O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) Kysucké Nové Mesto--->Horný Vadičov |
Celkový čas: 04:20 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Práve v tento "šťastný deň" (prečo šťastný sa dozviete o pár riadkov nižšie) sa cieľom nášho putovania po Kysuckej vrchovine stala Ľadonhora- 999 m.n.m. Autobusom sme sa z Kysuckého Nového Mesta zaviezli do Horného Vadičova - Kubačšikovci, kde ráscestník ukazoval 1,30 hod. na vrchol chladnej hory Kysúc.
Horský Hotel Hájnice**** v Hornom Vadičove - Kubaščíkovci.
V pozadí Horný Vadičov a Malá Fatra.
Trochu prudším svahom sme sa dostali do lesa, kde nás prekvapila 30 cm vysoká súvislá vrstva bukového lístia. Touto kĺzačkou sme sa prebárali tažko, ale napriek tomu sme postupovali ďalej smerom na vrchol.
Hustý dubový les plný šmykľavého lístia.
Ďalšími prekážkami nám boli mnohé popadané stromy na turistickom chodníku, ale ničomu sme sa nečudovali, nakoľko sa jedná o nie príliš frekventovanú turistickú lokalitu.
Popadané stromy boli naozaj obrovské.....
Aby toho nebolo málo, zastihla nás búrka valiaca sa na Kysuce z Tatier. Ukryli sme sa do závetria a čakali sme, kým prestane fučať vietor, ktorého sila bola ohromná. Čakajúc na utíšenie búrky sme pochopili hromady lístia v doline, nakoľko fujavica ich zmetala všetky do údolia a s nimi aj našu desiatu , ktorú nám tiež nemilosrdne odfúkla. Naozaj zážitok na nezaplatenie!!! Búrka sa predsa upokojila a vrchol sme dosiahli naozaj rýchlo - cca po 10 min.
Výhľad tesne pod vrcholom na skalný masív.
Prudký chodník tesne pod vrcholom.
Ani sme sa nestihli poobzerať- aj keď vlastne ani nebolo na čo, pretože na vrchole sa nachádzal hustý porast bukov.Fotka na ľavo -na vrchole.Ďalšia búrka nás odplašila na steny hrebeňa.
Úzky chodník na hrebeni lemovaný alejou krásne zelených stromov.
Postupovali sme rýchlo, chodník bol na kysuckej strane prehľadne značený až na ďalšie popadané stromy na chodníku, ktorých bolo neúrekom.
Odbočka na Kysucké Nové Mesto, druhým variantom bolo zísť zo Stien do Dolného Vadičova po žltej.
Voňavá kysucká flóra lemujúca turistický chodník.
Až na konci hrebeňa sa nám v jednom výseku ukázala panoráma Kysuckého Nového Mesta, kde sme sa posilnili a asi 1,30 hod. sme po jemne sa zvažujúcej lesnej ceste zišli do Budatínskej Lehoty, ktorá bola ukončením našej strastiplnej túry.
Odporúčanie a varovanie: V jarnom období je suché lístie veľmi šmykľavé čo môže byť nebezpečné, rovnako aj rozmočená pôda v čase ďažďov. Preto je výstup vhodný len pre turistov vo vhodnej obuvi, vyzbrojených trpezlivosťou a dobrou náladou, lebo vyhliadky ako v Tatrách či Malej Fatre sú len nesplneným snom , zato otlaky.....
Prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)
Ľadonhora (286 ha, Kysucké Nové Mesto, 1993) Predmet ochrany: Zachovanie prirodzených vápencových typologicky pestrých lesných spoločenstiev v oblasti Kysuckej vrchoviny s možnosťou štúdia ekologickej i geografickej variability i porovnania s okolitým vegetačným krytom na flyšovom podklade. Severná hranica rozšírenia teplomilných elementov.
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: http://uzemia.enviroportal.sk/