Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Aktuálna snímka z webkamery:(holidayinfo.sk)

Z Ždiaru cez Široké a Kopské sedlo do Tatranskej kotliny

ikona

Trasa: Strednica (1020 m n.m.)--> Monkova dolina (930 m n.m.)--> Široké s. (1826 m n.m.)--> Kopské s. (1750 m n.m.)--> Veľké Biele pl. (1615 m n.m.)--> Ch. Plesnivec (1300 m n.m.)--> Šumivý prameň (915 m n.m.)--> Tatranská Kotlina (765 m n.m.)

Túru sme vlastne začali v Tatranskej Kotline, kde sme nechali odparované auto a linkovým autobusom Poprad – Lysá Poľana sme sa vyviezli na zástavku Ždiar,,Strednica lyžiar.vlek. Tu nás panoráma Belianskych Tatier privítala krásnym počasím.

ždiarska vidla Ždiarska Vidla a Havran

Odtiaľ sme po zelenej značke okolo lyžiarskych vlekov začali zostupova do Monkovej doliny až k rázcestiu v Monkovej doline. Pokračovali sme po zelenej /sčasti preznačenej na červenú/ značke hore Rígeľským potokom popod skalné masívy Žľabina a Veľkého Grúňa pod prah Monkovej doliny. Potom strmým terénom hore prahom okolo vodopádov Rígeľského potoka do vrchnej časti, kde už dolina len pozvoľna stúpa do Širokého sedla.

Vodopády Rígeľského potoka Vodopády Rígeľského potoka

ždiarska vidla

Pod Širokým sedlom chodník vedie po horských lúkach popod masív Hlúpeho a Ždiarskej Vidly, na ktorých oddychovalo stádo kamzíkov, splývajúcich s terénom.

široké sedlo

Široké sedlo nás privítalo úchvatným výhľadom na Vysoké Tatry a po doplnený síl a malom osviežení sme pokračovali do Vyšného Kopského sedla a Kopského sedla, ktoré tvory hranicu medzi Vysokými a Belianskými Tatrami.

široké sedlo Výhľad zo Širokého sedla

vyšné kopské sedlo Výhľad z Vyšného Kopského sedla

kopské sedlo V Kopskom sedle

Z Kopského sedla sme modrou značkou zostúpili do doliny Bielych plies a k Veľkému Bielemu plesu, kde pred požiarom z jesene 1974 stála Kežmarská chata. Pokračovali sme zelenou značkou cez Predné Meiodoly do doliny Siedmych prameňov na ktorej záverom sa majestátne vypínajú Skalné vráta

skalné vráta Skalné vráta

V doline Siedmych prameňov sa nachádza jediná prístupná chata v Belianských Tatrách a to chata Plesnivec, kde sme sa na chvíľu zastavili. Pokračovali sme zelenou značkou, chodníkom cez tatranský les k Šumivému prameňu a do Tatranskej Kotliny.

Autor: Juraj Kohan(text, foto), Spoznaj.eu (korekcie)

Chcete pomôcť cestovnému ruchu v svojom regióne? Pošlite svoje fotky a zážitky ako tento autor na admin@spoznaj.eu. alebo použite jednoduchý formulár a zašlite nám ich priamo zo stránky, radi ich zverejníme!