pongu sme celkom uťahaní a tak nám nenapadá isť von. Každý si robíme svoje avšak mne pri aktualizácií stránky napadlo, že by sa hodil spraviť nejaký nový článok.
Teraz už len kam ísť na výlet. Keďže sme zo Žiliny, tak máme skoro všetko z okolia už zmapované a prechodené. Je poobedie nie je moc isté počasie a sme bez auta, a tak bolo jasné, že na výlet sa musíme vydať po svojich z domu. Vydali sme sa teda na Dubeň - vrch, na ktorý sme vyšli už nespočet krát, ale dosiaľ sme nenafotili cestu. Dubeň je známy aj vďaka štadiónu MŠK Žilina, ktorý po ňom nesie meno (pod Dubňom).

námestie hrdinov zilina

Na Námestí hrdinov v mestskej časti Budatín začína značkovaný chodník.

budatín

Novostavby bohatších Žilinčanov, ale aj schátrané historické budovy - to je Budatín. Stúpame uličkami až kým nezájdeme do lesa. Dubeň bol niekoľkokrát v minulosti celkom odlesnený. Na jeho vrchu sa pásli najčastejšie kravy. Českí turisti neznalí pomerov si väčšinou mysleli, že sú to jelene :D.

zilina

Vďaka drevorubačom sa nám odkrýva krásny výhľad na mesto.

Hričovská priehrada

Pohľad späť. Mestská časť Považský Chlmec a Hričovská priehrada v pozadí.

Dubeň

Chodník je veľmi dobre značený. Po prvotnom prudkom výšľape nasleduje pohodová rovinka po hrebeni. Prechádzame striedavo borovicovým, dubovým, brezovým, ale aj smrekovým lesom. Míňame vysielače umiestnené na dvoch nižších vrcholoch Dubňa. Ten najvyšší vrchol je na obrázku nižšie.

Dubeň

Vrchol Dubňa 613 m n.m. (ten najvyšší).

posed Dubeň

Na celej trase nájdete niekoľko krytých lavičiek v blízkostí ktorých sa nachádzajú ohniská.

lúka Zástranie

Po chvíli prichádzame k ceste pred mestskou časťou Zástranie. Odtiaľto premáva MHD do Žiliny (linka č. 27). Červený chodník pokračuje až ďalej do Zástrania, kde to ešte trvá asi 15 minút chôdze. Obvykle sa však turisti vracajú po tej istej trase do Žiliny, avšak začalo pršať. Preto sme si nakoniec zavolali odvoz autom domov a tak aj skončil náš výlet.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Dubeň je častým cieľom Žilinčanov, ale aj ľudí z okolia. Keď neviete čo s nedeľným poobedím, vybehnite si naň. Čakajú vás tu krásne výhľady a zdravý les. Na trase vám nič nehrozí okrem zablatených topánok(samozrejme iba keď prší). Preto je Dubeň spravným tipom na výlet.