Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

 • Hrdošná skala a Ostrá (Hrdoš) 1067 m n.m.

 • Blatnický hrad

 • belá

  Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

 • belá

  Tomášovský výhľad a prielom Hornádu

 • Ako sa zmenil hrad Brekov od roku 2009?

 • Zejmarská dolina z Dediniek

 • Na Volovec 2 063 m n.m. Jamníckou dolinou

 • Ďurková (1751 m n.m.)

 • Výstup na Sinú (1560 m n.m.)

 • Výlet zubačkou a prechádzka k vodopádu Skok

 • Výstup na Babky 1566 m n.m. z Jalovca

 • Ohnište (1538 m n.m.) - Janošíkovo okno do neba

 • Cyklotrasa okolo Tatier 1. časť (L. Mikuláš - Spišská Belá)

 • Výstup na Haligovské skaly

 • Cyklookruh okolo Liptovskej Mary

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

WEBKAMERA V OBLASTI:

Sliezsky dom z Tatranskej Polianky

ikona

Turistický chodník: Tatranská Polianka (995 m n.m.)(zelená zn.)--> Sliezsky dom (1670 m n.m.)--> Tatranská Polianka (995 m n.m.)
Celkový čas: 03:35

Pre ľudí, ktorí si radi pospia, býva zaťažko vstávať počas dovolenky, či voľného víkendu, skoro ráno. Túry v Tatrách sú často časovo náročné, preto skorý nástup na východisko túry býva nevyhnutný.

Turistika v Tatrách však nemusí nevyhnutne znamenať celodennú túru a viac než 1000 metrové prevýšenie. Dokonca niekedy vám nebude treba ani špeciálnu obuv. Jednou z možností, ktorá nie je veľmi náročná a celoročne dobre prístupná, je výlet z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom.

Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke

Parkovanie v Tatranskej Polianke

Parkovanie v Tatrách je samostatnou kapitolou. Obvykle je spoplatnené sadzbou 6-8 EUR. V Tatranskej Polianke sú v princípe dve miesta, kde možno zaparkovať zadarmo. Prvé je na hlavnej ceste pri autobusovej a električkovej zastávke. Druhá tesne pred výjazdom z Polianky smerom na Gerlachov.

Tatranská Polianka

Osada, ak teda nerátame tú zo začiatku nášho letopočtu, vznikla koncom 19. storočia. Založili ju tri rodiny. Začiatkom 20.storočia pod vedením lekára-klimatológa Michala Guhra (1873-1933), vznikol ústav na liečbu respiračných chorôb, ktorý nesie jeho meno a sídli tu dodnes.

Gerlachovský štít Gerlachovský štít

Babie leto vylákalo na asfaltku množstvo ľudí. Väčšina z nich smerovala dole, nakoľko bolo pol druhej poobede. My sme vyrazili v trojici pokojným tempom tlačiac kolobežku smerom hore.

Slavkovský štít Zaujímavá oblačnosť vzniknutá prechodom teplého vzduchu cez hrebene Tatier

slavkovská dolina Slavkovská dolina spamätajúca sa z kalamity

asfaltka na Sliezsky dom Jeseň v Tatrách

chodník Sliezsky dom nadohľad

chodník Vodopád a Sliezsky dom

Sliezsky dom, Velické Pleso a kolobežkou po asfaltke

Po necelých dvoch hodinách prechádzkovým štýlom sme sa ocitli pri Velickom plese. Fúkal tu už studený vietor a vysoký masív vytváral tieň. Preto sme rýchlo zaliezli do útrob hotela, ktorý okrem ubytovania ponúka občerstvenie v bufete a reštaurácii.

výhľad tatry

Následne prišiel vrchol dňa najmä pre jedného účastníka výletu, ktorému som tlačil kolobežku až hore. :) To bola jazda (že vraj). Síce opatrná, ale rýchla. Zvyšok osadenstva si užil zostup po svojich. Turistickým chodníkom to bolo raz - dva.

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Velická dolina (1 217,22 ha, Poprad, 1991) Veľmi labilný geosystém v strednej časti Vysokých Tatier s pestrým a bohatým zastúpením glaciálnych (i akumulačných - vzácne sú ózy) foriem georeliéfu na kryštaliniku a s mimoriadne pestrou montánnou až subniválnou vysokohorskou vegetáciou a faunou

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Národné parky. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-27-6